Faizsiz Kredi Araba Konut

Faizsiz Hisse Senetleri Hangileridir (Liste Halinde Detaylı)

Şirkete daha önceden belirlenen miktarda ortak olunduğunu belgeleyen değerli kağıda hisse senedi denilmektedir. Hisse senetlerinin alınıp satılabilmesi amacıyla oluşturulan yani yatırımcı ve sermaye arayışında olan şirketi bir araya getiren piyasa ise borsadır.

Borsa, spekülasyonlara açık ve mevcut ekonomik düzen itibariyle faizin revaçta olduğu bir piyasadır, dolayısıyla faize bulaşmadan yatırım yapmaya çalışan tasarruf sahiplerinin alım yaparken çok dikkatli davranması gerekir.

Bu nedenle faizsiz hisse senetleri hangileridir, faize bulaşmadan hisse senedi nasıl alınır ve en önemlisi faizsiz hisse senedi olur mu gibi konulara kısaca değinilmesi yararlı olacaktır.

Faizsiz Hisse Senedi Olur Mu?

Faiz, yalnızda bankadan çekilen kredilere istinaden ödenen, para satışından gelir elde edilmesi nedeniyle katlanılan bir maliyet değildir. Şirketler de mevduatlarını faizle değerlendirebilir ve işin içerisinde şirketlerin yaptığı yatırımlar da girdiğinde bireysel yatırımcıların faizsiz hisse senedi alması için ciddi araştırma yapması gerekir.

Ne var ki Türkiye Katılım Bankaları Birliği başta olmak üzere katılım bankalarının sektörel bazdaki bilgi eksikliğini gidermek adına üstlendiği sorumluluklar bireysel yatırımcıların işini ciddi şekilde kolaylaştırmaktadır.

Katılım bankaları uzman kadrolarıyla her şirketi enine boyuna analiz etmekte ve bu analiz sonrasında kendi portföylerinde yer alıp almayacağına karar vermektedir. Dolayısıyla katılım bankalarına bağlı olarak faaliyet gösteren bir menkul kıymetler şirketi yani aracı şirketi ile çalışıldığında zaten otomatik olarak yalnızca faizsiz hisse senetleri alınabilir olacaktır.

Fakat katılım bankalarına bağlı olan menkul kıymetler şirketleriyle çalışılmak istenmemesi halinde yapılması gereken aşağıda isimleri geçen hisse senetlerine ek olarak borsaya giriş yapan senetleri takip etmek ve bu hisse senetlerinin ait olduğu şirketleri BİST, KAP, haber siteleri vb. araçlarla araştırmak gerekir.

(Yazıda yer alan bilgiler, ismi geçen şirketler ve ilgili şirketlere ait hisse senetleri yalnızca bilgi verme amacıyla buradadır. Yatırım tavsiyesi değildir, maddi ve manevi tüm sorumluluk kişiye aittir.)

Faizsiz Hisse Senetleri Hangileridir

Yukarıda da değinildiği gibi katılım bankaları faize bulaşmadan yatırım yapmak isteyen tasarruf sahiplerinin işlerini kolaylaştırmak adına bu konuya bir çözüm getirmiş ve katılım endeksini oluşturmuştur. Bu endeksi üç farklı alt başlık altında listelemek gerekir. Katılım Endeksi 50, Katılım Endeksi 30 ve Model Portföy.

İlgili Yazı  Türkiye Finans Kar Payı Hesaplama 50 bin TL - 100 bin TL

Katılım Endeksi 50

Tıpkı BIST’te olduğu gibi katılım endeksi de kendi içerisinde parçalara ayrılmakta ve kişilere şirketlerin ne değerde olduğunu kolayca kategorize etmek adına yardımcı olmaktadır. Katılım Endeksi 50’da yer alan hisse senetleri şunlardır:

KODHisse Adı
ADELADEL KALEMCİLİK
AKCNSAKÇANSA
AKMGYAKMERKEZ GMYO
ALBRKALBARAKA TÜRK
ALCARALARKO CARRİER
ALCTLALCATEL LUCENT TELETAŞ
ALKIMALKİM KİMYA
ANELEANEL ELEKTRİK
AVGYOAVRASYA GMYO
AYGAZAYGAZ
BANVTBANVİT
BİMASBİM MAĞAZACILIK
BOLUCBOLU ÇİMENTO
BUCİMBURSA ÇİMENTO
CEMTSÇEMTAŞ
DGATEDATAGATE BİLGİSAYAR
EGEENEGE ENDSÜTRİ
EGGUBEGE GÜBRE
EGSEREGE SERAMİK
EKGYOEMLAK GMYO
ERBOSERBOSAN
EREGLEREĞLİ DEMİR ÇELİK
FROTOFORD OTOSAN
GOODYGOOD YEAR
HEKTSHEKTAŞ
HLGYOHALK GMYO
IHEVAİHLAS EV ALETLERİ
KARTNKARTONSAN
KONYAKONYA ÇİMENTO
KRONTKRON TELEKOMİNİKASYON
LOGOLOGO YAZILIM
MAVİMAVİ
MEPETMETRO PETROL VE TESİSLERİ
NUHCMNUH ÇİMENTO
ORGEORGE ENERJİ ELEKTRİK
PAGYOPANORA GMYO
PETUNPINAR ET VE UN
SASASASA POLYESTER
SELECSELÇUK ECZA DEPOSU
SODASODA SANAYİ
TATGDTAT GIDA
TKNSATEKNOSA İÇ VE DIŞ TİCARET
TMSTÜMOSAN MOTOR VE TRAKTÖR
TTRAKTÜRK TRAKTÖR
TUKASTUKAŞ
VAKKOVAKKO TEKSTİL
VESBEVESTEL BEYAZ EŞYA
YATAŞYATAŞ

Katılım Endeksi 30

Katılım 30 Endeksi ismiyle geçerli olan bu endeks, KATLM endeks koduna sahiptir, içerisinde 30 farklı şirkete ait bilgi bulunur, 06.01.2011 tarihinde yayımlanmıştır, 3 ayda bir gözden geçirilmektedir ve içerisinde BİST Ulusal Pazar, GMYO ve GSYO, A ve B grubu dahildir.

KODHisse Adı
AKCNSAKÇANSA
ALBRKALBARAKA TÜRK
ALKIMALKIM KİMYA
ANELEANEL ELEKTRİK
AYGAZAYGAZ
BİMASBİM MAĞAZALAR
BOLUCBOLU ÇİMENTO
CEMTSÇEMTAŞ
EGEENEGE ENDÜSTRİ
EKGYOEMLAK KONUT GMYO
ERBOSERBOSAN
EREGLEREĞLİ DEMİR ÇELİK
FROTOFORD OTOSAN
GOODYGOOD YEAR
HEKTSHEKTAŞ
HLGYOHALK GMYO
KARTNKARTONSAN
KONYAKONYA
LOGOLOGO YAZILIM
MAVİMAVİ
NUHCMNUH ÇİMENTO
PNSUTPINAR SÜT
SASASASA POLYESTER
SELECSELÇUK ECZA DEPOSU
SODASODA SANAYİİ
TATGDTAT GIDA
TMSNTÜMOSAN MOTOR VE TRAKTÖR
TTRAKTÜRK TRAKTÖR
ULUSEULUSOY ELEKTRİK
YATASYATAŞ
İlgili Yazı  En Yüksek Kar Payı Veren Katılım Bankaları

Katılım Model Portföy Endeksi

15 günde bir gözden geçirilen bu endekste 13 şirket yer almaktadır. KATMP endeks koduyla geçerli olan bu endeks iyi bir portföy arayışında olan kişilere bir örnek niteliği taşıyabilir.

Hisse KoduHisse Adı
ALBRKALBARAKA TÜRK
ALKIMALKIM KİMYA
AVGYOAVRASYA GMYO
BOLUCBOLU ÇİMENTO
BUCIMBURSA ÇİMENTO
CEMTSÇEMTAŞ
EGGUBEGE GÜBRE
ERBOSERBOSAN
EREGLEREĞLİ DEMİR ÇELİK
GOODYGOOD YEAR
SELECSELÇUL ECZA DEPOSU
SODASODA SANAYİİ
VESBEVESTEL BEYAZ EŞYA

Faizsiz Yatırım Nasıl Yapılır

Öncelikle hangi aracı şirketle çalışılacağına karar verilmelidir. Faizsiz yatırım için katılım bankalarıyla çalışmak mantıklı bir tercih olacaktır. İlgili menkul kıymet şirketinin herhangi bir şubesine ya da iştiraki olan bankaya giderek nüfus cüzdanıyla hesap açılış işlemi gerçekleştirilebilir. Tüm hesap açılış süreci aynı gün içerisinde tamamlanır, hesabın aktif hale gelmesi ise 3 gün kadar sürebilir.

Hesap açılışından sonra ilgili hesaba para yatırabilmek için internet üzerinden havale ya da eft yapmak mümkündür. Hesaba para aktarıldıktan sonra tek yapılması gereken menkul kıymet şirketinin sunmuş olduğu trade uygulaması aracılığıyla alım ve satım yapmaktır.

faizsiz hisse senetleri

faizsiz hisse senetleri

Yazımızın sonunda tekrar siz değerli okurlarımıza; paylaşımlarımızın yatırım tavsiyesi olmadığını ve sadece bilgilendirme amaçlı olduğunu hatırlatır, yatırım amacıyla bir karar vermeden önce bu kararı kendi özgür iradeniz ile vermeniz, cebiniz adına en doğru karar olacaktır.

Bir şeyin içerisinde faiz olup olmadığına dair beyanda bulunmak ağır bir sorumluluk olup, bizler zâhire göre yorum yapmakta ve bu konuda yapılan yorumlara yer vermekteyiz. Faiz haramdır ve bundan uzak durmak gerekir. Elbette en doğrusunu Yüce Allah bilir. Tercih siz değerli okurlarımızındır. Harama helal demekten ve helale haram demekten Allah’a sığınıyoruz.

Faizsiz yatırım üzerine alternatif yöntemler konusunda da bilgi sahibi olmak için daha önceden ele aldığımız ve sitemizde yayımlamış olduğumuz Faizsiz Yatırım Araçları Nelerdir Enine Boyuna Araştırdık konulu yazımızı buradan https://sifirfaizli.com/faizsiz-yatirim-araclari-nelerdir-enine-boyuna-arastirdik/ okuyabilirsiniz.


Yorumlar
 1. mete köse dedi ki:

  çok komik çok! AlbarakaTürk katılım bankası katılım hesabı adı altında çatır çatır faiz satıyor. listedeki kurumların yarısından çoğu çatır çatır kredi çekip yatırım, istihdam, ham madde vs. alıyor. sonra bu şirketlere ortak olmak caiz oluyor öyle mi?

  1. Oğuzhan K. dedi ki:

   Aynen öyle güzel kardeşim. Haramı helal etmeye çalışıyorlar. Katılım bankaları 10 iş yapıyorsa bunun anca 3-4 tanesi doğrudur.

 2. Oğuzhan K. dedi ki:

  Faizsiz hisse senedi neredeyse yok gibi. Katılım endeksindeki belirlenen şirketlerin KAP da yayınlanan bilançolarına bakın ya aldığı kredi sonucunda ödediği faiz tutarını ya da vadeli mevduat hesaplarının olduğunu görürsünüz. Bunlara göre piyasa ortalamasını % 30 unu bir başka hesaplamalarında %10 u geçmeyen şirketleri açıklarlar. Şimdiye kadar hangi şirketin bilançosunu incelersem inceleyeyim bim dışında gerçekten 0 faizli hisseye denk gelmedim. Yani insanlara faizsiz hisse diyerek günaha sokmayın. Onlar bir şey bilemedikleri için böyle kişilere inanmış olacaktır. İnsanların bu konudaki titizliklerine aynı şekilde uzmanların da hassas olmaları gerekir. Yoksa Yok değin . Kendinize göre çıkar yol belirleyip şu oranı geçmezse caizdir denmez. Faizin azı çoğu olmaz.