fbpx

Faizsiz En İyi 5 Yatırım Aracı (Yatırım Tavsiyesi Değildir)

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Faizsiz yatırım yapmak isteyenler düşündüğünden çok daha fazla yatırım alternatifine sahiptir. Helal yatırım yöntemleri sanılandan çok daha fazladır, ancak yapılan çalışmalar neler yapılabileceğinin gösterilmesi adına halen yetersizdir. Bu açıdan faize bulaşmadan yatırım yapmak isteyen kişiler için helal yatırım tavsiyelerine göz atması, faizsiz en iyi yatırım araçlarının neler olduğunu bilmesi yararlı olacaktır.

Aşağıda helal yatırım tavsiyeleri, helal yatırım araçları, yatırım fonu, hisse senetleri, birikim hesabı ve katılım hesabı gibi konulara değinilmiştir. Tamamı faizsizdir, ancak yatırım tavsiyesi olmadığını bilmek gerekir. Yatırım tavsiyesi almak isteyen kişilerin konusunun uzmanı ve gerekli sertifikaları almış kişilerle iletişime geçmesi gerekmektedir.

Helal Yatırım Tavsiyeleri

Yatırım yapmak isteyen kişilerin yararlanabileceği çeşitli yatırım araçları helaldir ve helal olduğuyla ilgili de dini otoriterlerde onay almıştır. Bu kapsamda yararlanılabilecek helal yatırım araçlarının başında bireysel emeklilik sistemi, yatırım fonları, döviz spot işlemleri, altın ve gümüş gibi değerli madenler bulunmaktadır.

Her birine kısaca değinilmesi gerekirse:

  • Hisse senetleri borsada hisse senedi ihraç eden şirketlerin kağıtlarını satın almak suretiyle yatırım yapılabilecek bir araçtır. Şirketler kendilerine yaptığınız yatırım karşılığında temettü getirisi adı altında hisse senedi sahiplerine karlarından belirli bir miktar pay vermektedir.
  • Bireysel emeklilik senetlerinin gelire endeksli senetlere göre oluşturulan çeşitli fonları var ve bunlara dahil olmak hem % 25 devlet desteğinden yararlanılması hem de fonun getirisine ortak olunması nedeniyle oldukça cazip. Geçtiğimiz yıl içerisinde emeklilik fonlarından bazıları yatırımcısına % 25’in üzerinde getiri sağladı.
  • Döviz spot işlemleri en basit haliyle spekülatif amaçlarla döviz alıp-satmak anlamına gelmektedir. Bu alım-satım işlemlerinin sonucunda kişiler aradaki farktan gelir elde edebilir, uzun vadeli bir yatırım değildir ve kısa süre içerisinde sahip olduğu sermayeyi katlamak isteyen kişiler yüksek riski de göze alarak işlem yapabilir.
  • Altın ve gümüş gibi değerli madenler genellikle güvenli liman olarak adlandırılır. Bu emtialara yatırım yapan kişiler birikimlerinin değerlenmesini altın ya da gümüş gibi değerli madenlerin değer kazanması sonrasında mümkün kılar. Yüksek risklidir, portföy çeşitliliği için kullanılması mantıklı olabilir.

En İyi Faizsiz Yatırım Araçları 2019 (Helal)

Hem helal hem de faizsiz yatırım araçlarının sayısı oldukça fazladır, ancak geçtiğimiz yıllarda yatırımcısına sağladığı getiri itibariyle bazılarının diğerlerinden ayrılması gerekirse bunların yatırım fonları, hisse senetleri, birikim hesapları, katılım hesapları olarak ayrılması mümkündür. Bunların her birine ayrı ayrı değinilmesi kafa karışıklıklarının giderilmesi adına önemlidir.

1 – Yatırım Fonu

Yatırım fonları sayesinde küçük ya da büyük yatırımcılar bir fona ortak olur ve bu fon içerisinde yer alan emtialar dahilinde getiri sağlayıp, tasarruflarının değerlendirilmesini mümkün kılar. Yatırım fonlarının katılım bankaları tarafından yönetilmesi de mümkündür ki Kuveyt Türk Katılım Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası gibi katılım bankaları hali hazırda katılım sağlanabilecek en yüksek hacimli yatırım fonlarından bazılarını yönetmektedir.

Yatırım fonlarına parasını aktaran kişiler havuzda biriken paralarının çeşitli yatırımlarda değerlendirilmesini ve nitelikli yatırımcılar özelinde ihraç edilen hisse senetlerine ortak olma imkanını elde eder.

Yani normal şartlar altında asla alamayacağı hisse senetlerini, yatırım fonları sayesinde satın alabilir. Daha doğrusu SPK mevzuatı gereği bu hisse senetlerinin sadece gerekli sertifikaları almış kişiler tarafından satın alınması mümkündür, yatırım fonları da bu sertifikaları almış kişiler tarafından yönetilir ve bu sayede ilgili hisse senetlerinin alınması mümkün olur.

Ziraat Portföy Katılım Fonu

Geçtiğimiz yıl içerisinde yatırımcısına en yüksek oranda getiri sağlayan fonlardan birisi olan Ziraat Portföy Katılım Fonu, Ziraat Bankası tarafından yönetilen bir fondur ve katılım sağlamak isteyenler birikimlerinin bu fonda değerlendirilmesini mümkün kılabilir.

Fonun içeriğinde hisse senetleri, kamu ve özel sektör tarafından ihraç edilen kira sertifikaları (sukuk) ve vadeli işlemler oluşturmaktadır.

2 – Hisse Senedi

Hisse senetleri yatırım yapılabilecek en cazip araçlardan birisidir çünkü yüksek risk olması nedeniyle getiri beklentisi de yüksektir. Bu açıdan gelişme dönemindeki bir şirketin hisselerine yapılan yatırım uzun vadede birikimin çok ciddi oranda değer kazanması anlamına gelebilir. Hisse senedi satın almak isteyen kişilerin katılım bankaları ya da özel mevduat bankaları üzerinden veya doğrudan aracı şirketlere giderek hesap açıp, hisse senedi almaya başlaması mümkündür. Hisse senedi satın almak için yerine getirilmesi gereken ekstra bir prosedür yoktur.

3 – Faizsiz Birikim Hesabı

Katılım bankaları tarafından geliştirilen birikim hesabı sayesinde tasarrufların uzun vadeyle değerlendirilmesi mümkündür. Birikim hesapları kısa vadeli getiri beklentisi içerisinde olan yatırımcılara göre değidir, bu ürüne yatırım yapacak kişilerin en az 3 yıl vadeyle bu hesabı açması gerekir. İlgili hesap sayesinde küçük birikimlerin uzun vadede değerlendirilmesi ve katılım hesaplarında işlenmesi mümkün olur.

Ne kadar getiri sağlayacağı vade gününde belli olacağı için bununla ilgili net bir ifade verilmesi ne banka ne de portföy yöneticisi için mümkün değildir. İlgili hesabın temel özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Hesap minimum 100 TL/USD/EUR ile açılabilir,
  • Düzenli talimat verilmesi ve her ay hesaptan otomatik olarak birikim hesabına havale yapılması mümkün olur.
  • Hesap açık olduğu süre içerisinde en fazla 5 defa birikim hesabına havale yapmadan atlayabilirsiniz.
faizsiz yatirim araclari nelerdir
Faizsiz en iyi yatırım aracı

4 – Katılım Hesabı

Katılım hesabı katılım bankaları tarafından açılan ve bu hesaba para yatıran kişinin parasının katılım bankacılığı faaliyetlerinde kullanılması sonucunda elde edilen kardan pay verilmesi yöntemiyle işletilir. Katılım bankaları finansman sağlayacağı kişilere doğrudan para vermez ve talep ettiği ürün ya da hizmeti satın aldıktan sonra mülkiyetini finansman başvurusu yapan kişiye devreder. Bu açıdan finansmanı mümkün kılan katılım hesabı sahiplerinin de kardan pay alması kaçınılmazdır.

5 – Döviz Spot İşlemleri

Döviz alım ve satım işlemlerinin kısa vadeli getiri beklentisi içerisinde olan kişiler için cazip bir yatırım seçeneği olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle yüksek miktarlı sermaye sahibi kişilerin döviz üzerindeki değişimlerden kar etmesi mümkündür. Döviz spot işlemleri en basit haliyle ucuza alıp pahalıya satmak anlamı taşır. Herhangi bir katılım bankası ya da özel mevduat bankası üzerinden hesap açıldıktan sonra yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.

Ayrıca konuyla bağlantılı olan sitemiz içerisinden Faizsiz Yatırım Hesabı hakkında bilgilere https://sifirfaizli.com/faizsiz-yatirim-hesabi-nedir-nasil-acilir-getirisi-ne-kadardir/ adresinden kısa sürede inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku