fbpx

Faizsiz Para Biriktirme Üzerine 5 İlginç Taktik

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Birikim yapmak gerek gelecekte oluşabilecek sorunların üstesinden gelebilmek gerek çeşitli konularda yapılacak keyfi harcamalar için karar verme gücüne sahip olabilmek ve daha az stres altında olmak için oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalardan derlenen sonuç kişilerin 21 kere bunu başarabilmiş olması durumunda ömür boyu devam ettirebildiğini göstermektedir. Bu nedenle günlük, haftalık ya da aylık hedefler koyup ilk aşamada bunu 21 kere devam ettirmeyi ilke edinmek gelecekte vazgeçilemeyecek birikim alışkanlığını kazanmak için oldukça önemlidir.

Kişiler para biriktirmek için çok değişik ve yaratıcı yöntemlere başvurabilir, ancak bir fikir oluşturması açısından nasıl birikim yapılabileceğini faizsiz para biriktirme üzerine 5 ilginç taktik şeklinde özetlemek yararlı olabilir.

1. Tek Bir Kuruş Dahi Borcunuz Kalmasın

Birikim yapmaya başlamadan önce mutlaka tüm borçlarınızı kapatmış olmanız gerekir. Aksi taktirde yaptığınız birikimleri yine aynı dönem içerisinde gerekli harcamaları yapmak için kullanabilirsiniz.

Bu durumdan kurtulmak için tüm borçlarınızı eğer mümkünse tek seferde ödeyip bir süre sıkıntı çekmek mantıklı olacaktır.

Tüm borçların kapatılması sonrasında refah ivmesi yukarı yönlü hareket etmeye başlayacak ve ilk aydan itibaren tasarruf edilebilecek yüklü miktarda paraya sahip olunacaktır. Yapılabilecek birikimin miktarı borcu olan bir kişi için her ay ödediği borç miktarına ek olarak % 10 civarındadır. Örneğin her ay borcu için 300 TL ödeyen bir kişi tüm borçlarından kurtulduktan sonraki aydan itibaren 330 TL’yi rahatlıkla biriktirebilir. Çünkü bu kişi 300 TL eksik gelirle yaşamaya zaten alışmıştır ve bu birikim kişinin günlük hayatında çok radikal değişikliklere neden olmayacaktır.

2. Arta Kalan Tüm Parayı Harcayın

Birikim yapacağınız tutara karar verdikten sonra elinizde kalan paradan tekrar birikim yapmaya çalışmayın, bu durum bir stratejiye bağlı kalmanızı zorlaştıracak ve hayattan keyif almanızı neredeyse imkansız hale getirecektir.

Kendinize belirlediğiniz birikim hedefini gerçekleştirdikten sonra arta kalan paraya harcanabilecek para gözüyle bakın. Bunu yapabilmeniz için harcama planınızı, birikim planınızı vb. tek seferde detaylı olarak düşünmeniz nelere ne kadar para harcadığınızı kabaca biliyor olmanız gerekir.

Böyle bir strateji benimsediğinizde hem çok daha rahat harcama yapabilecek hem de çok daha az stres altında hissedeceksiniz.

3. Dışarıda Yemek Yemek Zorunda Değilsiniz

Nereye giderseniz gidin, nerede olursanız olun dışarıda yemek yemek zorunda değilsiniz. Dışarıda yemek yemenin maliyeti gerçekten yüksektir ve bu durum üstesinden gelinmesi gereken bir sorundur.

Kişiler arada sırada dışarıdan yemek yiyerek keyfi harcamalar yapabilir fakat bu durum kesinlikle alışkanlık halini almamalıdır.

Eğer dışarıdan yemek yemeniz gerekirse ve aynı gün içerisinde evinize de dönüp bir şekilde evde yemek yeme fırsatı yakalayacaksanız basit aperatifler tüketmek mantıklı olabilir.

Dışarıda yemek yemektense evde yemek yemeyi tercih etmeniz durumunda ayda ortalama 100 TL daha fazla tasarruf yapabileceksiniz.

4. Birikim Hesabı Açın

Katılım Bankaları’nın birikim hesabı ürünü sayesinde birikimlerinizi bankaya yatırmanız halinde buradan da gelir elde etmeniz mümkün olur.

En az 3 yıl, en fazla 10 yıl vadeyle açılabilen birikim hesaplarına aylık ya da 3 aylık ödemelerle tasarruflarınızı yatırabilirsiniz. Tasarruflarınız bankanın çeşitli yatırımlarında değerlendirilir ve katılım usulüyle tasarruflarınız yatırıma dönüştürülmüş olur.

Bu sayede hem enflasyon sorununun üstesinden gelebilmiş olursunuz hem de normal şartlar altında elde edemeyeceğiniz yatırım fırsatlarını değerlendirirsiniz.

İçerisinde 1000 TL bulunan bir birikim hesabı yılda yaklaşık 101 TL gelir elde etmenizi sağlayacaktır. Her ay ödeme yapabildiğinizi ve yine her ay hesap içerisindeki bakiye üzerinden gelir elde etmeye devam ettiğinizi varsaydığınızda gerçekten de karlı bir iş yaptığınızı görebilirsiniz.

Birikim hesabı açmak için tek yapılması gereken nüfus cüzdanı ve 200 TL nakit parayla en yakın katılım bankası şubesine gitmektir. 200 TL, hesap açılışı sırasında vadeye konu bir paranın olması gerektiğinden dolayı hesaba yatırılmaktadır banka birikim hesabı açılışı nedeniyle ücret almamaktadır.

5. Yapacağınız Harcamaları 1 Hafta Erteleyin

Yapılan araştırmaların ortaya koyduğu sonuca göre çoğu kişi satın alması gerektiğini düşündüğü malları 1 hafta sonra gereksiz olarak yaftalamaktadır. Bu nedenle fevri bir satın alma davranışı sergilemeden önce bu harcamanın gerçekten gerekli olup olmadığını gözlemleyebilmek için bir hafta ertelemeniz yararlı olacaktır.

faizsiz para biriktirme

Çok yüksek ihtimalle bir hafta sonra bu harcamayı yapmaktan vazgeçeceksiniz. Mevcut düzende bir şey satın almaya karşı gösterilen bu istek aynı zamanda pazarlama kampanyalarının ne kadar başarılı olduğunu da göstermektedir.

Pazarlama kurbanı olmamak ve tasarruf etmek için yapacağınız harcamaları 1 hafta ertelemeniz ve 1 hafta sonra duruma bakmanız çok mantıklı olacaktır.

Faizsiz Yatırım Araçları Nelerdir konulu yazımızı da bu bölümümüzden ortalama 3 dk da okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku