fbpx

Anadolubank Bireysel Emeklilik (BES) İptal ve Başvuru

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Mevcut sosyal güvenlik sistemine bir tamamlayıcı nitelik daha sunmak amacıyla geliştirilen BES sayesinde kişilerin tasarruf alışkanlığı kazanması ve aynı zamanda birikimlerini değerlendirmesi amaçlanmaktadır. BES’e katılım sağlayan kişiler belirli periyotlarla yaptığı tasarruflarını emeklilik hakkı kazanması sonrasında devlet desteği eklenmiş biçimde geri alabilir ve mevcut yaşam standartlarını koruyarak emeklilik hayatını geçirebilir. Bu kapsamda hizmet sunan bankalardan birisi olarak Anadolubank bireysel emeklilik sistemi iptal ve başvuru işlemleri nasıl yapılır kısaca değinilmesi yararlı olacaktır.

BES Nedir?

Mevcut sosyal güvenlik sistemine ek olarak kişilerin yaşam standartlarını emeklilik döneminde de koruyabilmesi adına geliştirilen tamamlayıcı nitelikteki BES, 10 yıl süresince birikim yapılması koşuluyla % 25 oranında devlet desteğine imkan veren bir nevi yatırım-tasarruf ürünüdür. Kişiler sistemden ayrılmamaları halinde elde edecekleri devlet desteği hakkını ya toplu şekilde alacakları ödemelerde ya da periyodik ödemelerde talep edebilir.

BES Avantajları

  • 56 yaşında emekli olabilmek,
  • İsteğe bağlı olarak katılım sağlayabilmek,
  • Stopaj vergisinin ödenmesi koşuluyla istenilen zamanda sistemden ayrılıp yapılan birikimi talep edebilmek,
  • En az 10 yıl süresince sistemde kalınması koşulu nedeniyle tasarrufun bir alışkanlık haline getirilmesi,
  • Otomatik olarak maaştan tahsil edilmesi durumunda kişinin tasarruf edilen miktardaki parayı aramamaya başlaması çünkü mevcut gelir düzeyine adapte olması,
  • 18 yaşından itibaren sisteme dahil olunabilmesi.

BES Sonrası Emeklilik Hakkı

Emeklilik hakkının elde edilebilmesi için en az 10 yıl süresince sistemin içerisinde kalınması ve tasarrufa devam edilmesi gerekmektedir. Bu süreçte sistemin içerisinde kalınmış olunması durumunda 56 yaşında emeklilik hakkı kazanıldığında birikim ve devlet desteği aynı anda toplu şekilde ya da periyodik iade ödemeleriyle talep edilebilir.

Kimler BES’e Katılım Sağlayabilir

BES’e katılım sağlayabilmek için 18 yaşından büyük olmak ya da fiili ehliyete sahip olmak koşuluyla 15 yaşından büyük olmak yeterlidir. Kişiler gelirlerinden arttırdıkları tasarrufları BES hesabına aktararak sistemin avantajlarından yararlanmaya hak kazanabilir.

Anadolubank BES Başvurusu Nasıl Yapılır

Anadolubank aracılığıyla bireysel emeklilik sistemine katılım sağlamak isteyen kişilerin tek yapması gereken nüfus cüzdanıyla birlikte en yakın Anadolubank şubesine gitmektir. Şubeden temin edilecek başvuru formunun doldurulması sonrasında 2 iş günü içerisinde sisteme katılım sağlanmış olur.

Anadolubank BES İptal Telefon

Eğer otomatik katılım usulüyle Anadolubank’ın BES’ine katılım sağlandıysa 2 ay süresince beklenmesi gerekmektedir. 2 aylık tasarruf ödemesinin sonrasında Anadolubank ile iletişime geçilerek yapılan ödemeler iade talep edilebilir ve sistemden çıkılabilir. Eğer otomatik katılım usulüyle katılım sağlanmadıysa Anadolubank ile iletişime geçildikten sonra stopaj vergisinin ödenmesi şartıyla sistemden çıkış yapılabilir. 0850 222 55 50 nolu telefonu da arayabilirsiniz.

anadolubank bes iptali çıkış telefon
anadolubank bes iptali ve basvuru

Erkenden Ayrılmam Halinde Birikimimin Durumu Ne Olacak?

BES’ten 10 yıldan önce çıkış yapılması halinde sözleşmeye bağlı olarak bazı kayıplar söz konusu olabilir. Kişiler eğer sistemde kaldığı süre için devlet desteği hakkı elde ettiyse bu destekle birlikte sistemden çıkış yapabilir. Fakat devlet desteği hak edilmediyse birikim üzerinden stopaj vergisi kesilebilir. Bu da kişiyi zarara uğratacak bir durumdur.

Faizsiz BES Var mıdır Varsa Hangi Bankalarda Var konulu yazımızı da buradan https://sifirfaizli.com/faizsiz-bes-hangi-bankalarda-var-nasil-basvurulur-puf-noktalari/ ortalama 3 dk da okuyabilirsiniz.

1 yorum
  1. Medine diyor

    Bireysel emeklilik iptal etmek istiyorum ama iptal olmuyor

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku