fbpx

Ustalık Belgesi Olanlara Faizsiz Kredi İmkanı Halkbankası

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

İş kurmak ve istihdama katkıda bulunarak ekonominin kalkınmasına yardımcı olmak isteyen ustalık belgesi sahibi esnafın işletmesini kurarken karşılaşacağı maliyetlerin üstesinden gelebilmesi adına geliştirilen sıfır faizli esnaf kredisi ürünü Halkbank tarafından tahsis edilmektedir. Bu açıdan ustalık  belgesi olanlara faizsiz kredi imkanı ve konuyla ilgili bilinmesi gereken diğer detaylar nelerdir gibi çeşitli konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Ustalık Belgesi Olana Sıfır Faizli Kredi

Bakanlar Kurulu kararı sonrasında en az 3 yıldır ustalık belgesi sahibi olan ve bu belgenin ilgili olduğu meslek dalında iş kurmak isteyen kişilere sıfır faizli kredi verilmesi kararlaştırıldı.

Söz konusu destek kapsamında kendi işini kurmak isteyen kişilere faaliyete başlamak için ihtiyaç duyduğu bazı masraflar ve faaliyet nedeniyle katlanılan maliyetler için faizsiz kredi kullanımının önü açılmış oldu.

Kimler Katılım Sağlayabilir

İlgili destekten istifade edebilmek için geçmişe dönük 5 yıl içerisinde KOSGEB’in sıfır faizli işletme kredisi desteği ya da hibesi haricinde herhangi bir kurum ya da kuruluşlardan faizsiz kredi desteği alınmamış olması gerekiyor. Ayrıca geçmişe dönük 1 yıl içerisinde iş yerini kapatan ustaların da bu destekten yararlanması mümkün değil.

Bu iki spesifik durum haricinde son 3 yıl içerisinde ustalık belgesi sahibi olan ve son 1 yıl içerisinde de kendi iş yerini kurduğunu belgeleyebilen ustalara sıfır faizli kredi verilebilir.

Nasıl Başvuru Yapılır

Sıfır faizli kredi imkanından yararlanmak isteyen ustaların başvuru yapması gereken kurum Halkbank’tır. İlgili bakanlar kurulu kararında belirtilene göre Halkbank, sıfır faizli kredi desteklerinin esnaf ve sanatkarlara ulaştırılması konusunda yetkkili kılınmıştır.

Gerekli belgelerle birlikte Halkbank’a başvuru yapılması sonrasında kredi talepleri değerlendirmeye alınacak ve olumlu yanıt verilmesi halinde kısa süre içerisinde tahsis gerçekleşecektir.

Diğer Kredi Destekleri

Esnafa verilecek faizsiz kredi desteğine ek olarak yararlanılabilecek başka faiz indirimli krediler de vardır. Sıfır faizli kredinin gerekliliklerinin çeşitli sebeplerle sağlanamaması ya da bir nedenden ötürü kullanılmayacak olması halinde Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri birlikleri Merkez Birliği’nin tahsisine aracılık ettiği düşük faizli kredilerden yararlanılabilir. TESKOMB tarafından tahsis edilen krediler şunlardır:

 • İşletme kredisi,
 • Aylık eşit taksitli işletme kredisi,
 • Tesis kredisi,
 • İstihdam destekleme kredisi,
 • Kooperatif destekleme kredisi,
 • İskonto kredisi,
 • Şoför Taşıt Edindirme Kredisi,
 • Şoför esnafına taşıt onarım kredisi,
 • Servis aracı kamyonet yenileme kredisi.
ustalik belgesi olana faizsiz kredi
faizsiz esnaf sanatkar kredisi

Bu kredi desteklerinden yararlanan esnafların 150 bin TL’ye kadar kredi tahsis etmesi mümkündür. Tahsis edilen kredilerin geri ödemeleri 1 yıla kadar olan vadeler için % 4 faiz oranıyla, 1 yıldan fazla maksimum 5 yıla kadar olan vadeler için % 5 faiz oranıyla yapılmalıdır.

TESKOMB kredilerinden herhangi birisini tahsis etmek isteyen esnafların bulunduğu bölgedeki temsilciliğe gitmesi ve başvurusunu buradan yapması gerekir. Yapılan başvurular öncelikle TESKOMB tarafından değerlendirilecek, herhangi bir sorunla karşılaşılmaması halinde banka aracılığıyla kredi tahsisi  gerçekleşecektir.

Sizler için daha önceden yayımladığımız Faizsiz Esnaf Kredisi Başvurusu konulu yazımızı da buradan ortalama 3 dk da okuyabilirsiniz.

1 yorum
 1. Melt diyor

  Geçen sene bıraktım, işi. Ustalık yeni aldım.
  Çıkarmı kredi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku