fbpx

Faizsiz BES Hangi Bankalarda Var Nasıl Başvurulur

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Yastık altı birikim yapmayı tercih eden kişi sayısının yüksek olması ülke ekonomimiz için ciddi bir sorundur. Çünkü sisteme diğer bir deyişle dolaşıma giren paranın sistem dışına çıkarılması anlamına gelen bu durum enflasyon, stagflasyon ve büyüme potansiyeline erişememe gibi problemleri ortaya çıkarmaktadır.

Bu durumun üstesinden gelebilmek için başlatılan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) aslında tam da bu konuda bir teşvik mekanizması oluşturmayı amaçlamıştır. Belki sisteme isim verilirken Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) yerine daha farklı bir isim tercih edilseydi yanlış anlaşılmalara mahal verilmeyecekti fakat vatandaşlar hali hazırda SGK’lı olmalarından mütevellit neden BES’e katılmaları gerektiği konusunda ikna edilebilmiş değil. Bu açıdan faizsiz BES hangi bankalarda var, nasıl başvurulur ve avantajları nelerdir gibi spesifik konulara değinmek yararlı olacaktır.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir

BES, mevcut sosyal güvence sistemine ek olarak geliştirilen ikincil bir mekanizmadır. Bu mekanizma sayesinde kişiler tasarruflarını BES hesabında biriktirebilir ve bu birikim neticesinde devlet katkısından yararlanabilir.

Tasarrufu teşvik eden, paranın sistem dışına çıkmasını engellemeye yardımcı olan BES, gerçekten de verimli kullanıldığında kendi içerisinde onlarca farklı avantaja sahiptir. Üstelik en ilginç nokta BES’e katılım nedeniyle herhangi bir zararın söz konusu olmaması yani sistemin, içerisinde kalındığı ve sözleşmeye uyulduğu taktirde aylık 100 TL gibi hiç kimseyi zengin ya da fakir yapmayacak ücretler için dahi yüksek oranlı bir kazanç garantisi vermesidir.

18 yaşından büyük, 46 yaşından küçük herkes BES sistemine dahil olabilir. BES sistemine katılım sağlandığı için SGK’yla ilgili herhangi bir olumsuzluk ya da düşük emekli maaşı gibi problemler söz konusu dahi olamaz. SGK’ya istinaden prim ödemeleri iş veren tarafından aynen yapılmaya devam eder, işçi ise kendi tasarruflarını BES’e aktararak emekliliğinde kullanabileceği devlet katkılı yüklü miktarlı bir ikramiyenin sahibi olabilir.

Faizsiz BES mi Faizli Bes mi

Bireysel Emeklilik Sistemi ortaya çıktıktan bir süre sonra faaliyetin islami prensiplere uygun şekilde sürdürülebilmesi için de çeşitli değişiklikler yapılmış ve faize bulaşmadan birikimine değer katmak isteyenlerin bu isteğinin yerine getirilmesi sağlanmıştır.

Katılım Bankaları aracılığıyla tahsis edilebilecek faizsiz BES sayesinde birikime faize maruz kalmadan değer katmak mümkün hale gelmiştir.

BES aracılığıyla birikimine değer katmak isteyen ve faize bulaşmak istemeyen kişilerin hesapları katılma hesabı türünde açılır. Açılan katılım hesabı aracılığıyla kira sertifikalarına, hisse senetlerine, altına, katılıma hesaplarına ve çeşitli yatırım fonlarına yatırım yapılır. Bu yatırımlar kişinin elde edeceği kazancı belirleyecektir.

Dolayısıyla faize girmek istemeyen kişilerin, Bireysel emeklilik anlamında bir yatırım planları var ise; faizli bes sistemlerinden ziyade faizsiz bes sistemlerine katılması daha yerinde olacaktır diyebiliriz.

BES Hesaplama ve Devlet Katkısı

BES hesabı açan ve bu hesapta birikim yapmaya başlayan kişilerin hesaplarına hesapta biriken tutarın % 25’i kadar devlet katkısı yapılmaktadır. Yani her ay hesabına 100 TL yatıran bir kişi için devlet aynı hesaba 25 TL yatıracaktır ve ödenen 100 TL, hesapta 125 TL olacaktır.

Bir yıl içerisinde devlet eliyle en fazla brüt asgari ücret düzeyinin % 25’i kadar katkıda bulunulur. Bu açıdan çok yüksek miktarlarda para yatırıp çok yüksek miktarlarda devlet desteği alınacağı sanılmamalıdır. 2018 yılı için brüt asgari ücret 2.029,50 TL’dir. Bu açıdan devletin her ay hesaba yapacağı maksimum katkı 2029,50 / 48 = 42 TL olacaktır. Yani en fazla 165 TL’lik aylık birikim ödemesi için devlet desteği verilmektedir. Bu miktarın üzerinde birikim yapılabilecek olsa dahi devlet desteği için sınır budur.

Sözleşme süresi dolduğunda devlet katkısı toplu şekilde müsteşarlık aracılığıyla EGM’ye, EGM aracılığıyla ise sözleşmeyi düzenleyen şirkete aktarılır. Şirket bu katkıyı otomatik olarak birikim hesabının sahibine ödeyecektir. Devlet katkısının talep edilmesi için herhangi bir prosedüre başvurmak gerekmez, sözleşme süresi dolduğunda tüm işlemler otomatik olarak yerine getirilecektir.

Eğer birikim yapılan süre içerisinde vefat edilirse birikim hesabı anında devlet desteği hakkı kazanır ve içerisindeki bakiyeye devlet desteği ödemesi yapılarak daha önceden belirlenen lehdar veya lehdarlara aktarılır.

Ödemeye Ara Verilebilir Mi?

Birikime devlet katkısı imkanından yararlanabilmek için uzun bir süre tasarruf yapılması gerekmektedir ve bu nedenle meydana gelebilecek olumsuzluklar da düşünülerek vatandaşların ara verme hakkına sahip olması sağlanmıştır. Bu açıdan meydana gelen olumsuzluklar karşısında katkı payı ödemelerine 3 ay süreyle ara vermek mümkündür. 3 ay süreli ödemenin yapılmaması devlet katkısıyla ilgili herhangi bir olumsuzluk ya da kesintiye sebep olmayacaktır.

faizsiz bes şirketleri
faizsiz bes hangi bankalarda var

Faizsiz BES Hangi Bankalarda Var

Faizsiz olarak Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) katılım sağlamak isteyen vatandaşların yararlanabileceği kurumlar Katılım Emeklilik, Bereket Emeklilik, Vakıf Emeklilik, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Halk Emeklilik, Türkiye Finans Katılım Bankası, AvivaSA Altın Emeklilik Yatırım Fonu’dur.

Sitemizde yer alan Faizsiz Yatırım Araçları Nelerdir Enine Boyuna Araştırdık konulu yazımızı da buradan https://sifirfaizli.com/faizsiz-yatirim-araclari-nelerdir-enine-boyuna-arastirdik/ okuyabilir ve yatırım konusunda alternatif yöntemleri sizler de deneyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku