fbpx

Hamiline Çek Nedir ve Nasıl Yazılır Detaylı Anlatım

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Bir ödeme aracı olarak ticari hayatın vazgeçilmez unsurlarından birisi olan çekler isme veya hamiline düzenlenebilir. İki farklı düzenleme biçimi isminin olması süreç ve hukuki prosedürlerin de birbirinden ayrılmasını sağlamaktadır. Bu kapsamda hamiline çek nedir ve nasıl düzenlenir, hamiline çek konusunu daha iyi kavrayabilmek için isme çek nedir gibi çeşitli konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

İsme Yazılı Çek

Hamiline çek konusuna değinmeden önce isme yazılı çeke değinerek farkı anlamak konunun daha iyi kavranmasına yardımcı olacaktır. TTK’ya göre çekin şekil ve şartları açıkça düzenlenmiştir, herhangi bir yasal boşluk yoktur. Çeklerin düzenlenmesiyle ilgili başvurulabilecek yöntem yalnızca ikidir. İsme yazılı olarak düzenlenen çekler çekten doğan hakların sadece çekin üzerinde ismi yazan kişi tarafından talep edilebileceği anlamına gelir. Çekten doğan hakları talep etme imkanı olan kişiye lehtar denir ve isme yazılı çeklerde sadece bir lehtar olabilir, ilişki sadece çeki düzenleyen kişiyle lehtar arasındadır. Lehtar gerçek bir kişi olabileceği gibi devlet kurumu ya da şirket de olabilir. Çekin lehtar tarafından farklı bir kişiye ciro edilmesi ya da farklı bir kişi tarafından tahsil edilmesi mümkün değildir.

Hamiline Yazılı Çek

TTK kapsamında düzenlemeye tabii olan diğer bir çek düzenleme biçimi de hamiline yazılı çektir. Hamiline yazılı çekler genellikle ticari hayatın dinamiğini etkin bir biçimde kullanabilmek adına hayatımıza girmiştir. Bu çeklere nama yazılı çek denilebilmektedir. Hamiline düzenlenen çek, çeki elinde bulunduran kişiye çekten doğan hakların tahsil edilebilmesini mümkün kılar. Yani çek ilk başta Ali isimli bir kişiye düzenlendiyse ve Ahmet’e borçlu olan Ali, borcunu bu çeki Ahmet’e vererek ödemek isterse Ahmet bu çeki alarak bankadan tahsil etme hakkına sahip olur. Eğer çek isme yazılı olsaydı bu çeki sadece Ali tahsil edebilirdi ve Ahmet’e olan borcunu çeki bozdurduktan sonra ödemesi gerekirdi.

Ticari hayatta çoğu zaman bulunulan güne düzenlenmeyen ve ileriki bir vade için düzenlenen çekler bu süreçte atıl şekilde durmasındansa çeşitli alacakların devrini mümkün kılabilmektedir. Bu nedenle özellikle ticari hayatın içerisinde aktif şekilde yer alan kişilerin hamiline yazılı çeklerin imkanlarından yararlanması tavsiye edilmektedir, ancak artan mağduriyetler nedeniyle hamiline çeklerin tamamen yasaklanması planlanmaktadır.

Ayrıntıyı Atlayana 1 Yıl Hapis Cezası

Değişen Çek Kanunu uyarınca hamiline çek düzenlemek isteyen kişilerin yalnızca hamiline çek kullanmak üzere basılan koçanları kullanması gerekmektedir. Eğer hamiline çek koçanlarından birisini kullanarak hamiline çek düzenlenmezse 1 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmak mümkündür.

Mağduriyetler Mevcut

Hamiline çeklerle ilgili yaşanan sorunların sayısı her geçen gün artıyor. Çek dolandırıcılıkları, karşılıksız çekler ve alacağını tahsil edemeyenlerin zincirleme şekilde mağdur olması Maliye’yi harekete geçirdi. Maliye Bakanlığı hamiline düzenlenen çeklerin orta vadede tamamen ortadan kaldırılmasını planlıyor. Bu süreçte yine de kullanımda olacak olan hamiline çeklerin düzenlenmesi konusunda dikkatli davranılması gerekiyor.

hamiline cek nedir nasil hazirlanir
hamiline cek nedir nasil hazirlanir

Findeks Çek Raporu

Eğer hamiline düzenlenen bir çek alacaksanız ve size çeki veren kişiyi tanıdığınız halde çeki düzenleyen kişiyi tanımıyorsanız Findeks’in çek sorgulama imkanından yararlanabilirsiniz. Findeks Çek Raporu sayesinde çeki düzenleyen kişinin geçmişte düzenlediği çekleri, bu çeklerin tahsil edilip edilemediğini ve ilgili kişinin çek puanını öğrenebilirsiniz. Findeks, mağdur olmamanız için size ciddi şekilde yardımcı olacaktır.

Faizsiz Geri Ödemeli Kredi Nasıl Çekilir (KOSGEB) konulu yazımızı okuyarak hibe ve faizsiz kredi konularında da alternatif bilgileri edinebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku