fbpx

Enflasyon ve Deflasyon Kelimeleri Ne Anlama Geliyor

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Son dönemlerde hakkında en çok konuşulan makro ekonomik sorunlardan birisi olarak enflasyon ve bunun karşıtı olarak deflasyon çözülmesi gereken önemli birer problemdir. Bu kapsamda enflasyon ve deflasyon kelimeleri ne anlama gelir, ortaya nasıl çıkar gibi çeşitli konulara değinmek yararlı olacaktır.

Enflasyon Nedir?

En basit haliyle fiyatlar genel düzeyindeki sürekli artışa enflasyon denilmektedir. Daha anlaşılabilir bir şekilde ifade etmek gerekirse paranın satın alma gücünün günden güne düşmesi demektir. Enflasyonla mücadele eden bir ülkede herhangi bir malın fiyatı artarken buna karşın gelirde bir değişiklik olmaz ve tüketiciler aynı parayı kazandıkları halde daha az ürün satın almaya başlar. Bu çok ciddi ve bunaltıcı bir sorundur, ülkemizde enflasyon sorunu kronikleşmiştir, mutlaka içinden çıkılmalıdır.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre enflasyon Haziran ayında % 15,39’a yükseldi. Bu süreçte en yüksek fiyat artışı temel gıda öğelerinde oldu. Buna ek olarak haberleşmede % 4,76, ulaştırmada % 2,66, ev eşyalarında % 2,24, eğlence harcamalarında ise % 2,16 artış gerçekleşti.

Enflasyon Türleri

Enflasyonu:

  • Sürünen enflasyon,
  • Kronik enflasyon,
  • Hiperenflasyon,
  • Basamaklı enflasyon olarak türlere ayırmak mümkündür.

Sürünen enflasyon % 2-3 düzeyinde gerçekleşen enflasyona, Kronik enflasyon normal kabul edilen enflasyonun sürekli olarak üzerinde gerçekleşen enflasyona, hiperenflasyon aylık % 50 üzerinde gerçekleşen enflasyona, basamaklı enflasyon ise iki haneli gerçekleşen enflasyona karşın hiperenflasyonun oluşmadığı duruma denilmektedir. Ülkemiz kronik enflasyonla mücadele etmektedir.

Enflasyonu Açıklayan Görüşler

Enflasyonun açıklanması da oldukça önemlidir. Fiyatlar genel düzeyi artıyor, paranın değeri düşüyor ancak neye göre? İşte bu duruma ilişkin bazı temel görüşler vardır ve şu şekilde sıralanabilir:

  1. Talep şişkinliği,
  2. Maliyet enflasyonu.

Talep şişkinliği üretilen mal ve hizmetlerin talebi karşılayamaması durumunda ortaya çıkar. Sınırlı üretimin gerçekleştiği, harcamaların yüksek olduğu bir ekonomide talep enflasyonundan bahsedilebilir.

Üretim girdilerinde meydana gelen bir maliyet artışının zincirleme olarak diğer sektör ve ürünlerde de fiyat artışına neden olması durumuna da maliyet enflasyonu denilmektedir. Örneğin petrole zam geldiği durumlarda üretim sürecinde petrol kullanan tüm şirketler bundna olumsuz etkilenecek ve fiyatlarına yansıtmaya çalışacaktır.

Deflasyon Nedir?

Deflasyon en basit haliyle fiyatlar genel düzeyindeki sürekli azalış ya da paranın alım gücünün sürekli olarak artması olarak ifade edilebilir. İlk bakışta bu durumun hiçbir sorun yokmuş gibi göründüğü doğrudur, ancak deflasyon beraberinde fiyatların daha da düşmesi  beklentisini getirdiği için satışları azaltıcı, ekonomiyi küçültücü bir etkiye sahiptir.

Tüketiciler deflasyon durumunda enflasyon durumunda olduğundan tam tersi şekilde davranır ve fiyatların daha da düşeceği beklentisiyle parasını harcamak istemez. Oysa enflasyonun olduğu bir yerde tüketiciler fiyatların daha da artacağı korkusuyla harcama yapmaya daha meyillidir.

Deflasyon sonrasında mal ve hizmetlere olan talep azalır, bununla beraber üretim de azalır daha sonrasında ise işsizlik, ekonomik küçülme vb. problemler baş gösterir. Deflasyon sorunuyla yüzleşen ülkeler enflasyonist politikalar izler.

enflasyon ve deflasyon ne demek
enflasyon ve deflasyon nedir

Normali Ne?

Deflasyon da enflasyon da ülke için oldukça kötü ekonomik sorunlardır. Bu iki sorunla eş zamanlı olarak mücadele etmek ve tam ortayı bulmak ütopik bir beklentidir. Bu nedenle ülkeler enflasyon ya da deflasyon arasında bir yerde bulunmaya gayret eder. Gelişmiş ülkelerde enflasyon % 2-4 arasında değişmektedir ve normal kabul edilen, tavsiye edilen de budur.

Enflasyon Ortamında En Hızlı Zamlanan Ürünler Hangileridir konulu yazımızı buradan https://sifirfaizli.com/enflasyon-ortaminda-en-hizli-zamlanan-urunler-hangileridir okuyarak mevcut zam oranları hakkında bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku