fbpx

Sıfır Faizli Evlilik Kredisi Veren Bankalar (Faizsiz Kredi)

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Yapacağı evlilik için tasarruflarını arttırmak isteyen vatandaşlara birikimlerinin % 20’si oranında devlet desteği verilmekte ve bir anlamda yapılan taksit ödemelerinden sonra faizsiz evlilik kredisi kullanılmış olmaktadır. Çeyiz hesabı olarak adlandırılan bu uygulamaya katılım sağlayan tüketiciler belirli bir süre boyunca kendi adlarına açılan hesaba düzenli para yatırmaktadır. Vade sonunda biriktirilen toplam paranın miktarına % 20 oranında devlet desteği eklenmektedir. Söz konusu destek ve faizsiz kredi imkanı için başvurulabilecek bankalara değinmeden önce uygulamanın niteliği ve gereklilikleri hakkında çeşitli konulara değinmek yararlı olacaktır.

Çeyiz Hesabı Nedir?

Evlenmeden önce birikim yapmak isteyen tüketicilerin açtığı ve devletin bu hesapta biriktirilen paraya katkıda bulunduğu hesap türüne çeyiz hesabı denilmektedir. 2016 yılında başlatılan uygulama, gerekli koşulların yerine getirilmesi halinde % 20 oranında devlet desteği imkanından yararlanılabilmesini mümkün kılmaktadır.

Çeyiz Hesabı Başvuru Şartları

Çeyiz hesabı açtırmak isteyen vatandaşların çeşitli gereklilikleri yerine getirmesi gerekmektedir. Bu kapsamda mevzuat uyarınca belirlenen şartlar şu şekildedir:

 • 27 yaşından küçük olmak,
 • Evlenmeden en az 3 yıl önce hesabı açmak,
 • 3 yıl süresince taksit ödemelerini aksatmamak,
 • Her ay en az 100 TL, en fazla 1000 TL para yatırmak,
 • Devlet desteklerinden yasaklı olmamak.

Çeyiz Hesabı Nasıl Çalışır?

Çeyiz hesabı, kredi ve diğer hesap türlerinden farklı çalışmaktadır. Destek şu şekilde tahsis edilmektedir;

 1. Evlenmeye karar veren ya da 3 yıl içerisinde evleneceğini düşünen gençler çeyiz hesabı açılabilen bir bankaya gider,
 2. Personelle çeyiz hesabında her ay ne kadar birikim yapılacağı konusunda konuşulur ve birikim miktarına karar verilir,
 3. Her ay ya da 3 ayda 1 daha önceden belirlenen miktarda para çeyiz hesabına yatırılır,
 4. 5 yıl süresince hesapta biriken paradan hiçbir kesinti yapılmaz ve üzerine % 20 devlet desteği de eklenerek iadesi yapılır.

3 yıldan önce çeyiz hesabını kapatan ya da parasını çeken tüketicilerin devlet desteği imkanından yararlanması mümkün değildir. Hesapta biriktirilen paranın çeyiz hesabından vazgeçilmesi halinde iade alınması mümkündür. Çeyiz hesabının amacı tasarrufu arttırmak ve parayı sistem içerisinde tutmaktır.

Faizsiz Çeyiz Hesabı Kredisine Nasıl Başvurulur?

Çeyiz hesabı açılan bankalardan birisine nüfus cüzdanıyla birlikte giden tüketici çok kısa bir süre içerisinde çeyiz hesabını açabilir. Açılış sırasında herhangi bir ücret ödemesi yapılması gerekmez. Çeyiz hesabı ortak hesap olarak açılamaz.

3 yıl birikim yaptıktan sonra devlet desteğini almak isteyen vatandaşların evlilik cüzdanıyla birlikte bankaya başvurması gerekir. Evlilik için 3 yılın dolmasını beklemeye gerek yoktur, istenilen zamanda evlenilebilir, ancak çeyiz hesabı açıldıktan sonra 3 yıl içerisinde evlenilmesi şarttır. Daha önce evlenilse bile devlet desteğinden yararlanabilmek için 3 yılın beklenmesi gerekecektir.

Çeyiz Hesabı Hangi Durumlarda İptal Edilir?

3 yıl süresince meydana gelebilecek bazı olumsuzluklar çeyiz hesabına devlet desteği verilmemesine neden olabilmektedir. Bu bağlamda hesabı iptal eden unsurlar şunlardır:

 • Aylık ödemelerde yıl içerisinde 3 defa ödemenin aksaması,
 • 3 ayda 1 ödemelerde yıl içerisinde 2 defa ödemenin aksaması,
 • Yıl içerisinde iki defadan fazla para çekilmesi.

Sıfır Faizli Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Devlet desteğiyle protokole imza atan bankalar tüketicilerin faizsiz evlilik kredisi diğer bir deyişle çeyiz hesabı imkanından yararlanabilmesi için başvuru yapmak isteyen herkesi şubelerine davet etmektedir.

Ziraat Faizsiz Çeyiz Hesabı Desteği

5 yıl süresince yapacağı birikime % 20 devlet katkısı imkanından yararlanabilmek isteyen tüketicilerin Ziraat Bankası’na başvurması mümkündür. Daha önceden planlanan miktar ve vade için birikim yapmaya başlayan tüketiciler 3 yıl birikim yapması halinde % 10, 4 yıl birikim yapması halinde % 15, 5 yıl birikim yapması halinde ise % 20 devlet desteğinden yararlanır.

3 yıl birikim yapan tüketicilere verilen destek 5 bin TL, 4 yıl birikim yapan tüketicilere verilen destek 5.600 TL, 5 yıl birikim yapan tüketicilere verilen destek 6.274 TL ile sınırlıdır.

Başvuru için Ziraat Bankası şubelerine gidilmesi gerekir.

Kuveyt Türk Faizsiz Çeyiz Hesabı Desteği

24 yaşından küçük her T.C. vatandaşının yararlanabileceği çeyiz hesabı ve devlet desteği imkanı için Kuveyt Türk’e de başvurulması mümkündür. Lisans mezunu gençler için üst yaş sınırı 27’dir. Kuveyt Türk şubeleri aracılığıyla yapılan başvuru sonrasında çok kısa bir süre içerisinde çeyiz hesabı açılmaktadır.

İş Bankası  Faizsiz Çeyiz Hesabı Desteği

Geniş şube ağıyla İş Bankası’da çeyiz hesabı açtırmak isteyen tüketicilerin yararlanabileceği bankalar arasındadır. Ücretsiz bir şekilde çeyiz hesabı açtırmak ve % 20’ye varan devlet desteği imkanından yararlanabilmek için en yakın İş Bankası şubesine gidilmesi gerekir.

Akbank Faizsiz Çeyiz Hesabı Desteği

Yaptığı birikime % 10 – % 20 oranları arasında devlet desteği almak isteyen vatandaşların Akbank aracılığıyla da faizsiz evlilik kredisi kullanması mümkündür. Çeyiz hesabı açtırmak ve birikim yapmaya başlamak için en yakın Akbank şubesine gitmek yeterli olacaktır.

Ziraat Katılım Faizsiz Çeyiz Hesabı Desteği

Ziraat Katılım Bankası aracılığıyla da faizsiz çeyiz hesabı desteğinden yararlanılması mümkündür. En yakın Ziraat Katılım şubesine giden vatandaşlar anında çeyiz hesabı açtırabilmektedir.

Vakıfbank Faizsiz Çeyiz Hesabı Desteği

Devlet destekli evlilik kredisi imkanından yararlanmak isteyen tüketicilerin başvuru iletebileceği bankalardan birisi de Vakıfbank’tır. En yakın Vakıfbank şubesine nüfus cüzdanıyla birlikte giden tüketiciler anında birikim hesaplarını açtırabilmektedir.

Türkiye Finans Faizsiz Çeyiz Hesabı Desteği

Türkiye Finans Katılım Bankası aracılığıyla da çeyiz hesabı açtırılması mümkündür. Vatandaşlar nüfus cüzdanıyla birlikte en yakın Türkiye Finans şubesine giderek hesap açılış işlemlerini başlatabilir.

Yapı Kredi Faizsiz Çeyiz Hesabı Desteği

Tasarruflarını uzun dönemde yatırıma çevirmek isteyen ve evlilik harcamalarına devlet desteği arayan vatandaşlar Yapı Kredi aracılığıyla çeyiz hesabı açtırabilir. Çok kısa bir süre içerisinde tamamlanan başvuru prosedürleri sonrasında hesap açılışı gerçekleştirilecektir.

Albaraka Türk Faizsiz Çeyiz Hesabı Desteği

Albaraka Türk aracılığıyla çeyiz hesabı açtırmak isteyen tüketiciler hesap işletim ücreti ödemeden birikim yapma imkanına sahiptir. 125 TL’lik ilk yatırım sınırı ile açılabilen çeyiz hesabı için en yakın Albaraka Türk şubesine gidilmesi yeterli olacaktır.

Denizbank Faizsiz Çeyiz Hesabı Desteği

Yüzde 20’ye varan devlet desteğinden yararlanmak isteyen tüketicilerin başvurabileceği bankalardan birisi de Denizbank’tır. Nüfus cüzdanıyla birlikte en yakın Denizbank şubesine gidilmesi hesap açılış prosedürlerinin tamamlanması için yeterli olacaktır.

TEB Faizsiz Çeyiz Hesabı Desteği

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) aracılığıyla çeyiz hesabı açtırmak isteyen tüketiciler en yakın TEB şubesine nüfus cüzdanıyla birlikte giderek hesap açılış işlemlerini tamamlayabilir.

Garanti Faizsiz Çeyiz Hesabı Desteği

Garanti Bankası’nda çeyiz hesabı açtırmak isteyen tüketiciler nüfus cüzdanıyla birlikte Garanti şubelerini ziyaret edebilir.

faizsiz evlilik kredisi
sifir faizli evlilik kredisi veren bankalar

Hemen Kredi Çekmem Lazım

Yukarıdaki bilgilerden de anlaşılabileceği gibi faizsiz devlet desteğinden yararlanabilmek için öncelikle birikim yapılması gerekmektedir. Yapılan birikimin üzerine devlet desteği en az 3 yıl sonra alınabilmektedir. Dolayısıyla acil nakit ihtiyacı olan tüketicilerin farklı tarzda kredi imkanı için araştırma yapıyor olması anlaşılabilir bir durumdur, ancak hali hazırda doğrudan faizsiz kredi imkanı sağlanmamaktadır.

Eğer acil nakit ihtiyacının karşılanabilmesi için banka kredilerine başvurulacaksa, evlilik kredilerindense ihtiyaç kredilerinin daha cazip faiz oranlarıyla tahsis edilebileceğini bilmek faydalı olabilir.

Sitemizdeki Sıfır Faizli Tüketici Kredisi Çekilebilir mi konulu yazımızı da buradan ortalama 3 dk da okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku