fbpx

Hisse Senedindeki Temettü Nedir ve Nasıl Dağıtılır

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Borsa üzerinden veya şirket ya da fon aracılığıyla yapılması planlanan ya da yapılan bir işe yatırım yapan kişilerin bu işin yapılması nedeniyle elde edilen gelirden temin ettikleri paya diğer bir deyişle kâra temettü denilmektedir. Temettü dağıtımı ve oranlarıyla ilgili çeşitli özgürlükleri bulunan şirketler bu kar paylarını nakit ya da hisse senedi olarak dağıtmakta özgürdür. Kendi içerisinde çeşitli ayrıntılara sahip olan temettüyle ilgili temettü nedir ve nasıl dağıtılır gibi konulara değinmek yararlı olacaktır.

Temettü Nedir

Yatırım yapılan işin belirli bir dönem sonunda elde ettiği gelirden hak sahiplerine kar payı dağıtması eylemine temettü denilmektedir. Temettü genellikle hisse senedi sonrasında ortaya çıkan bir kavram olur ve şirkete ortak olan herkes yıl sonu bilançolarının açıklanmasını takriben hisse senedi veya nakit olarak kar elde eder. Bu kar temettü olarak adlandırılır.

Temettü Nasıl Alınır?

Temettü alabilmek ve kar payı elde edebilmek için şirket ya da işe ortak olunduğunu tescillemeye yarayan bir hisse senedi sahibi olunması gerekiyor. Ne kadar hisse senedine sahip olduğunuz ve temettü alma hakkı arasında bir ilişki yok, çok fazla hisseye ya da çok az hisseye sahip olsanız da açıklanan temettü oranlarına göre kar ya da zarar elde edebilirsiniz.

Temettü alabilmek için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta temettü dağıtımının yapılacağı günün sabahına kadar hisseyi elde tutmaktır. Temettü dağıtımının yapılacağı sabah kar payı dağıtımı yapıldıktan sonra temettü de alınmış olur. Temettüyü almak konusunda hisse senedi sahibinin çok fazla seçeneği yoktur, şirket kendi politikaları uyarınca temettüyü yine hisse senedi olarak ya da doğrudan nakit para olarak dağıtabilir.

Temettü Dağıtımı Nedir?

Şirketin yıl içerisinde elde ettiği gelirden vergi ve borçlar çıkarıldıktan sonra kar hesaplaması yapılır. Bu karın en az % 20’lik kısmı temettü adı altında dağıtılır. Bu en az % 20’lik kısmın hak sahiplerine dağıtılması olayına temettü dağıtımı denilmektedir.

Temettü dağıtımı oldukça önemli bir konudur çünkü bunu hakkıyla yapan firmalar yatırımcılar tarafından dikkatli şekilde takip edilir ve verimliliğinin yüksek olduğu saptanırsa gelecek temettü dağıtımı öncesinde şirketin ciddi yatırımlar alması muhtemel olur.

Temettü dağıtımının ne oranda ve miktarda yapılacağı hiçbir şekilde önceden kestirilemez. Yatırımcılar genellikle şirketin daha önce dağıttığı temettülere bakar ve yapılan yatırım kapsamında ne kadar yüksek gelir elde edildiğini ölçmeye çalışır. Eğer bu oran yüksekse ilgili şirket ve hisse senetlerini portföyüne eklemeyi düşünür.

Temettü Dağıtımı Nasıl Gerçekleşir?

Şirketler öncelikle yıl sonu bilançosunu hesaplamak için yoğun bir çalışma yapar ve yılın sonunda kar hesaplamasını yaptıktan sonra genel kurulda temettü dağıtımı yapılması oylanır. Temettü dağıtımının yapılmasına onay verilmesi halinde hisse senedi sahiplerine temettülerin ne zaman dağıtılacağıyla ilgili bilgilendirme yapılır ve temettü dağıtımı daha önce açıklanan tarihin sabahında gerçekleşir.

Şirket temettü dağıtımını hisse senedi olarak yapmak isterse kara tekabul eden değerde hisse otomatik olarak hisse senedi sahibine teslim edilir ve şirketin daha büyük bir ortağı olunur. Şirket temettü dağıtımını nakit olarak yapmayı tercih ederse hisse senedi sahibinin yatırım hesabına nakit para yatırılır.

Temettü Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Temettü hesaplaması en basit haliyle nominal değeri 1 TL olan hisse senedi için ne kadar ödeme yapılacağını ortaya çıkarır. Örneğin 1 TL için 0,50 TL temettü dağıtımı yapılacak olması halinde temettü dağıtımı sonrasında bu hisse senedinin değeri 0,50 TL’ye düşer ve şirket 0,50 TL’lik yeni hisseyle ortağı için çalışmaya devam eder. Yıl içerisinde yapılan karlı işler sonrasında bir sonraki temettü döneminde başta 0,50 TL değerinde olan hissenin nominal değeri 1 TL’den çok daha yukarı çıkabilir fakat temettü dağıtımın ne oranda yapılacağı yine 1 TL nominal değeri üzerinden yapılır. Bu sayede firma kar elde etmeye devam ettikçe yatırımcı da daha fazla para kazanmaya başlar ve hisselerini de kaybetmemiş olur.

En Yüksek Temettü Veren Şirketler

31 Aralık 2012 ile 29 Aralık 2017 tarihleri arasında yapabileceği en mantıklı ve karlı yatırımın ne olacağını merak eden kişiler için temettü hisseleri yanıtını vermek doğrudur. 2012 yılından bu yana en fazla para kazandıran yatırım aracı temettü hisseleri oldu ve en yakın rakibi doları % 153’lük oranıyla ciddi biçimde geride bıraktı. Çok karlı ve istikrarlı bir yatırım aracı olan temettünün doğru biçimde kullanılması tasarrufların çok iyi şekilde değerlendirilmesi anlamına gelebilir. İşte 2017 yılında en çok temettü veren verimli şirketler şu şekilde:

Sıra Hisse Kaç Kez Temettü Dağıttı? Son 5 yıldaki ortalama temettü verimi (%) 2012-2017 arası getiri
1 Creditwest Faktoring 5 18,9 55,7
2 İş Yatırım Ortaklığı 5 17,9 88,7
3 Doğan Gazetecilik 5 13,7 216,5
4 Bossa Ticaret 4 10,8 268,1
6 Ünye Çimento 5 10,3 23,6
7 Despec Bilgisayar 5 9,9 146,7
8 Doğuş Otomotiv 4 9,5 38,3
9 Mardin Çimento 5 9,2 24,7
10 Akmerkez GYO 5 9,0 39,9
11 Çimsa 5 8,9 130,5
12 Aksa Akrilik 5 8,8 287,6
13 İş Yatırım Men. Değ. 5 8,7 180,4
14 Bolu Çimento 4 8,5 405,3
15 Aygaz 5 8,4 151,8
16 Pınar Et ve Un 5 8,3 116,0
17 Hektaş Ticaret 5 8,2 460,7
18 Akçansa 5 7,7 53,5
19 Türk Traktör 5 7,6 87,6
20 Eczacıbaşı İlaç 5 7,5 293,7
hisse senedi temettu dagitimi
hisse senedi temettu dagitimi

Bu ve buna benzer tablolara rahatlıkla erişmek mümkün, bir aracı şirketle çalışmanız halinde bu bilgilerin size iletilmesini talep edebileceğiniz gibi kendi araştırmanızı da yapabilirsiniz. Bu yüksek oranda gelir elde etmenizi sağlayan yatırım dünyasına atacağınız ilk adım için bol bol okuma yapmanız iyi olacaktır.

Borsada Faiz Var mıdır Genel Sistem İşleyişi konulu yazımızı buradan ya da Faizsiz Hisse Senetleri Hangileri konulu yazımızı da buradan okuyarak alternatif bilgiler edinebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku