fbpx

Faizsiz Esnaf Kredisi Başvurusu ile İlgili Püf Noktaları

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Ülke ekonomimizin ezici bir çoğunluğunu KOBİ yani esnaflar oluşturmaktadır. Bu nedenle iktisadi kalkınmanın gerçekleşebilmesi ve istihdamın artırılıp servetin büyük bir kesme yayılmasının sağlanabilmesi için küçük ve orta ölçekli işletmelere yardım yapılması şarttır. Bu yardımların hibe yani karşılıksız yapılması ekonomik buhrana sebep olacağından dolayı esnafa faizsiz kredi verilmesi para biriminin değerini koruması açısından çok önemlidir. Bu kapsamda esnafın faizsiz kredi kullanabileceği çeşitli kurumlar ve başvuru iletebileceği farklı programlar oluşturulmuştur.

Hali hazırda işletme sahibi olan kişiler Halkbank’ın Kredi Kefalet Kooperatifi ve meslek odalarıyla yaptığı iş birliğinin ürünü olan faizsiz kredi programlarına ya da Bilim ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren KOSGEB’in faizsiz kredi programlarına başvuru iletebilir.

Her iki program için de esnaftan çeşitli beklentiler vardır. Bu kapsamda sağlanması gereken şartlar ve yerine getirilmesi gereken prosedürler ayrı ayrı incelenmelidir.

KOSGEB Faizsiz Kredi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde faaliyetlerine devam eden KOSGEB son zamanlarda uygulamaya koyduğu programlarla özellikle genç girişimcilerin finansal destek alabilmek için en çok başvuru ilettiği kurumdur.

Talebi karşılamak için her yıl bütçeden daha fazla pay alan ve esnafın kredi kullanabilmesinin önündeki engelleri kaldırmaya çalışan KOSGEB hali hazırda girişimde bulunmak isteyen gençlere 100 bin TL’ye kadar esnafa ise 50 bin TL’ye kadar faizsiz kredi imkanı sunmaktadır.

Faizsiz kredi desteğinden yararlanmak isteyen girişimcilerin eğitim merkezlerinde düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılması ve Girişimcilik Sertifikası’nı alabilmesi gerekiyor. Girişimcilik Sertifikası’nı alan esnaf ya da genç girişimciler başvuru ilettiği faizsiz kredinin ne için ne şekilde harcanacağını gösteren bir iş planı projesiyle birlikte kurula sunum yapıp finansal destek imkanından yararlanabiliyor.

KOSGEB, faizsiz kredi desteğinden yararlanacak işletmelerin daha önce KOSGEB hibelerinden yararlanmamış olmasını ve kredi borcu bulunmamasını şart koşuyor.

Halkbank 100 bin TL Faizsiz Kredi

Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararla kamu sermayeli Halkbank’ın da girişimcilik destek programları için likidite oluşturmasına karar verildi. Bu kapsamda esnaf ve genç girişimciler faizsiz kredi kullanmak için Halkbank’ın KOBİ birimine başvuru yapma imkanına da sahip oldu.

Girişimcilik destek programları ve faizsiz kredi imkanlarını 3 ayrı başlık altında toplayan Halkbank, başvuruları değerlendireceği kriterleri de başlık özelinde  belirlemiş durumdadır.

Halkbank’ın faizsiz kredi desteği verdiği programlar şu şekildedir:

  • Kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösterenlere faizsiz kredi
  • Ustalık belgesi olup, kendi iş yerini kuran girişimci esnafa faizsiz kredi
  • Genç girişimci esnaf ve sanatkarlara faizsiz kredi

Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerden birisini icra eden zanaatkarlar gelir vergisi kanunu uyarınca vergi muafiyeti belgesine sahipse Halkbank’ın bu faizsiz kredi programına başvuru iletme imkanına sahip.

faizsiz esnaf kredisi
esnafa ozel faizsiz krediler neler

Ustalık belgesi olan ve son 1 yıl içerisinde kendi iş yerini açan vergi mükellefi ustalar da faizsiz kredi imkanından yararlanabiliyor. Bu program vesilesiyle ustalara 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi verilmesi mümkün.

Genç girişimci esnaf ve sanatkarlar ise KOSGEB tarafından projesine onay almaları halinde kredilerini Halkbank aracılığıyla çekme imkanına sahip. Halkbank’ın genç girişimci kredisinden yararlanmak isteyen esnafın 30 yaşından küçük olması ve geçmişe dönük 5 yıl içerisinde bu krediden yararlanmamış olması gerekiyor.

Sitemizde Sıfır Faizli Esnaf Kredisi İçin Başvuru Şartları Nelerdir ile ilgili bölümü ziyaret edebilir ve daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku