fbpx

Faizsiz Enstrümanlar Hangileri Detaylı Anlatım

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Faize bulaşmadan yatırım yapmak isteyen kişilerin önünde sandığından çok daha fazla enstrüman bulunmaktadır. Bu faizsiz yatırım enstrümanları kişilerin hem çok daha yüksek getiri beklentisiyle hareket etmesini mümkün kılar hem de faize bulaşmadan helal yatırım yapılmış olmasını sağlar. Bu açıdan faizsiz yatırım enstrümanları, faizsiz yatırım yöntemleri ve konuyla ilgili bilinmesi gerekenlere ayrı ayrı değinmek yararlı olacaktır.

Faizsiz yatırım enstürmanlarını hazine ürünleri ve sermaye piyasası ürünleri olarak ikiye ayırmak gerekmektedir.

Hazine Ürünleri

Hazine ürünleri adı altındaki enstürmanlar alım satımda avantaj sağlamaya yönelik işlemlerdir. Genel itibariyle bu enstürmanların ucuza alınıp pahalıya satılması mantığı hakimdir. Örneğin döviz alım-satım işlemleri, kıymetli maden alım-satım işlemleri, vadeli alım-satım işlemleri vb. hazine ürünleridir.

Döviz Alım Satımı

Döviz alım satımı diğer bir deyişle spot döviz işlemleri istifade edilebilecek yatırım enstrümanlarından birisidir. Faizsiz getiri sağlayan döviz alım-satım işlemlerini yapabilmek için bir aracı şirketle çalışılması ya da banka hesabından alım-satım yapılması gerekir. Eğer yüklü miktarda sermayeyle döviz alım-satım işlemleri yapılacaksa Forex ya da aracı şirketlerle çalışmak işlemlerin çok daha hızlı gerçekleşmesi adına önemlidir.

Kıymetli Maden alım Satımı

Kıymetli maden alım satımı yaparak da getiri sağlanabilir, ancak fiyat hareketlilikleri çok yüksek olmadığı için kıymetli maden yatırımı yapacak kişilerin buna uzun vadeli bir yatırım enstrümanı olarak bakması gerekir. Kıymetli maden geçtiğimiz yılların en yüksek getiri sağlayan yatırım enstrümanlarından birisidir ve çoğu kişi özellikle altına yatırım yapmaya devam etmektedir. Kişilerin kendisini sadece altınla sınırlandırması da pek doğru değildir, altının yanısıra gümüş, paladyum vb. değerli madenlere de yatırım yapılabilir ki bunlar da geçtiğimiz yıllarda hızlı değerlenen madenlerdendir.

Vadeli Alım Satım İşlemleri

Vadeli alım satım işlemleri gelecekte gerçekleşecek şekilde önceden belirlenen ve taahhüt edilen tarih, döviz cinsleri, miktar ve kur üzerinden taraflar arasında yapılan bir döviz alım ya da satım sözleşmesidir.

Vadeli alım-satım işlemlerinin amacı kur riskini ortadan kaldırmak ve gelecekte gerçekleşecek bir ödemeye istinaden kişinin ya da kurumun korunmasını sağlamaktır.

Sermaye Piyasası Ürünleri

Sermaye piyasası ürünleri genel itibariyle hem mülkiyet hem de getiri hakkı sağlayan sertifika, kağıt ya da belgelere yapılan yatırımlardan oluşur. Bu enstümanların da alınıp satılması mümkündür fakat genellikle uzun vadeli yatırımlardan yüksek getiri beklentisi içerisinde olan kişiler tarafından tercih edilir. Sermaye piyasası ürünleri sanılanın aksine döviz alım satım işlemleri ya da kıymetli madene yapılan yatırımdan daha az ya da daha çok riskli değildir, konusunun uzmanı bir aracı şirketle çalışılması halinde yapılan yatırımlardan yüksek getiri beklentisi beklemek mantıksız değildir.

Kira Sertifikası

Kira sertifikası yapımı devam eden ya da yapımına henüz başlanmayan inşaatların mal ve getiri hakkı sağlayan sertifikalardır. Bu sertifikaları satın alan kişi yaptığı yatırım sayesinde inşaatı yapan şirketin inşaatı gerçekleştirmesini mümkün kılar. İnşaat tamamlandıktan sonra ilgili inşaattan yaptığı yatırım özelinde pay sahibi olur ve bu paydan elde edilen kira getirisine de ortak olur. En basit haliyle inşa edilen bir AVM’den kira sertifikası alan kişi bu AVM’nin dükkan kiralamasından elde edilen kardan pay alır ve bu pay toplam kira sertifikası sayısı içerisinde sahip olduğu payla bağdaşır. Geçtiğimiz yılların en başarılı yatırım araçlarından birisidir.

Hisse Senedi

Bir firma hisse senedi ihraç ederek kendisine ortak olmak isteyen kişilerin bunun için bir bedel ödemesini diğer bir deyişle işine yatırım yapmasını mümkün kılar. Hisse senedi yatırımı yapan kişi ya da kurumlar hisse senedi satın aldığı şirkete ortak olur ve bu ortaklık sayesinde gelecekte elde edilecek temettü getirisinin de sahibi olur.

Hisse senetleri orta-uzun vadeli getiri beklentisi içerisinde olan, riski göze alabilecek ve yüksek getiri beklentisi içerisinde olan kişiler için cazip bir yatırım alternatifidir.

faizsiz enstrumanlar hangileri

Türev Araç İşlemleri

Türev araç işlemleri sayesinde gelecekte gerçekleşecek bir ödeme için önceden vadeli alım sözleşmesi yapmak, yapılan bu sözleşmeyi de farklı emtialarla değerlendirmek mümkün olur. Daha anlaşılabilir bir haliyle türev araç işlemleri zaten var olan bir işlemi farklı enstrümanlarla değerlendirmek anlamına gelir.

Yatırım Fonları

Yatırım fonları sayesinde kişiler nitelikli yatırımcıya özel ihraç edilen senetlere erişim sağlama, konusunun uzmanı portföy yöneticilerinin yatırım kararlarına erişme imkanına sahip olur. Yatırım fonlarına dahil olmak isteyen kişiler bir aracı şirketle çalışmak durumundadır. Yatırım fonları farklı cinslerde oluşturulur, bazı yatırım fonları hisse senedi ağırlıklıyken bazı yatırım fonlarının kira sertifikası, altın ya da altın ve kira sertifikası gibi değişik kombinasyonlara ağırlık vermesi mümkündür. Yatırım fonları da kendi içerisinde risk ölçüsüne göre gruplandırılır ve bu gruplandırma genel itibariyle portföy çeşitliliği üzerinden yapılır. Yatırım fonları sayesinde altın gibi bir enstrümana yatırım yapmakla kalmayıp, yapılan bu yatırımın da farklı yatırımlarda kullanılmasını sağlamak mümkün olur. Dövize endeksli kira sertifikası bunun güzel bir örneğidir. Bu enstrüman sayesinde kişiler hem dövize hem de sertifikaya yatırım yapmış olur.

Ayrıca Faizsiz Leasing bilgilerine adresinden ayrıntılı şekilde bakabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku