fbpx

Ziraat Katılım Bankası BES İptal İşlemi ve İletişim Bilgileri

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

2017 yılında yasalaşarak hayatımıza giren ve kısa süre içerisinde çeşitli yanlış anlaşılmalarla tepkiye neden olan BES uygulamasının üzerinden 2 yıldan fazla zaman geçti, ancak halen ilgili sistemin avantajlarından, cayma hakkının detaylarından ve özünde sistemin ne olduğundan tam olarak emin olunmuş değil. Medya organları tarafından zorunlu olarak lanse edilen ve sistemden ayrılmanın mümkün olmadığı kanısı uyandırılan BES aslında çok kısa bir süre içerisinde geçmişte yapılan birikimleri de iade alarak içerisinden çıkılabilen bir sistem. Bu kapsamda sistemin uygulayıcılarından birisi olarak Ziraat Bankası BES iptal işlemi ve iletişim bilgileri gibi detaylara değinilmesi yararlı olacaktır.

BES Nedir, Avantajları ve Dezavantajları

BES’i en basit haliyle yapılan birikime devlet tarafından destek verilen bir sistem olarak tasvir etmek mümkündür. Devletin belirli bir süre boyunca hesapta biriktirilecek paraya dokunmama sözü verilmesine karşın her ay yatırılan paraya % 25 ek destek vereceğini kanunla söz vermesi yani karşılıklı faydayı amaçlayan bu sistem sayesinde tasarruf teşvik edilir.

Her ay prime esas kazancın en az % 3’ü kadarının personel adına açılan BES hesabına aktarılması şeklinde işleyen sistem içerisinde en az 10 yıl kalan ve 56 yaşını aşan kişiler mevcut SGK sisteminden hak ettiği emeklilik maaşına ek olarak devlet desteğiyle birlikte bu hesapta biriktirdiği paranın da sahibi olur.

Hali hazırda sunulan aylık % 25’lik destek ilgili sistemi küçük yatırımcılar için en cazip yatırım aracı kılmaktadır. Riske girmek istemeyen, ancak parasını da uzun vadeli yatırım araçlarında değerlendirmek isteyen tüketicilerin hali hazırda yararlanabileceği en iyi sistemlerden birisi BES’tir.

BES’in katılımcısına yaşattığı en önemli ve belki de tek büyük dezavantaj katılım sağlandıktan sonraki ilk 2 ay haricinde sistemden çıkılmak istendiğinde fon katılım bedeli ve hizmet bedeli adı altında çeşitli maliyetlere katlanılması gerekliliğidir. Çok yüksek miktarlar olmasa da bir dezavantajın varlığından söz edilecekse bu dezavantaj budur.

Ziraat Katılım BES İptali Telefon

Ziraat Katılım Bankası faizsiz bankacılık anlayışı kapsamında bireysel emeklilik sistemi katılımcılarının da faize bulaşmasını önler. Fon oluşturan ve bu fonun yatırımcısıyla katılımcısı arasında köprü görevi gören Ziraat Katılım Bankası tüm bu süreç için Ziraat Emeklilik A.Ş. ile anlaşmıştır.

Dolayısıyla BES iptali de dahil olmak üzere BES’le ilgili her türlü soru ve talep için Ziraat Emeklilik A.Ş. isimli Ziraat Grubu çatısı altındaki farklı bir şirketle iletişime geçilmesi gerekecektir.

Ziraat Katılım Bankası aracılığıyla yapılan BES poliçesini iptal etmek isteyen vatandaşlar 0850 222 97 00 numarasını arayarak talebini iletmelidir. İlgili çağrı merkezi üzerinden iptal talebini ileten tüketicilerden dilekçe ve form gibi çeşitli belgeleri mail, posta ya da faks gibi yöntemlerle göndermesi talep edilebilir.

Buna ek olarak en yakın Ziraat Emeklilik acentesine başvuru yaparak da cayma hakkından yararlanılabilir.

ziraat katilim bes iptal telefon sms
ziraat katilim bes iptali

Cayma hakkından yararlanan tüketicilerin BES’e katılımlarının üzerinden 2 aydan fazla süre geçmediyse herhangi bir maliyete katlanmadan tüm parasını iade alması mümkündür. Fakat 2 aydan uzun bir süre geçtiyse bu durumda fon katılım bedeli ve hizmet bedeli gibi maliyetlere katlanılması gerekecektir. Bu maliyetlerin ne kadar olacağı kaç aydır sistemde kalındığı ve hesapta biriken paranın ne kadar olduğuna bağlı olarak belirleneceği için kişiden kişiye değişmektedir, hesaplama çağrı merkezi üzerinden yapılabilir.

Faizsiz BES Hangi Bankalar Var Başvuru Püf Noktaları adlı konumuzu da buradan ortalama 3 dk içerisinde okuyarak alternatif bilgilere ulaşabilirsiniz.

1 yorum
  1. orhan diyor

    Defalarca aramama rağmen teklif aşamasındadır diyonuz. Müşteri hizmetleriden memnun değilim 053744***** no lu hattıma dönüş yapılmasını istiyorum iptalini talep ediyorum yasal haklara başvuracam bilginize.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku