fbpx

Faizsiz TOKİ Kredisi

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) yönetmeliği içerisinde yer alan bir madde gereğine brüt inşaat alanı 150 metrekareden daha küçük olan konutlar için kredi tahsis imkanı mümkün olabiliyor. Fakat bu kredi imkanının açılması ve kullandırılması için bazı şartlar bulunuyor. Bu açıdan faizsiz TOKİ kredisi 2019 düzenlemeleri, Ziraat Bankası TOKİ kredisi, gazilere faizsiz konut kredisi ve şartları, faizsiz konut kredisinden kimler yararlanabilir, faizsiz konut kredisi veren bankalar hangileridir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

TOKİ Faizsiz Konut Kredisi Nasıl Alınır?

TOKİ fonunun içerisinden şehit ailelerine, terör mallüllerine, dul ve yetimlere faizsiz kredi imkanı verilmektedir. İlk defa 1985 yılında polis vazife ve salahiyet kanununa bir madde eklenmesiyle uygulanmaya başlanan faizsiz konut kredisi imkanı kapsamında TOKİ’nin fonundan büyük bir pay ayrılmıştır.

Bu krediden yararlanmak isteyen şehit yakınları kişilerin SGK’dan hak sahipliğini ispatlayacak belgeyle birlikte Ziraat Bankası’na başvurarak faizsiz kredisini çekmesi mümkün olmaktadır.

Şehit yakınlarının kredi çekebileceği konutlarla ilgili herhangi bir kısıtlama yoktur, tapunun en fazla bir yönte alınmış olması kredi çekebilmek için yeterlidir. Ayrıca şehit yakınları için herhangi bir metrekare kısıtlaması ya da bölge kısıtlaması da yoktur. Herhangi bir bölgedeki herhangi büyüklükteki bir ev için faizsiz kredi çekilebilir.

Kredininin geri ödemesi hak sahibinin aldığı maaşın % 25’inin SGK tarafından kesilmesi usulüyle yapılır. Kredinin herhangi bir vade kısıtlaması yoktur, % 25’lik kesintilerle borç ne zaman ödenebilirse ilgili kredinin vadesi de o ay olur. Kredinin ilk tahsis edildiği sırada kredi toplam tutarının % 1’i kadar masraf ödemesinin tek seferde yapılması gerekmektedir. Bu masraf 100 bin TL’lik kredi için 1000 TL’dir.

Faizsiz konut kredisi 2016 yılında 2 bin, 2018 yılının ilk 6 ayında ise yaklaşık olarak 1100 kişiye tahsis edilmiştir. Ortalama kişi başına 114 bin TL’lik kredi tahsis edilmiştir.

TOKİ Kredisi 2019

Şehit ya da gazi yakını olunmasa da TOKİ aracılığıyla kredi çekilebilir, ancak bu kredinin miktarı ya da kullanım biçimiyle ilgili net kısıtlamalar vardır.

TOKİ Kredileri yönetmeliği gereğince en fazla 150 metrekareye kadar olan konutlar için kredi kullandırılabilir. Bu kredinin tahsis edilebilmesi için yapılacak duyuru TOKİ tarafından önceden yapılır. Sadece belirli konutlar için kredi kullandırılabilir ve bu konutlar da TOKİ tarafından belirlenir.

Kredi başvurusu yapacak kişilerin TOKİ tarafından yapılan kredi duyurusu sonrasında yine duyuruda belirtilen bankalara kredi başvurusu yapması ve TOKİ konutu satın almak için kredi kullanacağını belirtmesi gerekir.

Kredinin ne kadar vadeyle tahsis edileceği banka ve idarenin uzlaşısı sonrasında netlik kazanır.

Ziraat Bankası TOKİ Kredisi

TOKİ’den satın alacağı konut için kredi kullanmak isteyen vatandaşların Ziraat Bankası aracılığıyla daha kolay bir şekilde kredi çekmesi mümkündür. Ziraat Bankası tarafından tahsis edilen konut kredisi genellikle faizli olarak tahsis edilen bu kredilere ek olarak TOKİ tarafından yapılan duyuruya binaen sıfır faizli kredi çekilmesi de mümkündür.

Faizsiz TOKİ kredisi arayışına giren kişilerin TOKİ tarafından yapılacak duyuruları takip etmesi gerekir, çünkü hangi konutlar için faizsiz konut kredisi çekilebileceği TOKİ tarafından duyurulmaktadır.

Gazilere Faizsiz Konut Kredisi

Gazilerin çeşitli yönetmelikler uyarınca sıfır faizli konut kredisi çekmesi mümkün olabilmektedir. İlgili krediden yararlanmak isteyen 114 bin TL’ye kadar kredi  çekmesi mümkündür. Bu kredinin üst limiti TOKİ tarafından belirlenir ve her yıl yapılan faizsiz kredi duyurusuna binaen güncellenir. Kredi tahsisi sırasında bir defaya mahsus kredinin toplam tutarının % 1’i kadar masraf ödemesinin yapılması gerekmektedir.

Kredi başvurusu için kredi istek dilekçesi, hak sahipliğini ispatlayan belge, konuta ilişkin tapu senedi, yapı kullanma izin belgesi ya da gayrimenkul değerleme raporuyla birlikte Ziraat Bankası’na başvurulması gerekmektedir.

Kredinin toplam vadesi gazilik nedeniyle alınan tazminatların toplam tutarının % 25’iyle otomatik olarak yapılacak ödemelerin kredi toplam borcunu ödemeye yettiği tarihtir. Yani net bir vade yoktur, bu tamamen alınan tazminatın tutarıyla ilgilidir. % 25’lik kesintiler ne zamanki kredi toplam borcunu öder, vade de o tarihte biter.

Faizsiz Konut Kredisi Kimlere Verilir

Faizsiz konut kredisi öncelikle şehit yakınlarına ve gazilere verilmektedir. Şehit ve gazilere verilen faizsiz konut kredisinin her konutta ve bölgede kullanılması mümkündür. Buna ek olarak gazi ya da şehit yakını olmayanlar için de TOKİ tarafından yapılan duyuruyla çeşitli projelerden satın alınacak konutlar için faizsiz kredi kullanılması mümkün olur.

Bu krediden yararlanacak kişilerin TOKİ tarafından faizsiz kredi kullanımına izin verileceği duyurulan bir konutu talep ediyor olması ve Ziraat Bankası’na başvurması gerekmektedir.

Bu belgeyi alabilmek için diekçeyle SGK Genel Müdürlüğü’ne ya da merkezlerine başvuru yapılması gerekmektedir.

Faizsiz konut kredisi ve toki kampanya hak sahipliği belgesi nedir?

Faizsiz konut kredisi hak sahipliği belgesi şehit yakını ya da gazi olunduğunu ispat etmeye yönelik belgedir. Kampanya hak sahipliği belgesiyse TOKİ tarafından düzenlenen faizsiz konut kredisi kampanyasından yararlanmaya hak kazanıldığını gösteren belgedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi TOKİ tarafından yapılan duyuru sonrasında bazı konutlar için her vatandaş faizsiz konut kredisi kullanma imkanına sahiptir.

Faizsiz TOKİ Kredisi

Faizsiz Konut Kredisi Veren Bankalar

Faizsiz konut kredisi kullanmak isteyen vatandaşların istifade edebileceği bankalar şunlardır:

  • Kuveyt Türk Katılım Bankası,
  • Ziraat Katılım Bankası,
  • Vakıf Katılım Bankası,
  • Türkiye Finans Katılım Bankası,
  • Albaraka Türk Katılım Bankası.

Sıfır faizli konut kredisi kullanmak isteyen kişiler TOKİ tarafından düzenlenen kampanyaları takip etmeli ve hangi proje için faizsiz kredi kampanyası duyurusu yapıldıysa o konut projesine ait konutlardan birisi için konut talebinde bulunmalıdır.

Ayrıca konuyla bağlantılı Faizsiz Ev Almak İsteyenler İçin Emin Evim yazımızı adresinden inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku