fbpx

İşsizlik Maaşı Ne Kadar ve Kaç Ay Alınır

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Sosyal devlet anlayışına uygun olarak çalışmak istediği halde çeşitli nedenlerle işten ayrılan ve işsiz kalan vatandaşlara yeni bir iş buluncaya kadar geçen süreçte geçimini sağlaması için yapılan ödemeye işsizlik maaşı ödemesi denilmektedir. İşsizlik maaşı ödemesi almak isteyen vatandaşların bazı şartları sağlaması ve belirlenen zaman içerisinde ilgili kuruma başvuru yapması gerekmektedir. Bu kapsamda işsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır, işsizlik maaşı ne kadar ve kaç ay alınır gibi çeşitli konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik maaşıyla ilgili yapılan son düzenleme sonrasında en düşük işsizlik maaşı 805 TL, en yüksek işsizlik maaşı ise 1623 TL olmuştur. Bu iki miktar arasında ne kadar ödeme yapılacağı işsizlik maaşı almak isteyen kişinin işten ayrılmadan önceki son 4 ay içerisinde prime esas kazancına bağlı olarak belirlenecektir.

Örnek bir hesaplama olması adına son 4 aydır asgari ücret düzeyinde gelir elde eden bir vatandaş 805 TL, son 4 aydır 3500 TL gelir elde eden bir vatandaş 1389 TL, son 4 aydır 5000 TL gelir elde eden bir vatandaş 1611 TL maaş almaktadır. Yapılacak işsizlik maaşı ödemesi brüt asgari ücretin % 80’ini aşamaz.

İşsizlik Maaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaşı hesaplaması işten ayrılmak zorunda kalan kişilerin işten ayrılmadan önceki son 4 aylık dönemde prime esas kazançlarına bakılarak hesaplanır. Hesaplama günlük brüt ücret üzerinden yapılır. Kişiler günlük brüt kazancının % 40’ını işsizlik maaşı ödemesi olarak alır, ancak bu günlük ödemelerinin aylık bazda toplamı 1623 TL üst sınırı ile ve 805 TL alt sınırı ile sınırlandırılmıştır. Dolayısıyla ne kadar yüksek ücret alınıyor olunursa olunsun devlet tarafından verilecek en yüksek işsizlik maaşı ödemesi 1623 TL olacaktır.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Süre Ödenir?

İşsizlik maaşının kaç ay ödeneceği de tamamen kişinin ne kadar süre sigorta primi yatırdığına bağlı olarak belirlenmektedir. Son 3 yıl içerisinde 600 gün süresince sigorta prim ücreti ödeyen işçiler 6 ay, 900 gün sigorta prim ücreti ödeyen işçiler 8 ay, 1080 gün sigorta prim ücreti ödeyen işçiler ise 10 ay süresince işsizlik maaşı alabilir.

İşsizlik Maaşı Ne Zaman Kesilir

İşsizlik maaşı yukarıda belirtilen sürenin sonunda kesilir ya da kesilmesine neden olabilecek herhangi bir durumun yaşanması halinde de ödemenin yapılmaması mümkündür. İşsizlik maaşı ödemesi aldığı dönemde farklı bir işte çalıştığı tespit edilen ya da işsizlik maaşı aldığı dönem içerisinde İŞKUR tarafından bir iş bulunduğu halde haklı bir sebep olmaksızın bu işi reddeden vatandaşların işsizlik maaşı kesilir. Ayrıca işsizlik maaşı alınan süre içerisinde emekliliğe hak kazanılması halinde de işsizlik maaşı ödemesi kesilmektedir, işsizlik maaşı ödemesi ve emekli maaşı ödemesi aynı anda yapılmaz.

İşsizlik maaşı ödemesi alınan dönem içerisinde sağlık vb. sosyal olanaklardan yararlanabilmek için de devlet güvencesinde olunur yani bu gibi hizmetlerden de yararlanılmasının önünde bir engel yoktur.

İşsizlik Maaşı Almanın Şartları

İşsizlik maaşına hak kazanabilmek için kişilerin özgür iradeleri dışında işsiz kalması gerekmektedir. Herhangi bir kusuru olmamasına rağmen işsiz kalan kişilerin sağlaması gereken diğer şartlar şunlardır:

  • İşten çıkarılmadan önceki son 3 ay içerisinde SGK primlerinin düzenli olarak ödenmiş olması,
  • İşten çıkarılmadan önceki 3 yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemesi yapmış olmak,
  • İşten çıkarıldıktan sonraki 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR şubesine ya da e-Devlet veya İŞKUR’un internet sitesi üzerinden işsizlik maaşı başvurusu yapmak.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır

İşsizlik maaşı başvurusu yapmak isteyen vatandaşların işten çıkarıldıktan sonraki 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR şubesine giderek ya da internet üzerinden başvuru yaparak bu ödenekten istifade etmesi mümkündür. İşsizlik maaşı bağlanan vatandaşların kanunen bu süreçte iş almaya hazır durumda olması ve iş araması gerekmektedir.

İşsizlik maaşı almaya hak kazanan vatandaşlar işsizlik ödeneği, genel sağlık sigortası primi, yeni iş bulma konusunda danışmanlık, meslek geliştirme, edindirme ve yerleştirme eğitimi gibi olanaklardan da yararlanmaktadır.

issizlik maasi ne kadar ve kac ay yatar
issizlik maasi ne kadar ve kac ay yatar

İşsizlik Ödeneği Alırken

İşsizlik ödeneği almaya hak kazanan kişiler ikamet ettiği adresin değişmesi, SGK aracılığıyla yaşlılık aylığı almaya başlaması, sağlık kuruluşu tarafından istirahat belgesi ile belgelenmesi, yurtdışına çıkması, bir işe girmesi ya da eski işine iade edilmesi halinde en geç 15 gün içerisinde en yakın İŞKUR birimine giderek ya da Alo 170 ile irtibat kurarak bilgilendirilmelidir.

Faizsiz Girişimci Kredisi Başvurusu (Devlet Destekli) konulu yazımızı da buradan okuyabilir, kendi işinizi kurmak için gerekli finansman destekleri hakkında da bilgilere ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku