fbpx

Litecoin Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Alınır

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Kripto para piyasalarında en çok işlem gören birimlerden birisi olan Litecoin hızlı yükselişine devam etmektedir. Kısa süre içerisinde büyük başarılara imza atan bu coin, kripto para denildiğinde akla Bitcoin geliyor olsa da kendisine pazarda önemli bir yer edinmeyi başarmıştır. Özellikle Bitcoin’in pahalanması sonrasında yatırımcıların ilgi odağı haline gelen Litecoin bu açıdan ciddi bir boşluğu da doldurmuştur.

Halen markette en yüksek hacme sahip coinler arasında yer alan ve yerini sağlamlaştırmaya devam eden Litecoin nedir, ne işe yarar, nasıl alınır ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Litecoin Nedir?

Litecoin’i diğerlerinden ayıran en önemli özellik Bitcoin’in ortaya çıkışından sonra üretilen ilk altcoin olmasıdır. Bitcoin’i baz alarak fiyatlandırılan ve piyasanın gümüşü olarak tasvir edilen Litecoin alternatif bir yatırım aracı gibi görünse de önemli bir boşluğu doldurmakta ve Bitcoin’den bazı farklılıkları barındırmaktadır.

Üretildikten sonra 2 yıl süresince iniş ve çıkışlara sahne olan Litecoin 2’nci yılında ani ve  hızlı bir yükseliş sonrasında yüzlerce kişinin yüksek gelir elde etmesini sağlayan blockchain teknolojisine sahip açık kaynak kodlu dağıtık bir ödeme sistemidir.

Litecoin’in arkasındaki isim Chalie Lee yaptığı çeşitli açıklamalarda kripto para borsasının spekülatif amaçlarla para talebinde bulunulacak yatırım yapılacak ya da  gelir elde edilmeye çalışılacak bir piyasa olmadığını savunmuş bunun ardından da sahip olduğu tüm Litecoin’leri satmıştır. Litecoin ve benzeri tüm kripto paraların uluslararası ödemeler başta olmak üzere küresel çapta yüksek performans gösteren, kağıt paraya ve aracıların talep ettiği işlem ücretlerine alternatif oluşturabilecek kapasiteye sahip olduğunu, şu anki kullanım amacının kripto para felsefesine ters olduğunu savunan Lee, yaptığı bu açıklamalarla dikkat çekmiştir.

Litecoin’i Kim Yaptı?

Litecoin’in arkasındaki isim Charlie Lee isimli eski bir Google mühendisidir. Yüksek yetenekli bir mühendis olarak tasvir edilen Charlie Lee hakkında yapılan dedikodular kendisinin Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamato olduğu yönündedir. Özellikle Bitcoin’in ortaya çıkışından önceden beri sahip olduğu Twitter hesabının kullanıcı adı satoshilite olduğu için bu iddiaların odağında olan Lee, Coinbase isimli kripto para borsasının da yöneticiliğini yapmıştır.

Bu dedikodular ilerleyen dönemlerde Lee tarafından yalanlanmış ve kendisinin Bitcoin’in arkasındaki gizli isim olmadığı söylenmiştir.

Litecoin’in Ortaya Çıkışı

Kripto para borsalarında işlem gören ilk altcoin olma özelliği taşıyan Litecoin, kripto para borsasına olan ilginin artması sonrasında ortaya çıkmıştır. Lee, Litecoin’in ortaya çıkmasına neden olan olayın merak olduğunu belirtmiştir.

Litecoin Nasıl Üretilir?

Litecoin’in üretilişi Bitcoin’le ciddi bir benzerlik gösterse de çeşitli farklılıklara sahiptir. Bitcoin’den farklı olarak Scrypt algoritmasından istifade eden Litecoin ASIC minerlar sayesinde üretilmektedir.

Litecoin’in toplam sayısı 83 milyonla sınırlandırılmıştır ve bu sayı alternatif kripto paralarla kıyaslandığında ciddi şekilde düşük kalmaktadır. Bu denli az sayıda üretilmesine karar verilen Litecoin’in üretiminde karşılaşılan diğer bir zorlukta tam olarak budur.

Bu zorluk ilerleyen dönemlerde Litecoin üretmek isteyen kişiler için Cloud Mining isimli bir pazarın oluşmasını ve kişilerin uzaktan kiraladıkları bilgisayarlar yardımıyla mining yapmasını yani litecoin üretmesini sağlamıştır.

Litecoin Nasıl Kullanılır

Litecoin’in ortaya çıkma amacı bir ödeme alternatifi olmaktır. Dolayısıyla Litecoin sahibi kişiler gündelik hayatta yapması gereken ödemeleri Litecoin aracılığıyla yapabilir. Kripto paranın ardındaki felsefenin yanlış anlaşılması nedeniyle yatırım aracı olarak görülse de Litecoin sayesinde uluslararası ödemeleri herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan maliyetsiz şekilde hızlı ve güvenli olarak yapmak mümkündür.

Litecoin’in ortaya çıkardığı imkanlardan birisi de akıllı kontratlardır. Bir olayın gerçekleşmesi halinde farklı bir olayın gerçekleşmesi ilkesine dayanan bu kontrat sayesinde alışverişlerin katbekat daha güvenli hale getirilmesi mümkün olmuş, dolandırıcılık olaylarına karşı ciddi bir önlem alınmıştır.

Akıllı Kontrat Nedir?

Gelecekte kullanılacak teknolojilerden birisi olarak gösterilen akıllı kontrat sayesinde herhangi bir aracıya ihtiyaç duymaksızın internet ortamında saliseler içerisinde sözleşme yapmak mümkün hale gelmektedir.

Litecoin takası olarak da tasvir edilebilecek bu imkan sayesinde iki kişi ya da üç kişi özelinde oluşturulan güvenlik anahtarları aracılığıyla sözleşme yapılabilir, bu sözleşmenin yerine getirilmesi karşılığında da Litecoin takası gerçekleştirilir.

Örneğin araç satın almak isteyen A kişisi B kişisinin aracı satması halinde sahip olduğu Litecoin’in B kişisine geçmesiyle ilgili bir sözleşme düzenleyebilir ve Noter vb. maliyetlere katlanmaksızın saniyeler içerisinde hazırladığı bu sözleşmenin yerine getirilmesini mümkün kılabilir.

Litecoin Ne İşe Yarar?

Litecoin özellikle yapılacak ve alınacak ödemeler konusunda çok ciddi bir kolaylık sağlamaktadır. Aracı olmaksızın ve herhangi bir maliyete katlanılması gerekmeksizin ödeme yapılmasını mümkün kılan Litecoin saliseler içerisinde karşı tarafa ödeme yapılmasını, saliseler içerisinde de ödeme alınmasını mümkün kılmaktadır.

Hali hazırda Litecoin’le ilgili yapılan en kapsamlı ve büyük çalışma akıllı kontratlar üzerinedir. Akıllı kontratlar üzerine yürütülen bu çalışmalar tamamlandığında ithalat, ihracat ve uluslararası sözleşmelerin tümünün bu sistem üzerinden yapılması amaçlanmaktadır ve halihazırda bu sistemin gerçeğe dönüşmesi için Litecoin’e ciddi fonlar aktarılmaktadır.

Litecoin Nasıl Alınır?

Litecoin satın almak oldukça kolaydır ve birden fazla yöntemi vardır. En bilindik ve sık uygulanan yöntem BTC Türk, Koinim, Paribu gibi Türk borsaları ve Binance, Bittrex gibi kripto para borsaları üzerinden doğrudan Litecoin satın alımı olsa da öncelikle BTC satın alıp bunu yabancı borsa hesabına aktardıktan sonra burada BTC’yi Litecoin’e çeviren kişi sayısı da fazladır.

Eğer sadece Litecoin’e yatırım yapmak istiyorsanız ülkemizde faaliyet gösteren borsalar mantıklı olabilir, ancak anlık fiyat değişimlerinden yararlanarak gelir elde etme amacı taşıyorsanız yurt dışı borsalarını araştırmanız da iyi olacaktır.

BTC ya da Litecoin satın almak için kredi kartı, havale ya da EFT gibi imkanlardan yararlanabilirsiniz fakat çoğu yurt dışı borsasına doğrudan ödeme yapamamaktasınız. Litecoin satın alacağınız kripto para borsasını iyi araştırmalı dolandırıcılık kurbanı olmamaya dikkat etmelisiniz.

litecoin nedir ne ise yarar
litecoin nedir ne ise yarar

Litecoin ile Bitcoin Farkı

Litecoin ile Bitcoin arasındaki en ciddi fark işlemlerin gerçekleşme hızıdır. Bitcoin’de bir para transferinin gerçekleşmesi saatler ve hatta günler alabilirken Litecoin ile yapılan para transferi çok daha kısa süre içerisinde gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Litecoin’in üretimi 83 milyonla sınırlandırılmıştır ki bu da Bitcoin’in 4 katı kadar fazla üretim demektir.

Kripto Paralar Nedir Yatırım Yapmak Riskli midir konulu yazımızı da bu bölümden ortalama 3 dk da okuyarak bu teknolojiler hakkında daha genel bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku