fbpx

Çatı Güneş Panel Sistemleri ile Para Kazanmak

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

1 Ocak 2018’te torba tasarı olarak hayatımıza giren bir teşvik kapsamında tüketicilerin evlerinin çatısına yerleştirecekleri güneş panelleriyle elektrik üretmesi ve ihtiyaç fazlası elektriği satması mümkün hale getirildi. Şirket kurması gerekmeyen, muhasebe kaydı oluşturma zorunluluğu olmayan, vergiden muaf tutulacak tüketiciler bu sayede hem kendi elektrik ihtiyacını karşılayacak hem de zahmetsizce para kazanabilecek. Bu kapsamda çatı güneş panel sistemleri ile para kazanmak konusuna değinilmesi yararlı olacaktır.

Güneş Enerjisi Üretip Satmak

TBMM tarafından kabul edilen tasarı kapsamında çatısında en az 21 metrekare boş alanı olan kişilerin 14 bin USD maliyetle güneş enerjisi projesi hazırlaması ve kendi ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra arta kalan elektriği devlete satması mümkündür. Bu işten para kazanmak amacıyla üretim yapacak kişilerin ürettiği enerji sayesinde yılda 10 bin TL civarında para kazanması da mümkün.

Söz konusu tasarı kapsamında yenilenebilir enerjinin teşviki ve atıl alanların üretime kazandırılması amaçlanıyor. İlgili proje kapsamında satış yapılmasına imkan verilse de aslında projenin amacı öz tüketimi yani kişilerin kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir sistem geliştirmek.

Vergi Muafiyeti Var

Apartmanda diğer kat malikleriyle birlikte alınan karar sonrasında ya da kendi müstakil evinde olması fark etmeksizin güneş enerjisi projesi hazırladıktan sonra elektrik üretimine başlayan kişilerden elde ettikleri gelir için vergi alınmayacak. Çatıya kurulacak enerji panelinin üretim gücü ise 10 kilovatı aşamayacak. Üretimin ve tüketimin aynı noktada gerçekleşmesi gerekiyor, yani kişiler başka bir yerdeki apartmanlarının üzerine yerleştirdikleri panelden elde edilen elektriği bulundukları apartmandaki ihtiyaçları karşılamak için kullanamaz.

Ne Kadardan Satılacak

Üretilen elektriğin satışı konusunda da tasarı kapsamında bir mekanizma geliştirildi. Tüketiciler ürettikleri elektriğin ihtiyaç fazlası olan kısmı için 1 kilovatı 13,3 cent ile satabilecek. Konuyla ilgili çeşitli açıklamalarda bulunan Tarık Sarvan, bu teşviğin şirketleri değil gerçek kişileri ilgilendirdiğini belirtti ve elektrik üretimi yapan tüketicilerin kazandıkları para için gelir belgesi ibraz etme, fatura kesme, beyanneme verme gibi işlemlerle uğraşmak zorunda olmadığını söyledi. Elektriği satın alacak olan tedarikçi firma bu alış için ödediği ücreti gider pusulasına kaydedecek.

Bilinmesi Gerekenler

Bu teşvik programının asıl amacı kişilerin elektrik üretip satmasını sağlamak değil, elektrik üretip kendi ihtiyaçlarını karşılamasını mümkün kılmaktır. Tasarrufu artırmayı, yenilenebilir enerjiyi günlük hayatın içerisine sokmayı amaçlayan bu program kapsamında vergi desteği her iki durumda da vardır.

Projenin hazırlanması, kurulması ve diğer işlemler için kişilerin uzman bir danışman firma ile çalışması gerekmektedir. Sürecin çeşitli aşamalarında konunun uzmanı elektrik mühendislerinin ve harita mühendislerinin imzasına ihtiyaç duyulabilir, danışmanlık yapan firma bu gibi konularda da destek sağlayacaktır.

Çatıya kurulacak güneş enerjisi panellerinin yakınında baca, anten ya da türevi gölge yapan herhangi bir şey olmamalıdır ve yeterli alanın olduğundan emin olunmalıdır.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Elektrik üretimi yaparak gelir elde etmek isteyen kişilerin öncelikle şu belgeleri bir araya getirmesi gerekmektedir:

  • Nüfus cüzdanı,
  • Başvuru formu (Elektrik dağıtım şirketinden alınacak.)
  • Abonelik evrakı,
  • Apartman için başvuru yapılıyorsa kat maliklerinin onay verdiğini gösteren noter onaylı suret,
  • Elektrik mühendisinden alınan tek hat şeması,
  • Harita mühendisinden alınan aplikasyon krokisi.

Bu belgeleri topladıktan sonra elektrik dağıtım şirketine giderek başvuruda bulunmak gerekiyor. Elektrik dağıtım şirketi 3 kW altı üretim için izin isteyen kişilere çok kısa bir süre içerisinde izin verirken, 3 kW üzeri üretim yapmak isteyenleri değerlendirmeye almaktadır. Yapılan incelemeler sonrasında panel kurulumuna engel herhangi bir sorunla karşılaşılmaması halinde çok kısa bir süre içerisinde kurulum yapılacak ve üretime başlanabilecektir.

Taşınılması Durumunda Ne Olacak?

Güneş enerjisi sisteminin projesini hazırlayan ya da ortağı olan kişilerin taşınması ya da evini satması durumunda yeni tüketici ile perakende satış sözleşmesi veya iki anlaşma imzalaması mümkündür. Buna ek olarak yeni tüketicinin şebeke işletmecisine başvuru yapması da gerekir. Şebeke işletmecisine yapılan başvuru sonrasında sistem kullanım anlaşması imzalanacak, GES’in yeni sahibi kendisi olacaktır.

cati gunes paneli ile para kazanmak
cati gunes paneli ile ek gelir

Ne Kadar Kazandırır?

Sistem maliyetinin ne kadar tutacağı tamamen çatıdaki alanla ilgili, ancak minimum 14 bin USD harcama yapılması gerekiyor. Yine ne kadar gelir elde edileceği de bulunulan yerine ne kadar süre güneş gördüğü, üretimin gücü ve türevi konularla oldukça yakından ilgili. Fakat bir ortalama değer sunulması gerekirse 14 bin USD’lik güneş panelinin kişiye yılda toplam 8700 TL civarında gelir elde ettireceği aşikar. Bu hesaplamayla 5 yıl içerisinde maliyetini amorti eden kişiler arta kalan 15 yıl süresince hem elektrik ihtiyacını kendisi karşılayacak hem de maliyetini çoktan karşılamış ve net kar ediyor olacaktır.

Faizsiz Yatırım Araçları Nelerdir Konulu yazımızı da buradan https://sifirfaizli.com/faizsiz-yatirim-araclari-nelerdir-enine-boyuna-arastirdik/ okuyarak alternatif finansal para kazanma yöntemlerini de öğrenebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku