fbpx

ÇKS Formunu Doldurmak İçin Detaylı ve Kolay Tarif

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Çiftçi Kayıt Sistemi, çiftçilerin lehine olan ve devlet desteğinden bilfiil faydalanmalarını sağlayan bir platformdur. ÇKS’ye kayıt yaptırmak isteyen kişilerin aklına ilk takılan soru, hangi belgelerin nereye götürülmesi gerektiği ve ÇKS kaydının ne zaman yapıldığıdır. Bu yazımızda ÇKS formlarını nasıl dolduracağınızı ve nelere ihtiyacınız olduğunu aktaracağız. İlk olarak ÇKS kaydı için Ziraat Odası ve İlçe Tarım Müdürlüğü belirli evraklar istemektedir. Bizim de sizin için paylaştığımız bu belgeleri aşağıda bulabileceksiniz. Bu belgelerde yazan yerleri dikkatlice okuyup, talimatlara göre işlemlerin tümünü gerçekleştirmek gerekmektedir. Ayrıca bu belgelerde belirli soruları bulunan kişiler, Google’a “çiftçi kayıt formu doldurma kılavuzu” yazarak önlerine ilk gelen belgeyi indirebilir ve detaylara da sahip olabilir. Ancak verdiğimiz belgeleri anlayarak rahat bir şekilde işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

ÇKS Kaydı Nasıl Yapılmaktadır

ÇKS kayıtlarını yaptırmak isteyen çiftçilerin ilk başta istenilen evrakları eksiksiz bir şekilde doldurmaları esastır. Belgeler bütün şekilde tamamlandıktan sonra tüm bu evrakları Ziraat Odası’na veya İlçe Tarım Müdürlüğü’ne götürmek gerekmektedir. Eğer araziniz bağlı bulunduğunuz vilayetin merkezinde yer alıyorsa, İl Tarım Müdürlüğü’ne belgeleri teslim etmek şarttır. Tabii ki kayıt sırasında muhakkak kimlik ve istenilen belgeleri de yanınızda getirmeniz gerekiyor. Aksi takdirde işlemler sıkışacak ve belirli problemler çıkacaktır.

ÇKS Kaydı İçin Hangi Evraklar Gerekmektedir

Çiftçi Kayıt Sistemi içerisinde dahil olup devletin desteklemelerinden faydalanacak olan kimseler, belirttiğimiz evrakları kayıt esansında yanlarında getirmelilerdir. Bunun dışında belgelerde bir eksiklik vs. olmaması da kurumun istediği ön şartlardandır.

ÇKS Kaydı için istenilen belgeler ise şu şekildedir;

Çiftçi Kayıt Sistemi başvuru formu

Muvafakatname 1

Muvafakatname 2

B Formu

Boş C Formu

Kira Kontratı

Nüfus Cüzdan Fotokopisi (Resim ve TC Gözükür biçimde olması şart)

Çiftçi Belgesinin Örneği

Bu belgeler ÇKS’ye yeni kayıt yaptıracaklar için geçerli olup, kayıt yenileme işlemleri için de neredeyse aynıdır. Bu sebeple kaydınızı yenileyecekseniz turkiye.gov.tr veya bilinen ismiyle e-devlet üzerinden ÇKS durumunuzu tek bir işlemle sorgulayabilirsiniz. Ayrıca bu belgelerin tümü internette olup, bizler de belgeleri sizlerle paylaşacağız.

ÇKS Formunu doldurup kayıt olmak
ÇKS Formunu Doldurmak

ÇKS Kaydı Ne Zaman Yapılabilmektedir

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne dahil olmak isteyen çiftçiler, herhangi bir zaman sınırlamasına takılmadan işlemlerini rahat bir biçimde halledebilirler. Yani kayıt için belirli bir zaman bulunmazken, o yıl için 1 Ocak ile 31 Aralık arasında tüm kayıt işlemlerinizi bitirebilirsiniz. Ancak sene içerisinde destek almak isteyen çiftçilerin olabildiğince hızlı bir biçimde kayıtlarını yaptırmaları, destek almaları bakımından mühimdir. Kısacası yapılabilecek en kısa sürede ÇKS’ye dahil olmak mantıklı bir harekettir.

Devletin çok uzun bir süredir çiftçiyi desteklemek adına oluşturduğu ÇKS, ürün, gübre ve diğer destekler için son derece hayati önem taşımaktadır. Rahat etmek isteyen çiftçilerin ÇKS kayıtlarını yaptırmaları şarttır.

Sitemiz üzerinden Sıfır Faizli Besi Kredisi Başvurusu konulu yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku