fbpx

Faizsiz Ahır Kredisi Nasıl Alınır Şartlar Neler

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Tarım ve hayvancılığın desteklenmesi adına yapılan desteklerden birisi de faizsiz ahır kredisi, hayvan kredisi ya da çiftçilerin diğer ihtiyaçlarına yönelik düşük faizli finansal desteklerdir. Bu kredi ürünlerinden istifade eden çiftçiler ilgili kredi ürünlerine ya hiç faiz ödemesi yapmaz ya da çok düşük faiz oranlarıyla geri ödemesini gerçekleştirir. Bu imkanlardan birisi olarak faizsiz ahır kredisi çekmek isteyenler için çeşitli konulara değinmek yararlı olacaktır.

Aşağıda öncelikle ahır kredisinin nasıl alınabileceğine değinilmiştir, daha sonra Ziraat Bankası hayvancılık kredisi ve Vakıfbank hayvancılık kredisi gibi başlıklarda çeşitli açıklamalarda bulunulmuştur. Bu durum kafa karışıklığına neden olmamalıdır çünkü ahır kredisi Ziraat Bankası ya da Vakıfbank’ın işletme kredileri altında sunduğu bir finansman türüdür. Dolayısıyla ahır kredisi çekmek için Ziraat Bankası veya Vakıfbank’a giderek işletme kredisi için talepte bulunulması ve bu kredinin ahır yapımında kullanılacağının beyan edilmesi gerekmektedir.

Ahır Kredisi Nasıl Alabilirim

Tarım ve Orman bakanlığı, 16.03.2018 tarihinde resmi gazetede yayımlanan kararname ile 2019 ve 2020 yıllarını kapsayarak sıfır faizli tarım ve hayvancılık kredisi verecek. Köyden kente göçü engellemek isteyen ve kendi kendine yeten bir Türkiye için çalışmalarını sürdüren devlet yetkilileri çalışmalarına bir yenisini ekleyerek; İki farklı kredi çeşidini mevcut olarak çiftçi ve çiftçi adaylarına sunmuştur. Bunlardan biri yatırım diğeri işletme kredileridir. Bu kredilere başvuru yapabilmeniz için ÇKS’de (Çiftçi Kayıt Sistemi) kaydınızın bulunması gerekmektedir. Başvuru yapabilmek için birçok kanal mevcuttur, Ziraat Bankası, kalkınma kuruluşları, özel bankalar gibi. Çiftçilerin yaşadığı problemler göz önüne alındığında devlet destekli kredilerin çiftçiyi bir nebze rahatlatması bekleniyor.

Şartlar

Çoğu banka gibi Ziraat Bankası’ da, kredi vereceği çiftçilerden, ödemeyi güvence altına almak için bazı şartlar istemektedir. Kredinin para değeri kadar taşınmaz ipotek, bordrolu çalışan iki kefil, hayvanlarının mevcut küpe numaraları istenmektedir. Bu şartları yerine getiren her Türk vatandaşı kredi olanaklarından faydalanabilmektedir.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi

Ziraat Bankası, çiftçilere dönem dönem devlet güvenceli olarak faizsiz yada düşük faizli kredi fırsatı sunmaktadır. Bu çeşitli kredi olanaklarından yararlanmak isteyen çiftçi ya da çiftçi adaylarının Ziraat Bankasına başvuru yapması gerekmektedir. Ziraat Bankası hayvancılık kredisi çeşitleri ise oldukça fazladır. Kredi çeşitlerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Traktör alımı kredisi
 • Su ürünleri yetiştiriciliği kredisi
 • Kanatlı hayvan kredisi
 • Damızlık sığır yetiştiriciliği kredisi
 • Süt için büyükbaş hayvan kredisi
 • Süt için küçükbaş hayvan kredisi
 • Büyükbaş hayvan besiciliği
 • Küçükbaş hayvan besiciliği

Üstte madde madde sıralanan hayvancılık faaliyetlerinin tamamı için işletme kredisi çekmeniz mümkündür.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Şartları

Başvuran kişinin:

 • ÇKS’ ye kayıtlı olması
 • Kredi notunun yeterliliği
 • Mutlaka bir projesinin olması
 • Kredi miktarının % 25’ini karşılayacak kadar sermayesinin olması gibi şartları mevcuttur.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Faiz Oranları

2018 için belirlenen faiz oranı %8’dir. Ancak bu oran devlet destekli kredilerde %2 oranına kadar düşebilmektedir. Yani başvuru yapan kişiye ve başvurudaki projeye göre faiz şekillenmektedir. Daha net bilgi almak için Ziraat Bankası şubelerine başvurarak konuyla alakalı görüşme sağlanması gerekmektedir.

Ziraat Bankası Yem Kredisi

Çiftçilik yada hayvancılıkla uğraşan ve ÇKS kaydı bulunan herkes Ziraat Bankası’na başvuru yaparak yem kredisi alabilmektedir. Her 6 ayda bir veya 12 ayda bir olmak üzere ödeme imkânı sunulmaktadır.%4 ile %5 civarı faiz oranlarıyla beraber tohum, küspe, arpa, gübre gibi ihtiyaçlarınızı temin etmeniz mümkündür.

Ahır Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır

Ziraat Bankası şubelerine bireysel olarak başvuru yapılabilir. Başvuru yapacak kişilerin bağlı olduğu il tarım müdürlüklerinde işletme numarası ve sicil kaydı bulunması gerekmektedir.

Şartlar

Başvuru yapacak kişilerden 3 adet kefil istenmektedir. Bunun yanında kefil olacak kişilerin, maaş bordrosu ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı fotokopileri başvuru sürecinde gerekmektedir.Başvuran kişinin işletmesine ait: tapu belgesi, borcu yoktur yazısı ve son döneme ait ödenmiş fatura istenmektedir. Bu şartları yerine getiren herkes Ziraat Bankası yem kredisi olanaklarından istifade edebilir.

Bayanlara Hayvancılık Kredisi

Kadınların da iş hayatında söz sahibi olduğu ve ürettiği bir toplumda birçok banka kadınlara hayvancılık kredisi vermektedir. Erkek vatandaşlara ek olarak kadın bireylere faiz indirimi hemen hemen her bankada uygulamaya geçmiştir.18 yaşını doldurmuş her kadın bu olanaklardan faydalanabilir. Başvuru şartları ve belgeleri konusunda bir ayrımcılık söz konusu değildir. Başvuru şartları ve belgeleri her vatandaş için aynıdır, yukarıdaki şartlar aynen geçerlidir fakat daha düşük faizle geri ödeme yapılabilir.

faizsiz ahir kredisi
faizsiz ahir kredisi

VakıfBank Hayvan Kredisi

VakıfBank çiftçiler için güzel olanaklar sağlayan hayvan kredileri sunmaktadır. VakıfBank aynı zamanda küçükbaş, büyükbaş, seracılık gibi hasat döneminin söz konusu olduğu sektörlerde, çiftçilere biraz daha rahat bir ödeme planı imkânı sunuyor. Kümes hayvancılığı kredisi, süt hayvancılığı işletme kredisi, besi hayvancılığı işletme kredisi, arıcılık kredisi gibi çeşitli kredi olanakları ile çiftçilere güzel fırsatlar sağlamaktadır. Kredi ve faiz oranları VakıfBank şubesinde kişiye ve sektöre göre hesaplanmaktadır. Net bir faiz bilgisi olmamakla beraber en doğru bilgi VakıfBank şubelerinden ya da çağrı merkezinden talep edilebilir.

Eğer Hayvancılık üzerine devlet tarafından verilen destek ve krediler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, Sıfır Faizli TKDK Hayvancılık Destek ve Kredileri konulu yazımızı da bu bölümden https://sifirfaizli.com/sifir-faizli-tkdk-hayvancilik-destek-ve-kredileri-2018-faiz-yok/ okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku