fbpx

Kurallara Uygun Çek Nasıl Yazılır Önemli Noktalar

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Ticari hayatın vazgeçilmez araçlarından birisi olan çeklerin düzenlenmesinde bazı detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu detaylara dikkat edilmemesi halinde çeşitli mağduriyetler yaşanabilir ya da işler beklendiği gibi gitmeyebilir. Bu kapsamda kurallara uygun şekilde çek nasıl yazılır, nelere dikkat edilmelidir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Çek Nasıl Doldurulur

Çek dolduracak kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli detaylar çekin keşide edileceği tarih kısmı, çekin miktarını gösteren kısım, çek üzerinde yer alan kişisel bilgilerin doğruluğu ve varsa çekin üzerindeki tüzel kişiliğin bilgileridir.

Keşide Tarihi

Çek düzenleyen kişilerin çekin keşide yani düzenlendiği tarihi eksiksiz ve doğru şekilde yazması gerekmektedir. Çekin düzenlendiği tarih bulunulan gün, ay ve yıl olarak belirtilmelidir. Herhangi bir hata yapılmadığından ve bilgilerin eksiksiz yer aldığından emin olunmalıdır. Aksi taktirde çekten doğan alacağını talep etmek isteyen kişinin çek tarihindeki uyuşmazlık nedeniyle mağdur olması mümkündür, çünkü tahsilat hiçbir şekilde yapılamayacaktır. Dolayısıyla çeki paraya çevirecek kişi için en önemli detaylardan birisi çekin düzenlendiği tarihtir. Dikkatli davranılmalı ve çekin düzenlendiği günün tarihi yazılmalıdır.

Çek Miktarı

Çek üzerinde mutlaka miktar bilgisi yer almalıdır. Miktarın sadece rakamla yazılması yetmez, yazıyla da rakamların bitişiğinde ir parantez içerisine yazılması gerekmektedir. Aksi takdirde çekin üzerine daha sonradan sıfır ve benzeri rakamların eklenmesi, çek miktarının artırılması mümkündür. Dolayısıyla yazıyla ifade edilen miktar, rakamlara öylesine yakın bir yere yazılmalıdır ki daha sonradan buraya rakam sıkıştırmak mümkün olmasın. Rakamların başına ise # işareti koyulabilir. Örneğin #10000TL(onbintürklirası) doğru bir kullanım olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir detay da paranın cinsidir. Yani borçlu olunan para cinsini de mutlaka miktar kısmına belirtmek gerekir. Dolarsa USD, euroysa EUR gibi.

Kişi Bilgileri

Çeki düzenleyen ya da çeki bozduracak kişilerin bilgilerinin eksiksiz ve doğru şekilde çekin üzerinde yer alması gerekmektedir. Kişiye özel düzenlenen çeklerde ad, soyad, kimlik numarası, iletişim bilgisi ve imza yer almalıdır.

Şirket Bilgileri

Eğer çeki düzenleyen kişi tüzel bir kişilikse daha dikkatli davranılmalıdır. Öncelikle emin olunması gereken konu karşıdaki kişinin şirket adına imza atmaya yetkili bir kişi olup olmadığıdır. Eğer kişi şirket adına imza atmaya yetkili bir kişiyse düzenlenen çekin üzerine attığı imzanın imza sirkülerindekiyle aynı olduğundan emin olunmalıdır. Bilgilerin de doğru ve eksiksiz şekilde yer alması gerekmektedir.

kurallara uygun cek yazmak
kurallara uygun cek yazmak

Eğer karşınızdaki kişinin şirket adına imza atma yetkisi yoksa çek geçersiz olacaktır. Eğer karşınızdaki kişi şirket adına imza atmaya yetkiliyse, ancak çekin düzenlendiği tarihi ileriki bir tarih olarak gösteriyorsa bu süreçte şirketin kendisinden imza yetkisini alması ve o tarih geldiğinde atılan imzanın geçersiz olması da mümkündür. Dolayısıyla çok dikkatli davranılmalıdır, aksi taktirde çekten doğan alacağı tahsil edememek mümkündür.

Hamiline Çek Nedir ve Nasıl Yazılır (Detaylı Anlatım) konulu yazımızı da buradan okuyarak çek konusunda alternatif bilgilere ulaşabilir, bununla birlikte Ticaret ile ilgili bölümümüzü de inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku