fbpx

Türkiye Finans BES İptali İşlemi ve İletişim Bilgileri

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Geçtiğimiz yılın Ocak ayında yasalaşan zorunlu BES uygulaması kapsamında prime esas kazancının % 3’ünü kendi adına açılan BES hesabına otomatik olarak aktaran vatandaşların bu sistemden cayma hakkı da bulunuyor. Doğru bilinenin aksine zorunlu olarak lanse edilen BES sadece işletmeler için bir zorunluluk, yani bir personel istihdam edildiğinde şirket ilgili personelin BES’e katılımını zorunlu olarak gerçekleştirmek durumunda fakat personel talep ederse işletme kendisini dahil etmiş olsa bile cayma hakkını kullanabiliyor. Bu kapsamda BES’e katılım sağlanabilecek bankalardan birisi olarak Türkiye Finans BES iptali işlemi ve iletişim bilgileri gibi detaylara değinmek yararlı olacaktır.

BES Nedir, Avantajları Nelerdir

BES çoğu kişi tarafından yanlış biliniyor ve avantajları üzerinde ciddi kaygılar mevcut. Mevzuat kapsamına giren ve yürütmesi kanuna bağlı olan bu uygulamanın en başta devlet güvencesine sahip olduğunu bilmekte yarar var. Hangi sigorta şirketiyle çalışılırsa çalışılsın kanun gereği sisteme katılım sağlayan kişilerin sabit avantajları bulunuyor ve bundan farklı olarak şirketler arasında rekabet oluşturabilmek için farklı acenteler tarafından farklı avantajlar da sunulabiliyor.

Türkiye Finans Katılım Bankası aracılığıyla BES yapan tüketicilerin en önemli faydası bankanın katılımcıları faizden uzak tutması. Katılım Bankacılığı uygulamasının en temel prensiplerinden birisi olan faizsiz bankacılık anlayışını BES’te de uygulamayı başaran Türkiye Finans Katılım Bankası katılımcıların her ay kendi adına açılan BES hesabına aktardığı paranın % 25’i kadarını da devlet katkısı olarak ilave ediyor.

Mevcut SGK sistemine ek olarak emekli olunduğunda daha yüksek refah isteyen vatandaşları yakından ilgilendiren bu uygulama sayesinde yapılan birikime ciddi bir devlet katkısı söz konusu olur. Örneğin her ay hesabına 100 TL para yatıran bir tüketicinin hesabına devlet tarafından % 25 oranında 25 TL destekte bulunulur ve 125 TL para hesaba yatırılmış olur. Bu 25 TL’lik destekten yararlanabilmek, daha doğrusu devlet desteğinin iade alınmasını önlemek için en az 10 yıl birikim yapılması ve 56 yaşının doldurulması gerekir. Bu tarihe kadar yapılan birikimlerde bir sınırlama olmaksızın devlet desteğinden yararlanılabilecektir.

Türkiye Finans BES İptali

Yukarıda da değinildiği gibi talep eden tüketiciler dilediği zaman BES’ten ayrılabilir. Eğer sisteme dahil edildikten sonraki 2 ay içerisinde cayma hakkından yararlanılmak istenirse bu durumda hiçbir maliyete katlanılmasına gerek kalmaksızın sistemden ayrılabilirsiniz. Fakat sisteme katıldığınız tarihin üzerinden 2 aydan fazla zaman geçtiyse bu durumda fon katılım bedeli ve hizmet bedeli gibi maliyetlere katlanılması gerekir. İlgili maliyetlerin ne kadar tutacağı tamamen kişinin ne kadar süredir sistemde kaldığına ve ne kadar para biriktirdiğine bağlı olduğu için ancak banka tarafından hesaplanabilecektir. Dolayısıyla bu hesaplamayı yapmak için Garanti Emeklilik ve Hayat A.Ş. ile iletişime geçilmesi gerekir.

turkiye finans bes iptali çıkış telefon
turkiye finans bes iptali

Türkiye Finans aracılığıyla BES’e katılım sağlamak isteyen tüketicilerin BES hesabı Garanti Emeklilik ve Hayat A.Ş. üzerinden açılır. Dolayısıyla iptal işlemi için de bu kurumla iletişime geçilmesi gerekecektir. Çağrı merkezi üzerinden cayma hakkını kullanmak isteyen tüketiciler 444 0 336 numarasını aramalıdır. Çağrı merkezi üzerinden yapılan iptal başvurusu sonrasında şirketin çeşitli belgeleri doldurmanızı ve bu belgeleri de posta, faks ya da mail gibi yöntemlerle kendisine iletmenizi istemesi mümkündür.

Talep eden tüketiciler en yakın Garanti Hayat ve Emeklilik A.Ş. acentasına giderek de iptal talebinde bulunabilir.

Faizsiz BES Hangi Bankalar Var Başvuru Püf Noktaları adlı konumuzu da ortalama 3 dk içerisinde okuyarak alternatif bilgilere ulaşabilirsiniz.

4 Yorumlar
 1. Fermude diyor

  Beş kesitinin iptalinin yapılmasın talep ediyorum

  1. Admin diyor

   Merhaba Fermude Hn,
   Yazımız içeriğinde belirtildiği şekilde Türkiye Finans BES iptalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 2. Mehmet diyor

  Bes kesintisini iptal etmek istiyorum

 3. Nurcan Sonayaz diyor

  Bes kesintisini iptal etmek istiyorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku