fbpx

Sıfır Faizli Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Fay hatlarının üzerinde yer alan ülkemizde deprem en önemli tehditlerden birisidir ve bu kapsamda 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun ile çeşitli adımlar atılmış ve yapı denetimleri çok daha sıkı bir şekilde yapılmaya başlanmıştır. Denetimlere ek olarak kentsel dönüşüm planları da yürürlüğe girmiş ve kentsel dönüşüme katılmak isteyenlere devlet destekli kredi verilmesi kararlaştırılmıştır.

Vatandaşlar kentsel dönüşümün bir parçası olmak için sermayeye ihtiyaç duymaları halinde banka kredileriyle bu ihtiyacını karşılama imkanına sahiptir. Kamu bankaları aracılığıyla kullanılabilen kentsel dönüşüm kredileri ile evlerin çevre planlamasına uygun şekilde yeniden inşa edilmesi sağlanmaktadır.

Kimler Kentsel Dönüşüm Kredisinden Yararlanabilir?

Kentsel dönüşüm kredisinden yararlanmak isteyen kişilerin yeniden inşa edilmesi planlanan konut üzerinde hak sahibi olması gerekir. Risk altında olduğu tespit edilen konutların içerisinde yaşayan kiracılara veya ayni hak sahiplerine de kredi tahsisi gerçekleştirilebilir. İlginç bir nokta ise oturduğu binanın riskli olduğu tespit edilen kişilere de yeni bir konut satın almaları için devlet destekli kredi verilmesidir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Özellikleri

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen faiz desteğinden yararlanmak isteyen kişilerin riskli alan içerisinde bulunması ya da oturduğu binanın riskli olduğunun tescillenmesi gerekir. Teknik raporlarla riskli yapı tescilinin bulunmadığı binaların dönüşümü için devlet destekli kentsel dönüşüm kredisinden yararlanılamamaktadır.

Riskli Alan Nedir?

İnşa edildiği zeminin bina içerisinde yaşayanlar için tehdit oluşturduğu tespit edilen bölgeler riskli alan olarak tabir edilir. Riskli alan ilanı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı denetimine tabi olacak şekilde AFAD’ın beyanına göre ilan edilir. Söz konusu alanın riskli alan olarak tescillenmesi için Bakanlar Kurulu’na teklif sunulur ve resmi prosedürler tamamlanmış olur.

Riskli Yapı Nedir?

Riskli olduğu tescillenen alan içerisinde yer almadığı halde içerisinde ve çevresinde yaşayan kişilerin güvenliği için tehdit oluşturacak nitelikteki eski binalara riskli yapı denilmektedir.

Riskli yapı içerisinde oturan ve tahliye edilmesi gereken kişilerin mutlaka anlaşmayla tahliye edilmesi ve mağduriyete uğramaması gerekmektedir. Söz konusu denetimler bakanlık tarafından yapılmaktadır.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Maliyeti

Kentsel dönüşüm kredisi kapsamında bakanlık tarafından 125 bin TL’ye kadar faiz desteği sağlanmaktadır. Bu kapsamda devlet destekli kentsel dönüşüm kredisi kullanmak isteyen vatandaşlar her biri 125 bin TL’yi aşmamak kaydıyla sahip olduğu 5 farklı yapı için toplamda 625 bin TL’lik destek limitine sahiptir.

Faiz destekli kentsel dönüşüm kredisi en fazla 10 yıla kadar vadelendirilebilir. İşyerini dönüştürecek kişiler ise maksimum 7 yıl içerisinde geri ödeme yapmak durumundadır. İlk iki yıl yeni konut inşa edilinceye kadar taksit erteleme imkanı vardır.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

Kentsel dönüşüm programı kapsamında evinden anlaşmayla çıkartılan vatandaşlar yeni konut inşa edilinceye kadar bakanlıktan kira yardımı alabilir. Söz konusu yardımlar bölge bölge değişmekle birlikte İstanbul, Ankara ve İzmir illeri için 860 TL’dir.

faizsiz kentsel donusum kredisi
sifir faizli kentsel donusum kredisi nasil alinir

Krediden Nasıl Yararlanılır?

Ziraat Bankası, Halk Bankası veya Vakıfbank aracılığıyla kullanılabilecek bu krediden yararlanmak için banka şubelerine gitmek gerekir. Yaşanılan bölge veya konutun riskli olduğu tescillendikten sonra kredi prosedürlerine başlanılabilecek ve çok kısa bir süre içerisinde kredi tahsisi gerçekleşecektir.

Sitemiz üzerinden Faizsiz Kredi ile ilgili daha fazla alternatife bu bölümden ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku