fbpx

Faizsiz BES Bireysel Emeklilik Şirketleri ve BES Fonları

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Bireysel emeklilik sistemine dahil olmak isteyen kişiler sadece özel mevduat bankaları ya da faizli emeklilik fonlarından yararlanmak zorunda değildir, oldukça fazla sayıda faizsiz emeklilik fonu bulunur ve hatta bu fonlar geçtiğimiz yılların en çok tercih edilen fonları olması itibariyle çeşitli haber sitelerinde gündem olmuştur. Bu açıdan faizsiz BES bireysel emeklilik şirketleri ve BES fonları gibi çeşitli konularda bilinmesi gerekenleri aktarmak, konuyla ilgili bilinmesi gerekenlerden bahsetmek yararlı olacaktır.

(Bu yazının içerisinde yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi olarak kullanılmamalıdır, yatırım tavsiyesi talebinde bulunanların gerekli sertifikaları almış uzmanlarla görüşmesi gerekmektedir.)

Faizsiz Bireysel Emeklilik Nedir?

Faizsiz bireysel emeklilik sistemi sayesinde emeklilik fonuna yatırılan paranın faiz içermeyen çeşitli emtialarla değerlendirilmesi, bu sayede kazanç elde edilmesi mümkün olur. Faizsiz emeklilik fonlarının genel ismi katılım fonları olarak anılsa da, içerisinde altın ve döviz gibi çeşitli emtialar barındıran ve özel mevduat bankalarının faizli getirileri yer almayan çoğu fon faizsiz olarak oluşturulabilir.

Faizsiz emeklilik fonlarından yararlanmak isteyen kişiler ya Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası gibi çeşitli katılım bankalarıyla çalışacak ya da özel mevduat bankalarının emeklilik fonlarına katılım sağlarken yatırım fonunda faiz istemediğini belirtecektir.

Her iki halükarda da yatırımcı, emeklilik fonuna yatırdığı paranın faizsiz olarak değerlendirilmesini sağlayabilir, bununla gelir elde edebilir.

Faizsiz BES ile yapılan yatırımlar şunları içerir:

  • Katılım bankalarının katılım hesaplarına yapılan yatırımlar,
  • Katılım endeksine uygun hisse senetleri, ( Yurt içinde Bizim Menkul Değerler katılım endeksi kriterlerine uygun ve dünyadaki Dow Jones İslamîc Pazar Endeksi vb.)
  • Altın gibi kıymetli madenlere dayalı sermaye piyasası araçları ( Günlük repo dahil hiçbir şekilde faiz getirisi içermeyen fonlar)
  • Türkiye’de veya yurt dışında ihraç edilen sukuk, kira sertifikası vb. faizsiz borçlanma araçları,
  • İslamî kurallara uygun diğer yatırım araçları (mevcut ya da gelecekte çıkarılacak İslamî kurallara uygun diğer yatırım araçları)

Bu yatırım araçları aracılığıyla emeklilik birikimini değerlendiren yatırımcılar emeklilik fonlarında değerlendirilen parasını uygulama esaslarına uygun olarak geri alabilir, emekliliğinde kullanabilir. Buna ek olarak her ay yatırılan paranın % 25 devlet katkısına tabi olduğunu da unutmamak gerekir.

Faizsiz Emeklilik Fonları

Emeklilik fonları ve BES’le ilgili bilinmeyen, tam anlaşılamayan konulardan birisi de emeklilik fonuna yatırılan paranın emekli oluncaya kadar öylece durmadığı finansal sistemde işletildiğidir. Emeklilik fonuna yatırım yapan kişiler bu fonlar aracılığıyla çeşitli finansman şirketlerinin yatırımlarına ortak olur, ancak çoğu kişi bunun ya da ortak olduğu fonun değiştirilebileceğini bilmez.

Hali hazırda katılım sağlanabilecek onlarca farklı fon vardır, bu fonların bilinmesi gerek çalışılan kurumun gerek yatırım yapılan fonun değiştirilmesi açısından oldukça önemlidir.

Hali hazırda uygulamada olan en temel fonlar Katılım Standart Emeklilik Yatırım Fonu, Katılım Dinamik Değişken Emeklilik Yatırım Fonu, Katılım Hisse Senedi Emeklilik Yatırım Fonu, Altın Katılım Emeklilik Yatırım Fonu, Katılım Katkı Emeklilik Yatırım Fonu olarak sıralanabilir.

Katılım Standart Emeklilik Yatırım Fonu

Bu fonun içeriği TC Hazine Müsteşarlığı tarafından çıkarılan faizsiz iç borçlanma senetleri, katılım hesapları, özel kira sertifikaları ve benzeri faizsiz yatırım ürünlerinden oluşur. Katılım standart emeklilik fonu özellikle sisteme giriş aşamasında olup, herhangi bir fon hakkında bilgi sahibi olmayan fakat parasını da değerlendirmek isteyen kişiler tarafından tercih edilir.

Uzun vadeli getiri sağlayan bu fonun risk profili ise orta risk olarak tanımlanmaktadır. Sabit getirili bir yatırım yapmak isteyen kişilerin, orta ve uzun vadeli gelecekte olumsuz durumların yaşanacağını düşünenlerin katılım standart emeklilik yatırım fonunu araştırması yararlı olacaktır.

Katılım Dinamik Değişken Emeklilik Yatırım Fonu

Bu fonun içeriği genel olarak sermaye piyasası kurumlarının finansman ihtiyaçlarını karşılamak, ihraç edilen kira sertifikalarına ortak olmak, gelire endeksli senetlere ortak olmak, BIST tarafından hesaplanan katılım endekslerindeki payları, altın ve diğer kıymetli madenleri satın almak üzerine kuruludur. Oldukça fazla sayıda faizsiz getiri aracına ortaklık hakkı sağlayan bu fon sayesinde kişilerin dinamik bir yatırım yapması mümkün olur. Yapılan yatırımın TL cinsinden veya döviz cinsinden yapılması mümkündür.

Bu fonun içeriği faize dayalı şirketlerden, domuz eti üretimi ya da satışı yapan, tütün mamulleri üretimini ya da satışını yapan, eğlence sektöründe faaliyet gösteren firmalardan oluşmaz. Dolayısıyla İslami esaslara uygun bir yatırım yapılmış olur. Portföyünde çeşitlilik arayan, orta-üst risk profiline sahip bu yatırım aracına yapılan yatırımlar istikrarlı bir getiri sağlayabilir.

Katılım Hisse Senedi Emeklilik Yatırım Fonu

Katılım Hisse Senedi Emeklilik Yatırım fonunun içeriğinin % 80’i BIST hisselerinden oluşur. Hisse senedi ağırlıklı yatırımlar yapmak isteyen kişilerin bu fonu tercih etmesi mümkündür. Yüksek risk içerikli bu fonların gelir beklentisi de aynı oranda yüksektir. İçeriğindeki hisse senetlerin sürekli değişmesi mümkün olabilir, uzun vadede büyüme beklenen hisselere yatırım yapılan bu fonda kısa vadede ciddi fiyat hareketlilikleri görülebilir ve yatırımcının bu gibi fiyat hareketlerine toleranslı olması, uzun süre yatırımının dönüşünü beklemesi gerekir.

Günlük fiyat değişimlerinin sert yaşandığı bu fona yatırım yapmak isteyen kişilerin risk barındırdığını bir kere daha hatırlaması gerekir. Risk barındırsa da riskin yüksek olması sebebiyle gelir beklentisinin de yüksek olacağının unutulmaması gerekir.

Altın Katılım Emeklilik Yatırım Fonu

Altın katılım Emeklilik Yatırım Fonu’nun içeriğinin % 80’i sürekli olarak altın ve altına dayalı sermaye piyasası araçlarından oluşur. İçeriğinin çok büyük bir kısmı değerli bir madene bağlandığı için risk profili yüksektir. Fonun içeriğinde faiz getirisi sağlayan hiçbir yatırım aracına yer verilmez, BIST’in hesapladığı katılım endekslerindeki paylara yatırım yapılabilir.

Özellikle uzun vadede getiri beklentisi içerisinde olan, yüksek riske tolerans gösterebilecek kişilerin bu yatırım aracını araştırması gerekir. Günlük sert fiyat hareketlerine sahne olabilen bu yatırım fonunun uzun vadede yüksek bir getiri beklentisine sahip olduğunun unutulmaması gerekir.

Katılım Katkı Emeklilik Yatırım Fonu

Bireysel emeklilik sisteminin katılımcıları adına devlet tarafından yapılan katkıların değerlendirilmesi amacıyla kurulan bu fon Hazine Müsteşarlığınca ihraç edilen TL cinsi faizsiz borçlanma araçları, gelir ortaklığı senetleri ve kira sertifikası gibi yatırım araçlarından oluşur.

faizsiz bes sirketleri ve fonlari

Faizsiz Yatırım Araçlarına Nasıl Yatırım Yapılır?

Faizsiz BES yatırım araçlarına yatırım yapmak isteyen kişilerin BES hesabını açtıktan sonra katılım bankalarının şubelerine ya da sigorta temsilciliklerine başvurarak faizsiz yatırım fonlarına dahil olmak istediğini söylemesi yeterlidir. Yukarıda bahsi geçen 5 fon hakkında detaylı bilgi verildikten sonra kişinin durumuna en uygun olan fona katılım sağlanabilecektir.

Mevcut fonunu değiştirmek isteyen kişinin yapması gereken tek şey bağlı bulunduğu BES şirketiyle temas kurmak ve fonunu değiştirmek istediğini söylemektir, bu sayede kısa süre içerisinde fonun değişimi mümkün olacaktır.

Konuyla ilgili olan Faizsiz BES Hangi Bankalarda Var Nasıl Başvurulur? Yazımızı okumak için adresine tıklayabilir ve ayrıntılı bilgilere kısa sürede bakabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku