fbpx

Garanti BES Çıkış ve İptali Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Kişilerin geleceğe yönelik ciddi fırsatlarla yatırım yapabilmesine imkan veren Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) sayesinde küçük tasarrufların yüklü miktarda toplu ödemeye ya da hayat standardını yukarı çekecek periyodik ödemelere konu edilmesi mümkün hale gelir. BES yapılabilecek kurumlardan birisi olarak Garanti Bireysel Emeklilik Sistemi iptali ve başvuru işlemleri nasıl yapılır, sistemin işleyişi ne şekildedir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

BES Nedir

Bireysel Emeklilik Sistemi, kişilerin küçük miktardaki tasarruflarını bir birikim hesabına aktardığı ve 10 yıllık birikimin ardından kendi tasarruflarına ek olarak % 25 oranında devlet katkısıyla bu birikimi iade aldığı sisteme verilen addır. Kişiler BES sayesinde hem tasarruf alışkanlığı kazanır hem de geleceğe yönelik elde edebileceği en karlı yatırım enstrümanlarından birisine sahip olur.

Kimler BES’e Katılabilir

BES’e katılım sağlayabilmek için yerine getirilmesi gereken tek şart 18 yaşından büyük bir T.C. vatandaşı olunmasıdır. Hali hazırda sosyal güvenlik çatısı altında bulunulsun ya da bulunulmasın BES’e katılım sağlanabilir, BES’e bir emeklilik sisteminden ziyade yatırım fırsatı olarak bakmak ve % 25 devlet desteğinin elde edilebilecek en yüksek oranlı getiri vaat eden yatırım enstrümanı olduğunu bilmek gerekir.

Garanti BES Başvurusu Nasıl Yapılır

Garanti Bankası aracılığıyla BES yaptırmak isteyen kişilerin en yakın banka şubesine giderek başvuru formunu temin etmesi yeterli olacaktır. Başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulması sonrasında nüfus cüzdanıyla birlikte ibraz edilen belgeler 2 iş günü içerisinde BES’e dahil olunmasını mümkün kılar.

Garanti BES İptali

Garanti Bankası aracılığıyla bireysel emeklilik sistemine katılım sağlayan kişilerin en yakın Garanti Bankası şubesi aracılığıyla sistemden çıkış yapması mümkündür. Garanti Bankası’nın BES’ine zorunlu olarak mı gönüllü olarak mı katılım sağlandığı, ne kadar süredir sistemde kaklındığı gibi etmenlere bağlı olarak kesintili iade alınıp alınmayacağı da ortaya çıkacaktır.

Eğer zorunlu bireysel emeklilik sistemine işçi olarak dahil olunduysa ve 2 aylık ödeme sonrasında sistemden çıkış yapılıyorsa herhangi bir kesintiye maruz kalmadan sistemden ayrılmak mümkündür. Sisteme gönüllü olarak katılım sağlandıysa ve 2 aylık ödemelerin sonrasında iptal gerçekleştirilecekse stopaj vb. vergi ödemelerini de yapmak gerekeceği için bir miktar kesinti sonrasında iade almak mümkündür.

Kişilerin ne kadar iadeyle birikimini geri alacağı miktara bağlı olarak değişecektir. Çağrı merkezi aracılığıyla kesinti hesaplaması yaptırılabilir.

Devlet Desteği Ne Kadar

BES’e katılım sağlayan kişiler için % 25 olarak belirlenen devlet desteğinin üst sınırı da vardır. Bir yıl içerisinde alınabilecek devlet desteğinin brüt asgari ücretin % 25’ini geçmemesi gerekir. Bu kapsamda yatırım ne kadar yüksek miktarlarla yapılırsa yapılsın alınabilecek maksimum devlet desteği o yıl için yıllık brüt asgari ücret düzeyinin % 25’i kadardır.

garanti bes cikis iptal
garanti bes cikis iptal

Devlet desteğine hak kazanabilmek için en az 10 yıl süresince tasarruflara devam edilmesi ve emekliliğe hak kazanılması gerekir. Bu süreçte BES’e katılım sağlayan kişinin vefat etmesi durumunda tüm haklar lehtar belirlendiyse lehtara, belirlenmediyse mirasçıya devredilir.

Faizsiz BES Var mıdır Varsa Hangi Bankalarda Var konulu yazımızı da buradan ortalama 3 dk da okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku