fbpx

Seyyar Satılan Yiyecekler İçin 55 Öneri

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Son dönemde ekonomide yaşanan durgunluk birçok sektörü vururken; yara almadan kurtulan sektörlerin başında yine gıda sektörü geliyor. Hal böyle olunca; birçok girişimci ve iş yapmayı düşünen kişi şimdiden radarına gıda sektörünü almış durumda. Bizler de kendi işini kurmak isteyen kişilere fikir vermesi amacıyla; seyyar satılan yiyecekler için 55 öneri sunmaya çalışacağız.

Seyyar Satılan Yiyecekler

Aşağıda paylaştığımız seyyar satılan yiyeceklere dilerseniz sizler de yorum bölümünden ilave yapabilirsiniz.

seyyar satilan yiyecekler

1- Dürüm

Dürüm olarak genel olarak düşünecek olursak; adana kebap, urfa kebap, kuzu şiş, vs. gibi birçok çeşitli et ürününü dürüm olarak satabilirsiniz. Bununla birlikte yanında ayran, vs. gibi içecekler de satabilmeniz ve cironuzu artırmanız mümkün.

2- Çiğ Köfte

Son 10 yıldır ciddi anlamda büyüyen hazır yiyecekler arasında kesinlikle çiğ köfte bir numarada. Her ne kadar adım başı çiğ kötfeci bulunsa da; yine de doğru lezzeti yakalamanız halindei iyi bir kitle ve müşteri portföyü edinebilirsiniz.

3- Kokoreç

Milli fast foodlarımızdan birisi olan Kokoreç; özellikle akşam saatlerinden sonra çok fazla tüketilen bir yiyecek. Üstelik muhafazası ve pişirmesi de oldukça kolay. Kokoreç satmayı düşünüyorsanız; kullandığınız ekmeğin ve baharatın ayarına çok ama çok dikkat etmelisiniz.

4- Bici Bici Muhallebisi

Yaz aylarının vazgeçilmez yiyeceklerinden olan ve hemen hemen %99 oranında seyyar satılan yiyeceklerden birisi de bici bici muhallebisi. Maliyeti de düşük olan bici biciyi satmak için yaya trafiğinin yoğun olduğu bölgeleri tercih etmelisiniz.

5- Dondurma

Yine yaz aylarında bir hayli satış oranı artan dondurmada lezzeti yakalamanız halinde çok ciddi rakamlar kazanabilmeniz mümkün. Özellikle parklar, sahiller, yürüyüş yolları gibi bölgelerde güzel satışlar elde edebilirsiniz.

6- Lahmacun

Son dönemde seyyar lahmacun satanların sayısı azalsa da; aslında bunu sektör bitiyor yerine daha fazla boşluk olduğu yönünde yorumlamak daha doğru olacaktır. Diğer tüm seyyar satılan ürünlerde olduğu gibi lahmacunda da en önemli konu kesinlikle damak lezzetini yakalayabilmek.

7- Çiğ Börek

Çiğ börek deyip geçmemek gerekiyor. Çok fazla fanatiği var. Özellikle çok kolay erişilebilir bir ürün de olmadığı için seyyarda tutabilecek gizli ürünlerden bir tanesi diyebiliriz. Yağı iyi süzülmüş ve iç malzemesi dolu bir çiğ börek için; insanlar ödedikleri parayı fazla hesap etmeyeceklerdir diye düşünüyoruz.

8- Poğaça

Sabah saatlerinin ve kahvaltının vazgeçilmezlerinden birisi de poğaça. Özellikle poğaça satma konusunda sabah erken saatlerde tezgahın başına geçmeli ve mümkünse poğaçalarınızı sıcak tutacak bir alt yapı kurarak işe başlamalısınız.

9- Simit

Simit hakkında çok fazla söze gerek yok. Fakir kebabı yine listemizin en önemli yiyeceklerinden birisi !

10- Börek

Kıymalı, ıspanaklı, peynirli gibi çeşitlerle zenginleştirebileceğiniz ve yine sıcak olarak müşterilerinize sunabileceğiniz bir alt yapı ile satışa çıkaracağınız böreklerin, elinizde kalma ihtimali çok zayıf. Tabii ki satış için doğru noktayı tercih etmeniz gerekiyor. Bir iki tüyo verecek olursak; büyük şehirlerde sanayi bölgeleri, okul önleri, servis alanları, vs. gibi özellikle insanların işe gittikleri güzergahlarda güzel satışlar yapabilirsiniz.

11- Soğuk Sandviç

Her daim fanatiği olan soğuk sandviç için iyi satış yapılabilecek bölgeler, daha çok kıraathaneler diyebiliriz. Bunun yanı sıra yine öğle saatlerinde öğle yemeği için hafif bir atıştırmalık arayışında olanları da hedefleyecek şekilde güzergahlarınızı ayarlayabilirsiniz.

12- Kurupasta

Zayıf bir potansiyeli olduğunda hem fikiriz ancak bu işi yapanların sayısının yok denecek kadar az olduğunu düşündüğümüzde; muhakkak bu durumun bir fırsat olduğu açısından da konuyu değerlendirmek gerekiyor. İş yeri çıkışları, yaya trafiğinin yoğun olduğu gibi bölgeler hedefinizde olmalı.

13- Kurabiye

Kıraathaneler, yaya trafiğinin yoğun olduğu yerler, kadınların daha çok ziyaret ettiği bölgeler civarında satışa sunacağınız kurabiyeler rağbet görecektir. Ancak bu konuda da lezzeti yakalamanız gerektiğini unutmayın.

14- Sebze – Meyve

Seyyar olarak sebze meyve satışı; çok fazla rağbet gören bir kol. Dolayısıyla doğru yerde doğru ürünleri satabilirsiniz. Hatta ürünlerinizi çeşitlendirebilirsiniz. Özellikle kaliteli ürün satmanız, müşterilerinize çürük ürünler vermemeniz, eve sipariş götürmeniz, vs. gibi bir strateji gütmeniz halinde civar mıntıkanın aranan seyyar sebze meyvecisi bile olabilirsiniz.

15- Köy Ekmeği

Maalesef fırınlardan aldığımız ekmekler sünger gibi ve belki de birçoğumuzu doyurmuyor bile. Ayrıca sağlık açısından artısı eksisi de sürekli tartışmaya açık. İnsanların özellikle köy ürünlerine son dönemdeki rağbetini de hesaba katarsak; köy ekmeği satışından güzel kazançlar elde edilebilmesi mümkün diyebiliriz.

16- Cantık

Kıymalı pideye benzeyen ancak daha yuvarlak olan ve epey de meraklısı olan cantık; seyyar olarak kolay şekilde satışa sunabileceğiniz yiyecekler arasında. Ayrıca yanında ayran, vs. içecekler de sunarak cironuzu arttırabileceğiniz bir aperatif çeşidi.

Seyyar Satılan Tatlılar da Var

17- Bağdat Tatlısı

Bağdat tatlısı diye anılan ve muazzam bir lezzeti olan bu tatlıyı yiyen birisinin size abone olması kuvvetle muhtemel. Soğuk hava, sıcak hava çok fazla fark etmediği için her mevsim satışı yapılabilir.

seyyar satilan tatlilar

18- Şambaba Tatlısı

Yine bir diğer milli olarak sevilen tatlılarımızdan şambaba tatlısını da es geçmemek gerekiyor.

19- Seyyar Pilav

Yazıyı hazırlarken bile “Bir pilavcı geçse de yesek” diye iç geçirdiğimiz bu alana çok fazla rağbet var. Pilavı iyi yapar, tavuğunu ya da nohutunu da iyi ayarlarsanız, sırtınız yere gelmeyecektir. Yanında ayran, tatlı, vs. gibi ilave ürünler de satışa sunabilirsiniz.

20- Kestane Kebap

Kış aylarının vazgeçilmezlerinden olan ve kâr oranı çok yüksek olan kestane kebap satışını da değerlendirebilirsiniz. Özellikle dağdan kestanenizi kendiniz toplayarak maliyetinizi sıfıra bile düşürebilirsiniz. Az miktar kestane kebabın ciddi rakamlara satıldığının da altını çizmiş olalım.

21- Köfte Ekmek

İnegöl köfte, kasap köfte, vs. gibi köfte kültürü açısından çok zengin olan ülkemizin insanlarının aperatif yiyecekler arasından en çok tercih ettiklerinden birisi de ister istemez köfte ekmek oluyor. Hem hemen hazırlandığı hem de lezzetli olduğu için tercih sebebi. Ancak bu konuda küçük bir uyarıda bulunalım; kasabınızı seçerken çok titiz davranın.

22- Ciğer

Arnavut ciğeri yapabileceğiniz gibi ciğer şişi de değerlendirebilirsiniz. Her ikisi de seyyar satış için uygun. Her ikisinin de damak düşkünü oldukça fazla. Yanında yine şalgam, ayran gibi içeçecekler satabileceğiniz bir ürün.

23- Diğer Sakatatlar

Ciğer, kokoreç, vs. gibi sakatatların yanı sıra; böbrek, kelle söğüş, vs gibi diğer birçok sakatat türünün de seyyarda satılabilmesi mümkün. Bu noktada daha çok satış yapacağınız bölgedeki insanların damak tadı hangisine uygun buna göre karar vermek daha doğru olacaktır.

24- Kuruyemiş

Kuruyemiş seyyarda satılır mı demeyin. En basitinden bir parkta çekirdek satabilir, kıraathanelerde fıstık, ceviz, fındık, vs gibi ürünleri satabilirsiniz. Özellikle çekirdek konusunu es geçmeyin.

25- Hıyar

Eskiden sokaklarda gezen hıyarcılar vardı. Bunlar her ne kadar ortadan kaybolmuş gibi gözükse de; tek tük de olsa halen var. Kaliteli ve lezzetli hıyarı tuzlu tuzlu yemek ister miydiniz istemez miydiniz? Bu sorunun cevabı size ne yapmanız gerektiğinin anahtarını sunacaktır.

26- Kaynamış Mısır

Mısır çok ucuza satın alınabilen bir ürün. Özellikle bazı bölgelerde % 400 – 500 gibi karlarla satışa sunabilir ve satabilirsiniz. Ancak mısırınızı çok dikkatli seçmelisiniz. Çünkü işin tat kısmı tamamen mısırda bitiyor. Yaz aylarında özellikle popüleritesi artıyor.

27- Balık Ekmek

Deniz kenarı bölgelerde balık ekmek satışları çok hızlıdır. Tabii ki bu bölgelerde balık ekmek müdavimleri de oldukça fazladır. Lezzetli balık yapabiliyorsanız, emin olun işin nereye gidebileceğini bile tahmin etmek çok güç. Küçük bir tüyo, balık kadar ekmeğe de çok dikkat edin !

28- Şerbetli Halka Tatlı

Okurken bile canınız isteyebilir. Şerbetli halka tatlının kar marjları oldukça güzel. Kalabalık ortam ve yaya trafiğinin yoğun bölgelerinde güzel bir başlangıç yapılabilir.

29- Kumpir

Seyyar kumpir satanların sayısı az olsa da; kumpirlerinizin patateslerini evde hazırladıktan sonra sıcak tutacak bir teçhizat ve kaliteli iç malzeme ile kumpir fanatiklerine hizmet verebilirsiniz. Doğru yerde ün yaparsanız, kumpir meraklılarının değişmeyen rotası olabilirsiniz.

30- Midye Dolma

Ünlü Midyeci Ahmet ustanın ayda 60.000 TL civarı kazandığı ile cümlemize başlayalım. Midye dolmanızın özellikle içini iyi yapabilirsiniz, her daim taze midye bulundurursanız, yedikçe yenen bu midye işinden bir yerde çalışacağınızdan daha fazla para kazanabilirsiniz.

31- Kağıt Helva

Çocuk parkları, okul önleri, vs. gibi bölgelerde; kağıt helva satabilirsiniz. Her ne kadar çocuklar için gibi belirtiyor gibi gözüksek te; kağıt helvada yetişkinlerin de talebi hiç azımsanacak kadar değil. Helvanızın lezzetinin yerinde olmasına ve taze satışa dikkat etmelisiniz.

32- Pamuk Şeker

Yılların efsanesi pamuk şeker, rengi ve tadı nedeniyle hala çocukların en favori yiyeceklerinden birisi. Hiç başka bir imkan yoksa, bu denenebilir.

33- İçli Köfte

Bazı yiyecekler, henüz tam olarak seyyara düşmemiş durumda. Bunlardan birisi de içli köfte. Eğer sunumunuzu güzel yapabilirsiniz ve lezzeti de yakalayabilirseniz. İnanın yolunuzu gözleyen müşterileriniz olacaktır. İçli köfte her zaman aynı yerde durmak yerine belirli günlerde belirli bölgelerde satış deneyebilirsiniz. Her gün içli köfte yemek insanlara çekici gelmeyebilir. Ancak haftada bir ziyaret edeceğiniz bölgede “Öf geldi bizim içli köfteci” diyenler olabilir.

34- Turşu

Şu an bile ağzınıza turşu ya da turşu suyu tadı gelmiş olabilir. Kaliteli turşu ve turşu suyunun her zaman alıcısı vardır. Turşu seyyarda kolayca satışı yapılabilecek içeceklerden birisidir. Lezzet yakalandıktan sonra gerisi kolay.

35- Elma Şeker

Herkesin en azından çocukluğunda yemek için can attığı seyyar satılabilecek tatlılardan birisi de elma şekeridir. Özellikle parklar, okul çıkışları gibi alanlarda satışı yapılabilir.

36- Süt

Organik gıda kültürünün son dönemde iyice arttığını düşünürsek; süt satışı fikri oldukça mantıklı bir girişim diyebiliriz. Eğer ki sattığınız sütün kalitesi de yüksek düzeyde ise; muhtemelen kendinize sadık müşteriler edinebilmeniz mümkün. Sütün toplu alış fiyatı ortalama 2,5 – 3 TL arası, satış fiyatı ise neredeyse % 100 kar ile 5-6 TL civarı. İhtiyacınız olan birkaç süt tankı ve bir araç.

37- Et Döner

Lezzeti tutturabilirseniz Türkiye de seyyar satılabilecek gıdalar arasından en çok kazandıran yiyecekler listesinde et döner kesinlik en üst sıralarda yer bulacaktır. Bunun için öncelikle iyi bir kasap bulmanız gerekiyor. Sonrasında ise; bir döner tezgahı ile bir araca ihtiyacınız olacak. 1.000 – 1.500 TL arası değişen fiyatları olan 3 tekerlekli el arabası bile işinizi görebilir.

38- Közde Mısır

Daha çok yaz aylarında görmeye alıştığımız ancak yine de 4 mevsim satışını yapabileceğiniz bir diğer seyyar yiyecek de közde mısır. Her ne kadar haşlanmış mısırın daha çok satıldığı gibi bir düşünce olsa da; köz mısırın müşterisinin ayrı olduğunu ve hayranı çok fazla tüketici olduğunu unutmayınız.

39- Osmanlı Macunu

Bir dönem oldukça popüler olan ancak son dönemde bu popülerliğini bir miktar kaybeden Osmanlı Macunu; son dönemde tekrar trend kazanıyor görünüyor. Özellikle eski geleneksel kıyafetlerle daha çekici hale getirerek cironuzu artırabilirsiniz.

40- Halka Patates

Özel bir soyma aparatı ile patates kızartacağınız bir mekanizmayla bu işi rahatlıkla yapabilirsiniz. Hem büyüklerin hem de küçüklerin ortak olarak tüketmekten hoşlandığı halka patates, lezzet açısından da oldukça cazip bir ürün.

41- Bardak Makarna

Aperatif atıştırmalıklar arasında son zamanlarda çok fazla görmeye başladığımız bardak makarna fikrini es geçmemek gerekiyor. Hele ki; bir paket makarnanın sadece 1.75 TL olduğunu düşünürsek, maliyetinin de oldukça düşük olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle yapacağınız güzel bir sunum ile bardağını 5 – 7 TL den satabilmeniz mümkün.

42- Sütlaç

Seyyar satılabilecek tatlılar arasında Türk mutfağının önemli süt tatlılarından birisi olan sütlacı dikkate almakta fayda var. Her gıda işinde olduğu gibi lezzeti yakalayabilmek ve farklı sunabilmek yine bu üründe de önemli. Tek handikap, sıcak günlerde sütlacın muhafazası. Bunun için soğutucu ekipmanlara ihtiyacınız olabilir.

43- Tost

Tost, özellikle bazı yörelerde net bir şekilde ifade etmeliyiz ki, bir kültür haline gelmiş durumda. Ülkemizde ünlü olan birçok tostçu bulunuyor. Eğer tost konusunda farklı sunumlar ve farklı lezzetler yakalayabilirseniz, küçücük tost arabanızda harika kazançlar yakalayabilmeniz mümkün.

44- Meyve Salatası

Evet, bu nereden çıktı diyebilirsiniz. Ancak seyyar yiyecek satışı konusunu biraz da inovatif fikirler açısından ele alırsak, yeni bazı fikirler üretmek gerekiyor. Bunlar arasında ön plana çıkacağını düşündüğümüz ve yine talep alması muhtemel meyve salatası işi düşünülebilir. Bardakta sunum yapılabilir. Ya da bunun yerine tabakta bir yan ürünle (dondurma, vs. gibi) sunulabilir.

45- Waffle

Yurt dışında mutfağımıza girmiş olan ve lezzet konusunda da hepimizin kabul ettiği tatlılardan birisi de waffle. Ancak bu ürünün satışı için bölgenizi biraz daha elit olarak belirlemeniz gerekiyor. Maliyeti bir miktar yüksek olduğu için satış fiyatınızın da bir yüksek olması gerekiyor. Özellikle yaz aylarında popülerliğinin arttığını belirtmek gerekiyor.

46- Tavuk Döner

Seyyar en çok satılan yiyecekler arasında bir başka yıldız ürün tabii ki tavuk döner. Hem düşük fiyatı hem de hızlı hazırlanıyor olması tercih sebebi. Ayrıca tavuk dönerinizde damak tadını tutturabilirseniz, et yerine sadece tavuk döner müdavimi olan kitleyi de kendinize sadık müşteriler yapabilirsiniz.

47- Bardak Çorba

Sabah birkaç saat ve yine gece birkaç saat çalışarak çok karlı paralar kazanmak istemiydiniz ? O zaman sizi buyrun bardak çorba işine alalım. Burada kilit nokta; satış yapacağınız mekanlar ! Sabahları işe gidenlerin servis güzergahları, geceleri ise gece gezmesinin sonuna gelen kişilerin son durak noktası olabileceğiniz bölgeleri tercih edebilirsiniz.

48- Gözleme

Maliyet açısından düşük olan ve dolayısıyla kar marjı yüksek olan bir diğer ürün de gözleme. Peynirli, kaşarlı, ıspanaklı, patatesli, vs. birçok çeşidini yapabilirsiniz. Yanında seyyar satılabilecek içecekler de sunabilirsiniz. Maliyetiniz; un, su, tereyağ ve iç malzemesi. Pişirmesi de hızlı ve kolay. Servisi de oldukça basit.

49- Hamburger

Klasik fast foodlardansa biraz daha göz doyurucu, yerli ve milli köftelerimizden yapacağınız hamburgerler çok talep görebilir. Bunun için yine çocuk oyun parkları civarı, okul çıkışları gibi yerleri seçebilirsiniz.

50- Ekmek Arası Patates Kızartması

Özellikle bazı yörelerde çok ünlü olan ve genel itibariyle cips diye adlandırılan bu aperatif yiyeceği seyyarda rahatlıkla satabilirsiniz. Yanına ketçap mayonez sunumu ve özel hamburger ya da hot-dog ekmeğini tercih edebilirsiniz. Yörenizde böyle bir alışkanlık yok ise; bunu ilk siz sunabilirsiniz. Maliyetinizin de sadece patates ve yağ olduğunu unutmayın.

51- Boza

Geceleri eskiden seslerini çokça duyduğumuz ancak son zamanlarda azalan seyyar bozacılıkla ilgili faaliyete geçebilirsiniz. Bazı bozacıların, marketlerden boza alıp seyyar olarak eski usul sattığını biliyor muydunuz ?

52- Sosis Ekmek

Konser alanları, parklar, okul önleri, vs. gibi insan kalabalığının olduğu bölgelerde sosis ekmek satabilirsiniz. İhtiyaç duyacağınız malzemeler; sosis, ısıtıcı ve sos ile özel sosisli sandviç ekmeği.

53- Tavuk Kanat

Sadece özel olarak tavuk kanata düşkünlüğü olan kitlelere kendinize sadık müşteriler yapabilirsiniz. Tek handikap, kanat fiyatlarının son dönemde biraz yukarı gitmiş olması. Yine de özel ve çok bulunmayan bir ürün.

54- Köy Yumurtası

Her ne kadar hazır bir yiyecek olmasa da; seyyarda köylerden toplu alacağınız yumurtaları satışa sunabilirsiniz. Belli bir kitle edindikten sonra evlere servisi bile düşünebilirsiniz.

55- Sucuk Ekmek

Kaliteli ve leziz bir ekmeğin arasında yine kaliteli ve lezzeti yerinde bir sucuk, çoğu tüketicinin karşı koyamayacağı enfes apertifler arasında. Üstelik malzeme ve çeşitlilik açısından çok fazla dağılmanıza da gerek yok. Ekmek ve sucuk yeterli. Belki bir miktar baharatla sucuk ekmeklerinizi zenginleştirebilirsiniz.

Eğer bu 55 ürün dışında tavsiyeniz varsa sizler de yorum bölümünden fikirlerinizi belirtebilir, bunun yanı sıra paranızla para kazanmak istiyorsanız Faizsiz Yatırım Araçları üzerine hazırladığımız içerğimizi de okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku