fbpx

Karlı Hisse Senetleri Hangileri (Son 10 Yıl Bazlı)

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Hisse senedi piyasalarında tasarruflarını değerlendiren kişi ve kurumların yakından takip ettiği grafiklerde bazı firmalar, sektörler diğerlerine nazaran ciddi şekilde öne çıkmaktadır. Bu sektörlerin her zaman için yatırımcısına kazandıracağını söylemek tabii ki mümkün değildir, ancak geçmiş 10 yıla ilişkin yapılan analizde en yüksek getiri sağlayan hisseleri bilmek farklı bir perspektif kazanmak için yararlı olabilir. Bu kapsamda karlı hisse senetleri hangileri, hangi sektörler öne çıkıyor ve türevi konulara değinmek yararlı olabilir.

Not: Bu yazıda yazılanlar ve yazılanların çağrıştırdıkları birer yatırım tavsiyesi olmayıp, sadece şirketlere ait hisse senetlerinin geriye dönük kâr marjlarının kıyaslanmasından ibarettir.

Ne Zaman Yatırım Yapmalı?

Yapılan yatırımların karlılığına ilişkin bir inceleme yapılacak olursa en yüksek kar sağlayan firmaların hisselerinin borsanın dip yaptığı dönemlerde alındığını belirtmek yararlı olabilir. Borsa’nın en kötü performansa sahip olduğu günlerde satın alınan hisselerle ilgili konuşan ünlü yatırımcı George Soros, piyasa durumu ne kadar kötü olursa yatırım yapılması da o kadar iyi olur demiştir. Bu görüş her krizin bir fırsat doğurduğu gerçeğiyle de örtüşmektedir ve hali hazırda hatırı sayılır bir yatırımcı grubu kriz ortamlarını yakalayabilmek için pusuya yatmayı tercih etmektedir.

Bu kapsamda yatırım yapılacak zamanların muhtemelen şirket için ya da borsa için zor günler olduğunu düşünmek yerinde olabilir. Bir senede yatırım yapmadan önce ilgili senedi değil ilgili senedin bağlı olduğu sektörü araştırmak gerekir. Eğer sektörün gelecek vaat ettiğini düşünüyorsanız bu altın biletiniz olabilir.

Son 10 Yılda En Çok Kazandıranlar

Sıra Ad Son 10 yıl getiri(%) Son 10 yıl yıllık ortalama getiri (%)
1 Aselsan 6,484 52.00
2 Ege Endüstri 5,239 48.85
3 Sasa Polyester 4,287 45.95
4 Logo Yazılım 2,923 40.62
5 Yataş 2,616 39.12
6 Aksa 2,206 36.86
7 Datagate Bilgisayar 1,994 35.55
8 Borusan Yat. Paz. 1,914 35.02
9 Türk Hava Yolları 1,862 34.67
10 Adel Kalemcilik 1,686 33.41
11 Hektaş 1,571 32.53
12 T.Tuborg 1,556 32.41
13 Soda Sanayii 1,516 32.08
14 Erbosan 1,491 31.88
15 İndeks Bilgisayar 1,308 30.27

Bilişim Sektörü

Son 10 yıla ilişkin yapılan hisse senedi karlılık incelemesinde Logo Yazılım, Datagate Bilgisayar ve İndeks Bilgisayar’ın diğer firmalara nazaran ciddi şekilde ön planda olduğunu belirtmek gerekir. Bu firmalar yatırımcısına yılda ortalama % 30 getiri sağladı ve bilişim sektöründe yer almaları onları daha da değerli kılıyor.

Her geçen gün artan hızla gelişen bir sektör olan bilişimin odak noktasında yer alan bu firmalar son 10 yılın en çok kazandıran bilişim firmaları.

Savunma Sanayi

Savunma sanayi denince akla gelen ASELSAN tahmin edilebileceği gibi son 10 yılın en çok kazandıran firması oldu. ASELSAN hisseleri 10 yıllık süre boyunca yatırımcısına her yıl ortalama % 52 oranında getiri sağladı. Her geçen gün daha büyük ve kapsamlı ihalaler almayı başaran ASELSAN bu ihaleler sonrasında da senetlerinde ciddi bir değer artışı yaşıyor, örneğin 2016 yılında 9 TL civarında satışta olan ASELSAN hisseleri, aradan geçen 2 yılın ardından 35 TL’den alıcı bulmaya başladı. ASELSAN hisselerinin içerisinde 41 milyon 193 bin USD’lik bir yabancı sermaye de bulunuyor, yabancı yatırımcılar ASELSAN’a her geçen gün daha fazla ilgi gösteriyor.

Tekstil Kimyasalları

Tekstil kimyasalları da oldukça heyecan verici bir sektör çünkü AB’nin yanıbaşındaki ülkemizin en önemli ihracat kalemlerinden birisi de tekstil. Ucuz tekstil materyalleri satın almak için Türkiye’ye gelen firmalar doğrudan tekstil kimyasalları sektörünün de gelişmesine katkıda bulunuyor.

Tekstil kimyasalları sektöründe faaliyet gösteren SASA ve AKSA son 10 yıllık süre içerisinde yatırımcısına ortalama % 35 civarında getiri sağladı. Her geçen gün daha yüksek oranda kar sağlayan firmaların hisselerinin değeri de aynı oranda artıyor.

Ulaştırma

Ulaştırma deyince herkesin aklına tabii ki Türk Hava Yolları (THY) geliyor ve bunun en önemli nedenlerinden birisi de THY’nin son 10 yıllık süre içerisinde yatırımcısına her yıl ortalama % 35 civarında getiri sağlaması. Her geçen gün yeni destinasyonların duyurusunu yapan THY dünya çapında bir marka ve yapılan son açıklamaya göre firmanın yolcu doluluk oranı % 80 civarında.

karli hisse senetleri
karli hisse senetleri

Metal İşleme ve Otomotiv Yan Sanayisi

Metal işleme ve otomotiv yan sanayisi de ülkemizin en önemli gelir kaynaklarından birisi. Bu iki konuyu faaliyet konusu haline getiren Erbosan son 10 yıllık süreçte yatırımcısına her yıl ortalama % 31,88, Ege Endüstri ise % 48,85 kazandırdı.

Parlayan Yıldızlar

Farklı sektörlerde faaliyet gösteren Soda, Hektaş, Yataş, Tuborg, Adel ve Borusan Yatırım’da son 10 yıllık süreçte yatırımcısına en yüksek oranda getiri sağlayan firmalar arasında yer alıyor.

Faizsiz Hisse Senetleri Hangileri konulu yazımızı da okuyarak hisse senetleri hakkında buradan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku