fbpx

E Ticaret Sitesine Etkili Instagram Reklamı Vermek

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Hali hazırda en çok kullanılan sosyal mecralardan birisi olan ve işletmeler için de istifade edilmesi gereken en değerli kaynaklardan birisi olarak tasvir edilen Instagram her geçen gün daha fazla kişi tarafından kullanılmaktadır. Başta e-ticaret siteleri olmak üzere çeşitli faaliyet konularıdan kişiler tarafından rahatlıkla reklam verilebilen Instagram reklam verme sürecini her geçen gün daha kullanışlı ve basit bir hale getirmeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda E-ticaret sitesine Instagram reklamı vermek ve reklam verirken dikkat edilmesi gerekenler gibi çeşitli ayrıntılara değinerek adım adım bilinmesi gerekenleri aktarmak yararlı olacaktır.

Instagram Reklamı Nasıl Verilir

Instagram reklamı vermek isteyen bir e-ticaret sitesi sahibinin takip etmesi gereken adımlar:

  1. Instagram hesabının Facebook hesabıyla bağlanması,
  2. Reklam kampanyasının oluşturulması,
  3. Reklam grubunun oluşturulması
  4. Reklamların analiz edilmesi ve düzenlemelerin yapılması olarak sıralanabilir.

Adım 1: Instagram Hesabının Facebook Sayfasına Bağlanması

Instagram reklamı oluşturmak isteyen kişilerin atması gereken ilk adım Instagram hesabını Facebook hesabına bağlamaktır. Instagram hesabını Facebook hesabına bağlayabilmek için öncelikle Facebook sayfasının ayarlar kısmına girilmeli, daha sonra Instagram Reklamları bağlantısına tıklanmalıdır.

Giriş yap denildikten sonra açılacak pencere yardımıyla Instagram hesabınıza giriş yapabilir ve reklam giriş prosedürünü başarılı şekilde tamamlayabilirsiniz. Eğer İnstagram ya da Facebook hesabınız yoksa bunları mutlaka oluşturmanız gerekmektedir.

Adım 2: Instagram Reklam Kampanyasının Oluşturulması

Instagram hesabının Facebook sayfasına bağlanmasından sonra Reklam Yöneticisi’ne giriş yapmalı ve ilk kampanyanızı oluşturmalısınız. Power Editor ya da ADS Manager kullanabilirsiniz, eğer ilk defa reklam verecekseniz ve bir reklam uzmanı istihdam etmiyorsanız ADS Manager ile devam etmek en iyisidir.

Reklam yöneticisine giriş yaptıktan sonra kampanyalar sekmesine giriş yapmalı ve Oluştur butonuna tıklamalısınız. Daha sonra kampanya hedefini seçmeli ve işleme devam etmelisiniz.

Adım 3: Instagram Reklam Grubunun Oluşturulması

Reklam Grubu sayfası içerisinde optimize etmek istediğiniz kampanyayı seçtikten sonra hedeflerinizi belirleyebilir ve bu hedefler dahilinde en uygun kitle tanımlamasını yapabilirsiniz. Reklam kampanyasında belirleyeceğiniz hedefler reklamınızın ne kadar performans göstereceği üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olacağı için bu konuya elzem önem gösterilmesi gerekir.

Önceden oluşturulmuş bir kitleniz varsa Facebook’un özel hedefleme aracını kullanmak için Pixel’e geçiş yapabilir ve özel hedefleme imkanından yararlanabilirsiniz. Kişi bazlı reklam vermeyi mümkün kılan bu imkan sayesinde eski müşterilerinize tekrar erişmeniz de mümkündür.

Instagram’a verebileceğiniz reklamlar FEED ya da Hikaye için olabilir, her reklam hikaye kısmında çıkmak için uygun olmadığından buna uygun bir reklam oluşturmanız gerekeceğini unutmayın.

Instagram reklamı verirken bütçenizi belirlemeden önce küçük miktarlarla başlamanız her zaman için iyidir. Eğer reklamlarınız beklediğinizden daha iyi performans gösterirse bu durumda bütçeyi ilerleyen süreçlerde biraz daha arttırmayı düşünebilirsiniz, ancak ilk zamanlarda bolca deneme-yanılma yapıp en iyi kombinasyonu keşfetmeniz gerektiği için bu süreçte yüklü miktardaki harcamalardan uzak kalmak en iyisi olacaktır.

Kimin hedeleneceğine ve ne kadar harcama yapacağınıza karar verdikten sonra devam et butonuna basmanız gerekmektedir. Bir sonraki adımda Instagram’da oluşturabileceğiniz reklam biçimleri görünecek ve herhangi birisini seçmeniz mümkün hale gelecektir. Bu reklam biçimleri Carosuel, Tek Resim, Tek Video, Slideshow, Koleksiyon vb. olabilir.

Görsellerinizi ya da videonuzu yükledikten sonra ekranı aşağı kaydırın ve metin ekleyin. Metin de ekledikten sonra ekranın sağ tarafında Instagram reklamınızın nasıl görüneceğini önizleyebileceğiniz bir kutu ortaya çıkacaktır. Bu önizleme kutusu sayesinde alternatif reklam seçimlerinizin nasıl görüneceğini görebilir, buna uygun olarak aksiyon alabilirsiniz.

Her şeyi belirledikten sonra onay ver butonuna tıklayarak reklam kampanyanızın oluşumunu tamamlayabilirsiniz.

Adım 4: Analiz ve Düzenleme

Instagram reklamınızı bir önceki adımda verdikten sonra işlemin bu adımında yapmanız gereken şey performans analizi yapmak ve etkinlik incelemelerini gerçekleştirmektir.

Bir şeyin iyi ya da kötü olduğundan söz edebilmek için mutlaka karşılaştırma yapılması gerekir. Dolayısıyla karşılaştırma yapabilmek için en az iki farklı deneme yapmalı, bu denemelerden çeşitli sonuçlar çıkarıp yeni denemelere yelken açmalısınız. Gerçekten harika performans elde edene kadar buna devam etmeniz halinde mükemmel bir Instagram reklamı oluşturmuş olacaksınız.

E-Ticaret Sitesi için Reklam Önerileri

Reklam verme işlemi 4 adımdan oluşan oldukça basit bir işlem, ancak asıl zaman harcanması gereken konu tahmin edilebileceği gibi reklamın nasıl verileceği değil reklamın kendisi. Bu kapsamda geçmiş dönemlerde reklam veren kişilerin binlerce reklam sonra ortaya attığı çeşitli önerilere uymak, çıkarımlarda bulunmak yararlı olacaktır.

İpucu 1: Müşterilerin Davranışlarını Kolaylıkla Değiştirin

Satışları yönlendirmeyi hedefleyen Instagram reklamları oluşturduğunuzda farkındalık ya da etkileşim temelli reklamlar konusunda dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır.

Her ne kadar herkesin bildiğini tahmin etseniz de Instagram kullanan kişilerin % 70’inin Şimdi Alışverişe Başla gibi harekete geçirici butonları kullanmayı bilmediği ortaya çıktı. Bu kapsamda hazırlayacağınız reklamda etkileyici ve kısa bir girişin ardından Alışveriş Yapmak için Tıklayın ya da türevi bir metinle ne yapılması gerektiğini açıklamanız yararlı olacaktır.

Sadece yapılan indirimden ya da kampanyadan bahsederseniz, kullanıcı bu indirim ya da kampanyadan nasıl yararlanacağını bilmeyecektir. Dolayısıyla Şimdi Alışverişe Başla ya da Daha Fazla Bilgi gibi harekete geçirici butonlara tıklanması gerektiğini reklam açıklamasında metin olarak bildirmeniz iyi olacaktır.

Ayrıca hazırlayacağınız reklamın açıklama kısmının olabildiğince kısa olmasını da sağlayın. Bu sayede hem karakter sınırlamasına takılmayacak hem de neler olup bittiğini potansiyel müşterinize daha sade, anlaşılır ve güven verici şekilde açıklayabileceksiniz.

İpucu 2: Arkadaş Gibi Davranın

Instagram reklamı verirken yakın arkadaşlarının samimi fotoğraflarına göz atan kişilerin inorganik ve yapay bir reklamla karşılaşmadığından emin olun. Reklamınızın potansiyel müşterilerine sanki bir arkadaşı tarafından paylaşılan gönderi gibi göründüğünden emin olun. Reklamınızı bu şekilde samimi şekilde paylaşmanız hem etkileşimi arttıracak hem de daha dikkat çekici olacaktır.

e ticaret instagram reklam vermek
e ticaret instagram reklamları

Reklam resimlerinize de çok dikkat etmelisiniz. Reklam resimleri ilk dikkat çeken şey olduğu için kullanıcıların bu resmin reklama konu olduğunu hemen anlamaması, dikkat etmesi gerekmektedir. Bunu yapmak için her türdeki akışa uyum sağlayacak orijinal bir resim seçmeniz gerekmektedir.

İpucu 3: Denemekten Korkmayın

Herkes aksini yapıyor olsa da sizin için mantıklı olan bir şeyi denemekten çekinmeyin. Küçük bir bütçe ayırın ve denemeler yapmaya devam edin, bu sayede hem çıkarım yapma imkanı sunacak daha fazla rapor edinecek hem de daha kısa süre içerisinde maksimum performansı sağlayan kombinasyona erişim sağlayabileceksiniz.

Eğer hali hazırda internet üzerinden bir ticaret ile meşgul iseniz; Yapay Zeka Nedir Ticarette Nasıl Kullanılabilir konulu yazımızı da buradan https://sifirfaizli.com/yapay-zeka-nedir-ve-ticarette-nasil-kullanilabilir-is-fikirleri/ okumanızda yarar olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku