fbpx

Faizsiz Çeyiz Hesabı Açtırmak İçin Yapılması Gerekenler

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Evliliklerinin önündeki finansal sorunların üstesinden gelmek isteyen gençlerin devlet desteğiyle oluşturulan çeyiz hesaplarına başvurması ve ihtiyaç duyduğu sermayeyi belirli prosedürleri yerine getirdikten sonra elde etmesi mümkündür. Bu kapsamda faizsiz çeyiz hesabı açtırmak için yapılması gerekenler nelerdir, şartları ve diğer detaylarıyla incelemek faydalı olabilir.

Çeyiz Hesabı

Çeyiz hesabı devlet desteğine konu bir bankacılık ürünüdür. Bu hesabı açtıran vatandaşlar 16 Aralık 2015 günü Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı uyarınca açtıkları hesapta yaptıkları birikime % 20 oranında devlet katkısı elde edebilmektedir.

Çeyiz  hesabı açtırmak isteyen vatandaşların mutlaka mavi kart sahibi olması ve finansal zorlukları belgeleyebilmesi gerekir.

Evlenmeden önce açılan çeyiz hesabında yapılan birikime verilecek % 20 oranındaki devlet desteği 5 bin TL ile sınırlıdır. Yani hesapta belirli bir süre boyunca birikim yapılacak ve yapılan bu birikime daha önceden belirlenen süre sonunda % 20 oranında devlet desteği uygulanacak. Ardından hesapta zaten birikmiş olan tutara devlet desteğinin eklenmesiyle oluşturulan birikim vatandaş tarafından kolaylıkla çekilebilecek.

Tasarrufu, sistem içerisine daha fazla para girmesini amaçlayan bu uygulamadan yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da yararlanabiliyor. Hatta uygulama yürürlüğe girdikten sonra yapılan bir düzenleme sonrasında üçüncü dereceye kadar alt soyların dahi çeyiz hesabı açabilmesine imkan verildi. Bu kapsamda çeyiz hesabının diğer devlet desteklerinden oldukça farklı niteliklere sahip olduğunu en baştan belirtmekte fayda var.

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır

Çeyiz hesabı açtırabilmek için anlaşmalı bankalarla çalışılması gerekmektedir. Ülke içerisindeki tüm bankalar şu anda protokole imza atmıştır ve herhangi bir özel mevduat ya da katılım bankasına nüfus cüzdanıyla giderek TL cinsinden bir adet mevduat ya da katılım fonu hesabı açtırmak mümkün.

18 yaşından küçük olanların da hesap açılışını gerçekleştirmesi mümkün. Bu gruptaki çocukların hesap açtırabilmek için velileriyle birlikte bankaya gitmesi gerekiyor. Bilindiği gibi 18 yaşından küçük çocukların bankacılık uygulamalarını kullanması ya da para transferi gibi temel bankacılık işlemlerini veli izni olmadan gerçekleştirmesi mümkün değil.

Çeyiz hesabı açtıracak gençler evlenecekleri kişiyle ortak hesap açtıramaz, ancak her bir kişi kendi çeyiz hesabını açtırabilir. Hesap açılışı sırasında bir defaya mahsus toplu şekilde para yatırılmasına olanak sağlanmaktadır. Bu olanak 15 bin TL ile sınırlıdır. Yatırılacak bu toplu para fırsatının çok iyi değerlendirilmesi gerekir, çünkü ilk başta ne kadar çok toplu para yatırılırsa daha sonra yapılacak aylık ya da 3 aylık birikimlerde o denli az para biriktirilmesi gerekecek.

Çeyiz hesabı açılan bankadan farklı bir bankaya hesap taşınması mümkün değil. Bu nedenle aktif kullanılan bir banka varsa çeyiz hesabının da bu bankadan açılması hafta sonu yapılacak ödemeler gibi çeşitli konularda vatandaşların işlerini kolaylaştıracaktır.

Çeyiz Hesabı Şartları

Çeyiz hesabı açtırabilmek için mavi kart sahibi olunması gerekmektedir. Mavi kart sahibi 27 yaşından küçük ve daha önce evlilik yapmamış herkes çeyiz hesabı açtırabilir. Çeyiz hesabı açtırdıktan sonra imzalanan protokole uyulması ve taahhüt edilen süre boyunca birikim yapılması gerekiyor. Bu birikimi bir ödeme olarak düşünmemek gerekir, çünkü yapılan ödemelerden hiçbir kesinti olmayacak, üstelik üzerine devlet katkısı eklenerek 3 yılın sonunda geri alınabilecek.

Hesabın sadece yurt içerisinde faaliyet gösteren banka şubelerinden açtırılması mümkün. Ülke içerisinde hizmet verdiği halde yurt dışında da şubesi bulunan bankaların bu yurt dışındaki şubelerinden hesap açtırılması mümkün değil. Bu kapsamda gurbetçilerin de en azından 1 kere ülke içerisine gelerek hesap açılış işlemlerini gerçekleştirmesi ya da birisine noter aracılığıyla vekalet vermesi gerekmekte.

Çeyiz hesabı açtıktan sonra devlet desteğinden yararlanabilmek için 3 yıl sistemin içerisinde kalınması gerekiyor. 3 yıldan önce sistemden birikimini de alarak ayrılan vatandaşların devlet desteğinden yararlanması mümkün değil.

Çeyiz Hesabı Prosedürleri

Çeyiz hesabı açılışını gerçekleştirirken bir defaya mahsus toplu para yatırma hakkı tanınır. Tavsiye edilen bu tutarın olabildiğince yüksek olmasıdır. Bu tek sefere mahsus parayı çeyiz hesabına yatırdıktan sonra birikimin kaç aylık periyotlarla banka hesabına aktarılacağı belirlenecektir. Aylık ya da 3 ayda 1 taksit ödemeleriyle yapılabilen birikim için bu konuda da anlaşmaya varıldığında tüm prosedürler yerine getirilmiş olmaktadır.

Vatandaşlar birikim yapmak adına hesaplarına aktaracakları tutarı aylık en az 100 TL, en fazla 1000 TL; 3 aylık en az 300 en fazla 3000 TL tutarında yapabilmekte.

3 yıl süresince birikimlere devam eden ve sistemden çıkmayan vatandaşların hesaplarına 4 bin TL’yi aşmamak şartıyla % 10 oranına, 4 yıl süresince birikimlere devam eden ve sistemden çıkmayan vatandaşların hesaplarına 4.500 TL’yi aşmamak şartıyla % 15 oranında, 5 yıl süresince birikimlere devam eden ve sistemden çıkmayan vatandaşların hesaplarına 5 bin TL’yi aşmamak şartıyla % 20 oranında devlet desteği verilecek.

Devlet Desteği Nasıl Alınır

Protokole uyulduğunda, anlaşma süresinin sona ermesi itibariyle devlet desteği otomatik olarak hesaplara aktarılmaktadır. Bu kapsamda evlendikten sonra 6 ay içerisinde evlilik cüzdanı ve ilk evliliğin yapıldığını belgeleyen nüfus kayıt örneği ile birlikte hesap açılışının gerçekleştiği bankaya başvurulması durumunda 2 ay içerisinde birikim ve devlet desteğinin eş zamanlı olarak alınması mümkün.

faizsiz ceyiz hesabi açmak
faizsiz ceyiz hesabi

İhlal Durumları

Vatandaşların bir yıl içerisinde 3’den fazla birikim ödemesini yapmaması, bir ay içerisinde birikim hesabından 2’den fazla para çekilmesi, çekim yapıldıktan sonra hesaba yatırılan tutarın hesabın o tarihte sahip olması gereken bakiyeden daha düşük olması durumunda çeyiz hesabı anlaşması ihlal edilmiş sayılmaktadır.

Sitemizde yer alan Sıfır Faizli Evlilik Kredisi Veren Bankalar ile ilgili detaylı hazırlanmış yazımızı da buradan https://sifirfaizli.com/sifir-faizli-evlilik-kredisi-veren-bankalar-faizsiz-kredi/ ortalama 3 dk da okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku