Sıfır Faizli Tüketici Kredisi Çekilebilir mi 0 Faiz ile


Faizsiz kredi İslami açıdan düşünen bir tüketici için katılım bankalarını ifade ederken böyle bir kaygısı olmayan tüketiciler için kampanya ve devlet destekleri anlamına gelmektedir. Bu nedenle her iki açıdan da sıfır faizli tüketici kredileri konusuna değinmek ve mevcut zamanda aynı amaç doğrultusunda herkesin yararlanabileceği kampanyalardan bahsetmek de yarar var.

Sıfır faizli tüketici kredisi veren katılım bankaları kar payı adı altında belirli oranda komisyon ücreti almakta ve mevcut piyasadaki rekabet ortamı nedeniyle bu oranları diğer bankalar ve merkez bankasının aldığı kararlar doğrultusunda belirlemektedir. Dolayısıyla katılım bankalarının kar payı oranlarının diğer bankalarla aşağı yukarı aynı olmasının sebebi sürdürülebilirlik açısından gereklidir ve kar payının faizin diğer bir ismi olduğunu düşünmek de hatalı olacaktır.

Sıfır Faizli Tüketici Kredisi Veren Özel Kurumlar

Sıfır faizli tüketici kredisi veren katılım bankalarına değinmeden önce düzenlenen kampanyalar kapsamında faizsiz tüketici kredisi veren kurumlara değinmek yararlı olacaktır.

Faizsiz krediler bazı şartların sağlanması halinde tahsis edilebilir ve bu şartlar genellikle belirli bir dönem kurumun ürünlerini aktif şekilde kullanmak ya da mevduat bulundurmaktır.

Faizsiz İhtiyaç Kredisi

Faizsiz ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen tüketiciler mevcut dönemde halen devam eden Denizbank ve Fibabanka’nın kampanyalarından yararlanabilir.

Denizbank, ilk defa hesap açtıran ve açtırılan mevduat hesabından en az 2 otomatik fatura ödeme talimatı veren tüketicilere 1000 TL’ye kadar sıfır faizli ihtiyaç kredisi imkanı sunmaktadır. Söz konusu kredi 12 ay vadeyle ve yalnızca % 0,5’lik dosya masrafı ödemesinin yapılması halinde kullanılabilir. Başvuru iletmek isteyen tüketiciler herhangi bir Denizbank şubesiyle iletişime geçebilir.

İlgili Yazı  Faizsiz Dükkan Kredisi Çekmek İstiyorum Diyenler Buraya

Fibabanka ise emekli özelinde ve yılbaşı döneminde ihtiyaç kredisi sağlamaktadır. Bu kapsamda emekli maaşını Fibabanka’ya taşıyan emekliler 3 yıl maaş müşterisi olma sözü vermeleri halinde 3500 TL’ye kadar sıfır faizli ihtiyaç kredisi kullanma imkanına sahip olur.

Fibabanka’nın yılbaşı kredi kampanyası kapsamında ise 3000 TL’ye kadar kredi tahsis edilebilir ve 18 ay vadeyle faizsiz bir şekilde geri ödemesi yapılabilir. Başvuruda bulunmak isteyen tüketiciler Fibabanka’nın internet sitesi ya da şubelerinden bu isteğini yerine getirebilir. 18 aydan daha uzun vadeyle kredi kullanılmak istenmesi halinde faiz ödemesi yapmak gerekir.

Faizsiz Taşıt Kredisi

Taşıt kredileri de tüketici kredisi kapsamı içerisindedir, ancak faizsiz kullanılmak istenmesi halinde başvurulması gereken kurumlar  genel itibariyle bankalar değil otomobil üreticisi finans şirketleridir.

Hali hazırda neredeyse tüm otomobil üreticilerinin kendi finans şirketi bulunur ya da bir finans şirketi ile protokol imzalamıştır. Bu kapsamda ilgili markanın otomobilini almak isteyen tüketiciler dönemsel bazda düzenlenen faizsiz taşıt kredisi kampanyalarından yararlanabilir ve satın almak istediği araca çok kısa bir süre içerisinde sahip olabilir.

Faizsiz Konut Kredisi

Konut kredileri de mevzuat uyarınca tüketici kredileri kapsamında değerlendirilir ve faizsiz olarak kullanılması da mümkündür. Bunun için gayrimenkul ortaklıklarının ya da inşaat şirketlerinin kendi finans şirketlerinden yararlanılması gerekir. İnşaat şirketleri özellikle satış hacmi düşük olan konut projelerinin satışlarını mümkün kılabilmek için faizsiz kredi kampanyaları düzenler ve gerçekten de kira öder gibi ev sahibi olmak mümkün hale gelir.

Düzenlenen faizsiz konut kredilerine erişmek için GYODER, KONUTDER, TOKİ vb. kurumların duyurularını takip etmek gerekir.

Faizsiz Tüketici Kredisi Veren Katılım Bankaları

Daha öncede belirtildiği gibi katılım bankaları aracılığıyla helal kredi kullanılması mümkündür. Murabaha usulüyle sağlanan bu finansmanlar tam anlamıyla somut bir ticaretin gerçekleşmesiyle tahsis edilebilir.

İlgili Yazı  Albaraka Türk Konut Kredisi Hesaplama 50-100-150-200 bin TL

Bu kapsamda doğrudan nakit sermaye sağlanması mümkün değildir, ancak bankanın sahip olduğu sermaye ile bir ürünü tüketici adına satın almasını ve taksitle birlikte tüketiciye satmasını istemek mümkün hale gelir.

katilim bankasindan faizsiz tuketici kredisi

katilim bankasindan faizsiz tuketici kredisi

Sağladığı finansmanlardan faiz almayan ve yine sahip olduğu varlıkları faiz havuzunda değerlendirmeyen katılım bankaları reel sektördeki yatırımlarını finanse etmek ve sürdürülebilirlik sağlamak amacıyla kar payı almak durumundadır. Bankacılık sektöründeki sıkı rekabet ise maliyetleri karşılayabilmek adına kar payı oranlarını belirlemek konusunda  her bankayı diğer bankaya bağımlı hale getirmektedir. Dolayısıyla kar payı ile faizi aynı anlama gelen farklı kelimeler olarak düşünmek çok yanlıştır. Faiz, doğrudan para satılması sonucu elde edilen kazanımı ifade ederken kar payı satın alınan ürünün satışına aracılık edilmesi vesilesiyle elde edilen kazanımı ifade etmektedir.

Hali hazırda helal, faizsiz kredi kullanmak isteyen tüketicilerin başvurabileceği bankalar Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası’dır.

Katılım Bankaları Sıfır Faizli Kredi teklifleri konusunda sitemizden bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git