fbpx

Faize Girmeden Paranızı Değerlendirmek İçin 5 Farklı Yöntem

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Faize bulaşmadan yatırım yapmak isteyen tüketicilerin istifade edebileceği çeşitli yatırım enstrümanları vardır ve bu enstrümanlar sayesinde tahmin edilenden çok daha fazla para kazanılabilir. Yaygın inanışın aksine faizsiz yatırım araçları düşük kar marjlı ya da tercih edilmeyen değil aksine uzun vadede çok daha mantıklı ve sağlam bir yatırım yapılmasına yardımcı olur. Bu kapsamda faize girmeden paramı nasıl değerlendirebilirim diyenler için çeşitli yöntemleri sıralamak ve bazı tavsiyelerde bulunmak yararlı olacaktır.

Faizsiz Yatırım Olur Mu?

Katılım Bankaları yıllardır faizsiz yatırım enstrümanlarına erişmeyi mümkün kılmaktadır ve kılmaya da devam edecektir. Faizsiz yatırım araçları tamamen somut yatırımlar olması, borç kaynaklı getiri sağlamaması nedeniyle diğer yatırım araçlarına nazaran ülke ekonomisine çok daha fazla katkıda bulunur ve yatırım yapan kişinin yatırımını da gerçek dünyayla bağlı kılar. Bu dünya çok ciddi oynaklıkların olmadığı, yatırımın değerini uzun süre koruduğu ve uzun vadede ciddi gelirlerin elde edebildiği faizsiz yatırım dünyasıdır.

Faizsiz Yatırım Araçları

Faizsiz yatırım yapmak isteyen kişilerin istifade edebileceği enstrümanlar döviz alım satımı, kıymetli maden alım satımı, vadeli alım satım işlemleri, kira sertifikaları, hisse senetleri, türev araç işlemleri ve yatırım fonlarıdır. Bu liste genişletilebilir fakat kısaltılamaz çünkü her geçen gün yeni atılımlar gerçekleştirilmekte ve faizsiz yatırım araçlarının sayısı artmaktadır. Bu kapsamda kişiler kendi yatırım stratejilerini oluşturmaları halinde yeni yöntemlerin keşfedilebileceğini de fark edecektir.

Hazine Ürünleri

Hazine kaynaklı yatırım araçları döviz alım satımı, kıymetli maden alım satımı, vadeli alım satım işlemleri olarak sıralanabilir. Her biri kendi özelinde çeşitli olumlu ve olumsuz yönlere sahiptir kişilerin bir yatırım sepeti oluşturması her zaman için mantıklı olacaktır.

Döviz Alım Satım İşlemleri

Döviz alım ve satımı ülkemizde de en sık kullanılan yatırım enstrümanlarından birisidir. Döviz alıp, pahalandığında satmak oldukça basit bir stratejidir fakat işler değiştirilebilir. Örneğin döviz alan bir kişi normalde öylece dövizin artmasını bekler ve arttığında doğrudan dövizini bozdurur. Fakat uygulanabilirliği olan diğer bir yöntem pahalanması beklenen dövizin satın alındıktan sonra katılım hesaplarında işletilmesidir. Bu sayede hem döviz arttığında kur farkından gelir elde edilebilecek hem de dövizin artmasını beklerken geçen zamanda tasarrufların yatırıma dönüştürülmesi mümkün olacaktır.

Yatırım yapmak isteyen kişiler tek yönlü düşünmemelidir, neye sahip olduğunu ve bununla neler yapabileceğini araştırmalı zamanı kendi lehine çevirmelidir. Yatırım bir süreçtir ve öylece beklemek doğasına aykırıdır. Dolayısıyla yapılan ya da yapılması planlanan yatırımın her zerresini faydaya çevirmeye çabalamak, rasyonel davranmak gerekir.

Kıymetli Maden Alım Satım İşlemleri

Ucuzladığında altın, gümüş ya da platin gibi değerli madenleri alıp pahalandığında satmak da bir yatırımdır. Özellikle altın her zaman yatırımcılar için güvenli liman olarak nitelendirilmiştir. Tasarruf sahipleri satın aldıkları altının değerlenmesini öylece beklememelidir.

Altın alımı yapıldıktan sonra katılım bankaları aracılığıyla altına altın katılım hesabı açılmalı ve altın kazanılmalıdır.

Altına altın katılım hesapları sayesinde tasarruf sahiplerinin hesapta tuttuğu altın yine banka tarafından altın ticaretinde sermaye olarak kullanılır ve vade sonunda bu ticaretten elde edilen getirinin belirli bir oranı tasarruf sahibinin hesabına altın olarak eklenir.

Dolayısıyla altın yükseldiğinde hem satış sonrası kar elde edilmiş olacak hem de bu süreçte altına altın katılım hesabı sayesinde geçen zaman yatırımcı lehine kullanılmış olacaktır.

Vadeli Alım Satım İşlemleri

Vadeli alım ve satım işlemlerinin terminolojideki karşılığı forward işlemlerdir. Bu işlemler sayesinde gelecekte teslim edilecek bir mal ya da hizmet için şimdiden ödeme yapılır ve ilgili vade gelinceye dek gerçeklenen değer artışı yatırımcının karı olur. Doğru bir enstrümana makul ölçüde yatırım yapılması halinde sadece forward işlemler yaparak dahi ciddi oranlarda gelir elde edilmesi mümkün olur.

Katılım Bankaları, forward işlem yapacaklar için faize bulaşmaması adına çalışmaktadır ve bu kapsamda katılım bankalarıyla çalışılıyor olunması halinde zaten faize konu bir forward işlem yapılması mümkün olmayacaktır.

Sermaye Piyasası Ürünleri

Tasarruf sahiplerinin yüklü miktardaki yatırımlarını doğrudan reel sektörde kullanabilmesini mümkün kılan bu ürünler ekonomiyi canlandıran çok değerli enstrümanlardır.

Kira Sertifikaları

Kira sertifikaları literatürümüze henüz girmiştir fakat ülke ekonomimizin gayrimenkul sektörüne endeksli olduğu düşünüldüğünde ne kadar uygulanabilir olduğunu anlamak pek de zor olmayacaktır.

Kira sertifikaları sayesinde kişiler bir konuta birden fazla kişi olarak sahip olabilir ve ilgili konutun satışından ya da kiralanmasından sertifikası oranınca gelir elde eder. Gayrimenkul sektörüne yatırım yapmayı kolektif hale getiren bu enstrüman sayesinde konut yatırımları artmış ve yüksek oranda gelir elde edilmiştir. Katılım Bankaları’nın yanı sıra özel mevduat bankalarıyla da çalışılabilir.

Hisse Senetleri

Hisse senetleri bir şirkete ortak olunmasını sağlayan değerli kağıtlara verilen addır. Tasarruf sahipleri satın aldıkları hisse senetleri oranınca şirkete ortak olur ve şirketin gelirinden de yine hisse senetleri oranınca pay alır. Bu kapsamda hisse senedi alımı şirkete ortak olunmasını sağlasa da çok küçük paylar olması kaynaklı elle tutulur bir getiri için yüksek oranda satın alma gerektirmektedir. Hisse senetlerine yatırım yapacak kişilerin stratejisi birden fazla hisse senedinden oluşan bir yatırım sepeti oluşturmak ve senet değeri düşse de artsa da uzun bir süre boyunca sadece alım yapmaktır.

Değerleneceği düşünülen şirketlere yapılan yatırımlar uzun vadelerin sonunda kişilerin herhangi bir işte çalışmasını gerektirmeyecek kadar yüksek miktarda gelir elde etmesini mümkün kılmaktadır.

Yatırım Fonları

Katılım Bankaları’nın yapacakları yatırımlara sermaye tahsis etmek için oluşturduğu fonlara katılım sağlayarak da gelir elde etmek mümkündür. Genel itibariyle 1 ya da 3 yıl vadeli hedeflerle oluşturulan yatırım fonları yüksek miktarda sermayesi olan tasarruf sahiplerinin yine yüksek oranda gelir elde etmesini mümkün kılan ürünlerdir. Katılım Bankaları kar paylarının çok fazla kişi arasında paylaştırılıp kaybolmaması adına yatırım fonlarına dahil olabilmek adına minimum bakiye gereksinimleri koymaktadır. Bu kapsamda kişilerin bankadan bankaya, fondan fona değişen yatırım fonlarına dahil olabilmek için minimum bakiye gereksinimini de yerine getirmesi gerekmektedir.

faize girmeden parayi degerlendirmek
faize girmeden parayi degerlendirmek

Katılım Hesapları

Katılım Hesapları bankaların kısa vadeli yatırımlarını finanse etmek için oluşturulan fonlara katkıda bulunulması kaynaklı elde edilen getirilere konudur. Tüketiciler katılım hesaplarına yatırdıkları para sayesinde bankaların kısa süreli yatırımlarını finanse eder ve bu yatırımlardan elde edilen getirinin oranına bağlı olarak da kar payı elde eder. Katılım Hesapları’nın yatırım fonlarından en büyük farkı daha kısa vadeli ve genel yatırımlara ortak olunmasıdır. Katılım hesaplarındaki tasarruflarla yapılan yatırımlar da reel sektörde kullanılır fakat daha çok katılım bankasına bir araba almak için başvuran KOBİ’nin satın alım işlemi ya da bir konut satın almak isteyen tüketicinin işlemi gibi işlemlerde kullanılır. Yatırım fonları ise bir gayrimenkul projesini hayata geçirmek, fabrika kurmak vb. işlemler için kullanılmaktadır. Hangi hesap türünün kullanıldığı fark etmeksizin katılım bankasına paranızın nerede kullanıldığını sormanız halinde net şekilde nerede kullanıldığını size bildirebilecektir. Bunun sebebi Katılım Bankaları’nın faizsiz bankacılık anlayışını benimsemesi ve somut mal ve hizmetlere yatırım yapıyor olmasıdır.

Sitemizde Faizsiz Kazanç ve yatırım konusunda bir çok yöntem hakkında bilgi içeren makale bulunmakta olup, bu yazılarımıza Faizsiz Yatırım bölümümüzden https://sifirfaizli.com/yatirim ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra Faizsiz Yatırım Araçları Nelerdir Enine Boyuna Araştırdık konulu genel çaplı hazırlanmış yazımızı da ortalama 3 dk içerisinde okuyabilirsiniz.

1 yorum
  1. Selman Gündüz diyor

    Merhabalar

    Çok güzel bir yazı olmuş tebrik ediyorum. Teşekkür ederim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku