fbpx

Western Union ile Yurt Dışına Para Gönderme Ödeme Alma

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Bir kargo şirketi olarak kurulan Western Union (WU) para taşımacılığı yapmaya başladığı 1850’li yıllarda ciddi başarılara imza atınca ilerleyen dönemlerde tüm faaliyetini bunun üzerine kurmaya başladı ve hali hazırda uluslararası para transferi konusunda en sık yararlanılan kurumların başında gelmekte. Western Union en basit haliyle farklı bir ülkeye para göndermek ya da farklı bir ülkeden para almak isteyen kişilerin bankaya ihtiyaç duymadan bunu yapmasını mümkün kılmaktadır.

Düşük komisyon oranları ve hızlı iş süreci sayesinde her geçen gün daha fazla kişi tarafından kullanıldığı için Western Union nedir ve nasıl para gönderimi yapılır gibi çeşitli konulara değinip, WU ile ilgili bilinmesi gereken her şeyi aktarmak yararlı olacaktır.

Western Union Para Gönderme Süreci Nasıl İşler

Tüm süreç bir kişinin farklı bir ülkedeki kişiye para göndermek için en yakın Western Union acentesine ya da Western Union’un internet sitesi üzerindeki online işlemler sekmesine girmesiyle başlar. Para göndermek isteyen kişi ne kadar para göndermek istediğini ve nereye göndermek istediğini belirler. Bu bilgileri WU ile paylaştıktan sonra ödeme tahsil edilir ve benzersiz bir kod oluşturulur. Bu koda MTCN denilmektedir. MTCN kodunun para gönderen kişi tarafından parayı çekecek kişiye ulaştırılması gerekmektedir. Oldukça önemli ve gizli tutulması gereken bu kod ile para çekmek isteyen kişi bulunduğu ülkedeki en yakın WU acentesine giderek parayı çekebilecektir.

Anlaşmalı Bankalar

 • Akbank,
 • Albaraka Türk Katılım Bankası,
 • Anadolu Bank,
 • Burgan Bank,
 • Türkiye Finans Katılım Bankası,
 • Fiba Banka,
 • QNB Finansbank,
 • Garanti Bankası,
 • ING Bank,
 • Şeker Bank,
 • TEB,
 • İş Bankası,
 • Yapı Kredi,
 • Ziraat Bankası,
 • BPN Ödeme Kuruluşu,
 • PTT ve Aktifbank.

Western Union Para Gönderme

WU ile para göndermek isteyen kişilerin istifade edebileceği iki yöntem vardır:

 1. WU’nun internet sitesi üzerinden online olarak,
 2. WU yetkilisi bir şubeye giderek.

Hangi yolla para gönderildiği fark etmeksizin iş süreci aynı şekilde işleyecektir, dolayısıyla tüketiciler kendilerine en kolay gelen yöntemi seçebilir.

Online Para Gönderme

Western Union ile online olarak para göndermek isteyen kişilerin anlaşmalı bankalardan herhangi birisinde hesabı olması gerekmektedir. Anlaşmalı bankaların internet sitesine girdikten sonra internet bankacılığı portalına erişilmesi halinde online ödeme yapılabilir.

Para ne zaman karşı tarafa gider?

Paranın karşı tarafa ulaşması çok kısa bir süre almaktadır. Paranın çekilebilmesi için bir acenteye gitmesi gerekeceğinden iki ülkede de mesai saatleri içerisinde olunduğundan emin olunmalıdır. Aksi takdirde bir sonraki iş günü içerisinde paranın alınabilmesi mümkün olabilir.

ATM’den Para Gönderme

Yine online işlemlerde olduğu gibi ATM aracılığıyla da para gönderilebilir. En yakın ATM’ye gidildikten sonra banka kartının takılmasına istinaden WU aracılığıyla para gönderilebilecektir.

Üst limit ne?

Kişinin WU aracılığıyla en fazla ne kadar para gönderebileceği bankanın belirlediği hesap üst limitleriyle denktir. Bu kapsamda daha yüksek miktarda gönderim yapabilmek için banka ile görüşülerek hesap üst limitinin artırılması talep edilebilir.

Şubeden Para Gönderme

Şubeden para gönderimi gerçekleştirebilmek için anlaşmalı bankalardan herhangi birisinde hesap sahibi olunmasına gerek yoktur. En yakın temsilci şubesine giderek para gönderimi gerçekleştirilebilmektedir.

En yakın anlaşmalı banka şubesine gittikten sonra alıcının adını, soyadını, yapılacak ödemenin tutarını paylaştıktan ve masraf ödemesini yaptıktan sonra şubeden para gönderilmiş olur. Alınan kodun alıcıya ulaştırılmasına istinaden de paranın çekilmesi mümkün hale getirilir.

Alıcının parayı çekebilmek için pasaport, nüfus cüzdanı veya bulunduğu ülkeye göre kimlik statüsünde sayılan herhangi bir belgeyi ibraz etmesi gerekeceğini bilmesi önemlidir.

Üst sınır ne?

Çoğu durumda 7500 USD’ye kadar yapılan gönderimler için bir belge ibrazı yapılması gerekmez, ancak bazı durumlarda ek belge talebinde bulunulabilmektedir. Bu belgeler genellikle kimliği doğrulamaya yönelik nüfus cüzdanı, pasaport, mavi kart, oturum izni vb. olarak belirtilmiştir.

Western Union Transfer Takibi

Para gönderimini gerçekleştirdikten sonra akıbetini sorgulamak da mümkündür. Bunun için yapılması gereken tek şey westernunion.com web sitesine giriş yaptıktan sonra Transfer Takibi butonuna tıklamaktır. Daha önceden parayı gönderirken aldığınız MTCN yani transfer kontrol numarası yardımıyla takip sağlayabilirsiniz.

Eğer parayı alacak kişiyseniz ve paranın alınmaya hazır olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız yapmanız gereken tek şey MTCN ve gönderici adıyla birlikte Transfer Takibi aracını kullanmaktır.

Western Union Para Alma

Western Union aracılığıyla para çekmek isteyen kişiler eğer anlaşmalı bir bankada hesap sahibiyse internet bankacılığı uygulamasına giriş yapıp WU para transferi hizmetine girebilir ve buraya MTCN, gönderici adı, gönderilen ülke ve beklenen ödeme miktarını girerek internet üzerinden parasını hesabına aktarabilir. Şubeye giderek para çekmesi zorunlu değildir.

ATM’den Para Çekme

WU ile gönderilen paranın ATM aracılığıyla da çekilmesi mümkündür. Bunun için anlaşmalı bankalardan herhangi birisinin ATM’sine giderek MTCN ve gönderici adı, ülke, beklenen tutar gibi bilgileri gierek para çekilebilir.

Şubeden Para Çekme

Parayı anlaşmalı bankalardan herhangi birisinin şubesinden çekecek tüketicilerin nüfus cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, oturma izni, mavi kimlik vb. belgelerle birlikte şubeye başvurması MTCN, gönderici adı, gönderilen ülke ve beklenen ödeme tutarı gibi bilgileri aktarması gerekmektedir.

Alıcı ücret ödeyecek mi?

WU, gönderim nedeniyle katlanılması gereken tüm maliyeti göndericiden keser yani paranın çekilmesi sırasında herhangi bir ek maliyete katlanılmaz sadece kesintisiz şekilde gönderilen para çekilir.

Western Union Dolandırıcıları

WU ile para transferi yapmadan önce bazı konularda dikkatli olunması gerekir. WU aracılığıyla para talep eden kişilerin çok yakın arkadaşınız ya da aile bireylerinizden birisi olması tavsiye edilir. Çünkü bazı durumlarda WU aracılığıyla para talep edilmesi ve bunun da gerçekleşmesi bazı mağduriyetleri doğurabilmektedir. En sık karşılaşılan para talep etme ve mağduriyet vakaları şu amaçlarla gerçekleşmektedir:

 • Acil bir durum olduğunun söylenmesi,
 • İnternet üzerinden yapılan alışveriş için WU üzerinden ödeme talep edilmesi,
 • Emlak satın alımı için depozito ödemesinin WU üzerinden yapılmasının istenmesi,
 • Vergi ödemesinin WU üzerinden yapılmasının istenmesi,
 • Bağış talebinde bulunulması,
 • Gizli müşteri olunacağının söylenmesi,
 • İş fırsatı için gerekli bir ön ödemenin olması,
 • Göçle ilgili bir sorun yaşanması ve bunun giderilmesi için ödeme yapılması gerektiği.
western union para gonderme alma
western union para gonderme alma

Eğer yukarıdaki amaçlardan herhangi birisi veya benzeri şüpheli bir para talebi varsa para transferi yapmayın. En sık karşılaşılan dolandırıcılık vakası ve ülkemizde de sık sık gündeme gelen olaylar silsilesi göçle ilgilidir. Özellikle Bulgaristan, Romanya, Türkmenistan, Azerbaycan ya da bir ülkede vatandaş olduğunu söyleyen Türkiye’ye geleceğini ancak bunun için yeterli parasının olmadığını veya türevi bir bahaneyi ileri süren kişilere itibar edilmemelidir. Dolandırıcılık olduğunu düşündüğünüz bir olayla karşılaşırsanız ya da şüphelenirseniz 0212 375 57 50 numaralı WU Yardım Hattı ile iletişime geçebilirsiniz.

Sizler için daha önceden paylaştığımız Türkiyenin En Çok İhracat Yaptığı 8 Ülke konulu yazımızı da buradan okuyabilir ve alternatif bilgilere ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku