fbpx

Albaraka Türk BES İptali İşlemi Nasıl Yapılır İletişim Bilgileri

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

2017 yılında yürürlüğe giren yasa tasarısı kapsamında istihdam edilen personellerin her ay prime esas kazançlarının % 3’ünün zorunlu olarak kendi adlarına açılan BES hesabına aktarılması kararlaştırılmıştı. Bu kapsamda zorunlu BES’ten çıkış yapmak isteyen tüketiciler için 2 ay müddet tanıyan kanun kapsamında personeller herhangi bir ek maliyete katlanmaksızın sistemden ayrılma imkanına da sahip. Zorunlu kelimesinin içeriğinde olması kaynaklı bazı kafa karışıklıklarının yaşanması oldukça anlaşılabilir, ancak her zaman cayma hakkının olduğu BES’in tahsis edilebileceği bankalardan birisi olarak Albaraka Türk BES iptal işlemi, iletişim bilgileri ve cayma hakkının nasıl kullanlacağıyla ilgili bilinmesi gereken detaylara değinmek yararlı olacaktır.

BES Nedir?

BES’i iptal etmeye karar veren tüketici için BES’in açıklamasını ayrı bir başlıkta paylaşmak saçma gibi görünebilir, ancak ayrılmak istediğiniz sistemin tam olarak ne olduğunu bildiğinizden emin olmanız adına kısaca BES’in ne olduğuna ve ne gibi avantajlar barındırdığına değinmek yararlı olacaktır.

Kazancının bir kısmını biriktirmek isteyen tüketicilere yatırım fırsatı olan BES, her ay maaştan ayrılan % 3’lük payın kişi adına açılan birikim hesabına otomatik olarak aktarılması ve bu hesapta biriken paranın belirli bir süre sonra devlet desteğiyle daha fazla para haline gelmesini mümkün kılar.

Mevcut sosyal güvenlik sisteminden ve imkanlarından herhangi bir feragat gerektirmeyen BES, kişinin emekli olduğu dönemde ya da daha öncesinde her ay hesabına yatırdığı paranın % 25’i kadar fazlasını devletten almasını mümkün kılar. Aylık, üç aylık ya da altı aylık periyotlarla ödeme yapmanın mümkün olduğu BES sayesinde emeklilik maaşına ek bir birikimin olmasından mütevellit daha yüksek refah içerisinde yaşanabilir.

İstenilen zamanda sistemden çıkış yapabilen tüketicilerin en azından düzenli birikimi teşvik etmesi ve devlet desteğinin olması kaynaklı küçük yatırımcılar için en iyi yatırım aracı olarak gösterilen bu sistem üzerinde biraz daha düşünmesi yararlı olabilir.

BES’ten Cayma Hakkı

Yukarıda da değinildiği gibi bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak isteyen tüketici bunu istediği zaman yapabilir, ancak bireysel emeklilik sistemine dahil olunduktan sonraki 2 ay içerisinde sistemden ayrılma kararı alınırsa herhangi bir maliyete katlanmaksızın maaştan yapılan kesintileri iade alabilir ve BES’ten çıkış yapabilirsiniz.

Eğer BES’ten çıkış kararı aldığınız tarih BES’e katılım sağladıktan sonraki 2 ayı kapsamıyor ve 2 aydan daha uzun süredir BES’te bulunuyorsanız bu durumda katılım fonu ve hizmet bedeli gibi maliyetlere katlanılması gerekir.

İlgili maliyetlerin ne kadar olacağı ancak banka tarafından hesaplanabilir, bu kapsamda iptal başvurusunda bulunmadan önce iptal sonrası ortaya çıkacak bilançoyu öğrenmeniz gerekir.

Albaraka Türk BES İptali

Albaraka Türk Katılım Bankası aracılığıyla yapılan bireysel emeklilik sistemi Katılım Emeklilik ve Hayat üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda Albaraka Türk’ün BES konusunda Katılım Emekliliğin acentalığını üstlendiğinden söz edilebilir.

Dolayısıyla BES iptali yapacak tüketicilerin de Albaraka Türk’ten önce Katılım Emeklilik çağrı merkeziyle yani 0850 226 0 123 numarasıyla iletişime geçmesi gerekmektedir.

albaraka bes iptali çıkış telefon
albaraka bes iptali

Katılım Emekliliğin çağrı merkeziyle yapılacak görüşmede iptal başvurusunda bulunulabilir. Bu başvurunun ardından şirket sizden çeşitli belgeleri doldurmanızı ve mail, faks ya da posta gibi alternatif yöntemlerle kendisine iletmenizi isteyebilir.

Yine aynı şekilde en yakın Katılım Emeklilik acentasına başvurarak iptal talebinde bulunabilirsiniz. Ülke genelinde oldukça yaygın bir iş yeri ağına sahip olan Katılım Emeklilik acentalarının size en yakınını bulmak için katilimemeklilik.com.tr web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Faizsiz BES Hangi Bankalar Var Başvuru Püf Noktaları adlı konumuzu da bu bölümden https://sifirfaizli.com/faizsiz-bes-hangi-bankalarda-var-nasil-basvurulur-puf-noktalari/ ortalama 3 dk içerisinde okuyaral alternatif bilgilere ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku