fbpx

Faizsiz BES Bireysel Emeklilik Şirketlerinin Diğerlerinden Farkı

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Bireysel emeklilik sistemi sayesinde kişilerin tasarrufu bir alışkanlık haline getirmesi, bunun da ötesinde birikimini sermaye piyasası araçlarına yatırıp ekonomiye işlerlik katması sağlanır. Bireysel emeklilik sistemine dahil olan kişiler faizli ya da faizsiz BES şeklinde iki seçenekle karşılaşır, bunun nedenini daha da önemlisi faizli BES ile faizsiz BES arasındaki farkların anlamak için BES’in aslında ne olduğunu anlamak gerekir. Çünkü çoğu kişi BES’in bir yatırım aracı olduğunun farkında değildir ve katılım sağladığı fonu hiç değiştirmez, halbuki kişiler BES fonlarının değiştirilmesini, ağırlıkların çeşitlendirilmesini mümkün kılabilri.

Faizsiz BES Nedir?

Bireysel emeklilik sisteminin en basit şekilde temel hatlarıyla şöyle işlenmesi mümkündür:

 • Katılım zorunlu değil gönüllülük esasına dayanır,
 • Mevcut sosyal güvenlik haklarından vazgeçilmesi anlamına gelmez, üstüne bu hakları tamamlar niteliktedir,
 • Medeni hakların kullanımıyla ilgili bir kısıta sahip olmayan herkes BES katılımcısı olabilir,
 • Bireysel tasarrufların fonlarda değerlendirilmesi ve ikincil bir emeklilik planının oluşturulması mümkün olur,
 • Katılımcılar BES’e katılım sağlaması nedeniyle devlet desteği elde eder ve yaptığı yatırımların daha da değerlendirilmesini mümkün kılar.

BES, kişilerin ikincil bir emeklilik planına dahil olmasını mümkün kılan bir yatırım ürünüdür. BES sayesinde kişiler tasarruflarının çeşitli emeklilik fonlarında değerlendirilmesini bunun neticesinde de tasarrufuna değer katılmasını mümkün kılar.

Faiz hasassiyeti bulunan kişiler talep etmeleri halinde faizsiz BES fonlarına katılım sağlayabilir. Faizsiz BES fonları sanılanın aksine oldukça yüksek miktarda kar getirisi sağlar. Faizsiz BES fonlarının içeriğini oluşturan enstrümanları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Katılım bankaları tarafından açılan katılım hesapları,
 • Altın ve kıymetli maden gibi emtialara yapılan yatırımlar ve döviz spot işlemleri,
 • Faizsiz menkul kıymet yatırım fonları,
 • Sukuk, kira sertifikası vb. faizsiz borçlanma araçlarına yapılan yatırımlar.

Faizli BES ile Faizsiz BES’in Farkı

Faizli BES ile faizsiz BES arasındaki en temel fark ilgili fonların içeriğini oluşturan öğelerdir. Örneğin faizli BES fonu katılımcısı bir kişi BES’inin bu fonda değerlendirilmesi neticesinde özel mevduat bankalarının vadeli mevduat hesaplarında da parasının değerlendirilmesini yani faiz getirisi elde edilmesini mümkün kılmış olur. Buna karşın faizsiz BES açan ve yatırımını da buraya yapan kişilerin yatırım fonu içerisinde faizli işlemlere yer verilmez ve yapılan yatırımlar katılım bankalarından açılan katılım hesapları, katılım endeksi içerisinde yer alan hisse senetleri, altın ve kıymetli maden işlemleri, faizsiz menkul kıymet yatırım fonları, ihraç edilen sukuk, kira sertifikası vb. borçlanma araçlarıdır.

Faizsiz BES yatırımı yapan kişiler bu sayede faize bulaşmadan emeklilik fonununu değerlendirmiş olur. BES’i bundan ötede değerlendirmek kafa karışıklığına neden olacaktır, dolayısıyla BES’in sadece uzun vadeli yatırım yapılmasını mümkün kılan devlet desteğine sahip bir araç olduğunu bilmek yeterli olacaktır.

En Çok Kazandıran BES Fonları

Yukarıda da bahsedildiği gibi kişilerin dahil olduğu BES fonunu değiştirmesi mümkündür. Bu değişikliği sağlamak için yapılması gereken tek şey BES’e katılım sağlanan şirketle görüşmek ve fonu değiştirmek istediğini belirtmek. Yapılan bu görüşme sonrasında daha karlı fonlara geçmek ve emeklilik fonunun daha yüksek getiriyle değerlendirilmesini sağlamak mümkün olacaktır.

BES gönüllü katılım fonlarının geneli hakkında bir inceleme yapılacak olursa 06/03/2018 tarihinden bu yana var olan 43 fondan 31 tanesinin değer kazandığını belirtmek gerekir. Bu gerçekten de çok yüksek bir orandır ve yatırımcıların birikiminin iyi şekilde değerlendirilebildiğini gösterir.

 • KATILIM EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. AGRESİF KATILIM DEĞİŞKEN ( DÖVİZ ) EMEKLİLİK YATIRIM FONU: yılbaşından bu yana % 1.32 oranında, geçtiğimiz yıldan bu yana % 38,42 oranında, son 3 yılda ise % 84,01 oranında getiri sağlamıştır.
 • KATILIM EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. ALTIN KATILIM EMEKLİLİK YATIRIM FONU: yılbaşından bu yana % 1,94 oranında, geçtiğimiz yıldan bu yana % 36,68 oranında, son 3 yıl içerisinde % 84,45 oranında getiri sağlamıştır,
 • ZİRAAT HAYAT VE EMEKLİLİK A.Ş. ALTIN KATILIM EMEKLİLİK YATIRIM FONU: yılbaşından bu yana % 2,03, geçtiğimiz yıldan bu yana % 36,57, son 3 yılda ise % 84,18 oranında getiri sağlamıştır.
 • ANADOLU HAYAT A.Ş. ALTIN KATILIM EMEKLİLİK YAT.FONU : yılbaşından bu yana % 1,85 oranında, geçtiğimiz yıldan bu yana % 36,37 oranında, son 3 yılda ise % 84,46 oranında getiri sağlamıştır.
 • VAKIF EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. ALTIN KATILIM EMEKLİLİK YATIRIM FONU: yılbaşından bu yana % 1,93 oranında, geçtiğimiz yıldan bu yana % 36,24 oranında, son 3 yılda % 84,30 oranında getiri sağlamıştır.

Diğer karlı katılım fonları ve BES alternatifleri için tefas.gov.tr internet sitesine girip emeklilik fonlarına göz atabilirsiniz. TEFAS Takasbank’a bağlı olarak faaliyet gösteren resmi bir internet sitesidir, bilgilerin güncelliği ve doğruluğu Takasbank güvencesindedir.

faizsiz bes sisteminin digerlerinden farki

Faizsiz Bireysel Emeklilik Caiz Mi?

Katılım bankaları ve tekafül şeklinde hizmet veren İslami sigortacılık kurumları faizsiz bireysel emeklilik sisteminin caizliğiyle ilgili gerekli bilgi ve belgeleri almış, atacağı her yeni adım için de danışma kurulundan danışmanlık yapmasını talep etmiştir. Bu açıdan caiziyet ve konuyla ilgili aklınıza takılan soruları sormak için ilgili sigorta şirketlerini arayıp spesifik sorularınızı yöneltebilirsiniz.

Konuyla alakalı diğer yazımız olan Albaraka Türk BES İptali İşlemi Nasıl Yapılır İletişim Bilgileri kısa süre içerisinde adresinden inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku