fbpx

Teknik Analizde Fibonacci Seviyeleri Nasıl Belirlenir

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Finans piyasalarında yatırım yapmak isteyen kişilerin bilmesi gereken en önemli teknik analiz yöntemlerinden birisi de Fibonacci seviyeleridir. Fibonacci sayılarından ve teorisinden türetilen bu teknik sayesinde forex ya da borsa gibi piyasalarda fiyat hareketleri konusunda daha tutarlı tahminlerde bulunmak ve zarar ya da kar hedeflerini daha sağlam bir zemine oturtmak mümkün olur. Bu kapsamda en önemli yöntemlerden birisi olması itibariyle teknik analizde fibonacci seviyeleri nasıl belirlenir, nelere dikkat edilmelidir ve türevi konulara dikkat edilmesi oldukça önemlidir.

Fibonacci Sayıları

Ortaçağ döneminin en önemli matematikçilerinden birisi sayılan Loenardo Fibonacci tarafından geliştirilen fibonacci sayıları Fibonacci’nin o dönemde yazdığı üç matematik kitabından birisinde yer almaktadır. Liber Abacci isimli kitabın içerisinde günümüzde Fibonacci Sayıları olarak bilinen 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89… sonsuz serisinin çeşitli problemlerin çözümünde nasıl kullanılabileceğine detaylı şekilde değinilmiştir.

Yaşam ve doğanın kendisinden esinlenerek bu sayıları geliştiren Loenardo Fibonacci’nin bu keşfi Ralph Elliot tarafından Doğal Kanunlar isimli kitabın içerisinde ayrıca ele alınmıştır ve insan davranışlarının dahi bu seriden hareketle analiz edilebileceği ortaya koyulmuştur. Fibonacci tarafından geliştirilen bu seriye Fibonacci Serisi ismini de ilk defa Ralph Elliot demiş, önemini kavramamızda önemli bir rol üstlenmiştir.

Altın Oran

Altın oran kavramı da Fibonacci sayılarından sonra türetilmiştir. Fibonacci serisi içerisinde yer alan ilk sayıdan sonraki her sayı kendinden sonraki sayıya bölündüğünde sonuç 0,618 olmaktadır. Her bir sayı kendisinden önceki sayıya bölündüğünde ise 1.618 sayısına yaklaşıldığı görülecektir. Seriler arasında yapılan bu bölme işlemi sonrasında 1.618 ya da 0.618 sayılarından herhangi birisine yaklaşılması halinde ortaya çıkan bu orana Altın Oran denilmekte ve doğal hareketin gerçekleştiği ortaya koyulmaktadır.

Altın Oran’ın gündelik hayatımızda tuttuğu yere basit bir örnek vermek gerekirse göbek deliği ile ayak arasındaki mesafenin insan boyuna bölünmesi halinde sonucun yaklaşık olarak 1.618 olduğu görülecektir. Bu oran bir şeyin çalışabilmesi ya da mükemmele yaklaşabilmesi için kıstas olarak kabul edilir. Bir şeyin tam olarak bu orana yaklaşması yani altın orana sahip olması mükemmeliyet göstergesidir, geçtiğimiz dönemlerde matematiksel olarak dünyanın en güzel kadını ya da matematiksel olarak dünyanın en yakışıklı erkeği gibi araştırmalar yapılmış ve bu araştırmalarda kişilerin vücut ölçüleriyle ilgili hesaplamalar yapılarak mükemmeliyet aranmıştır.

Fibonacci Sayılarının Özellikleri

Fibonacci sayılarının çeşitli özellikleri vardır, bu özellikler fiyatlar arasındaki ilişkileri incelemek isteyen bir yatırımcı için çok önemlidir:

  1. Seride yer alan her sayı kendinden önceki iki sayının toplamına eşittir,
  2. Seride yer alan 4’üncü sayıdan itibaren gelen her sayı kendisinden sonraki sayıya bölünerek ilerlediğinde sonuç 0,618’e yaklaşacaktır.
  3. Seride yer alan her sayı kendinden önce gelen sayıya bölündüğünde 1,618 sayısına yaklaşılacaktır.
  4. Seri içerisinde yer alan her sayı kendinden iki rakam önceki sayıya bölünürse sonuç 2,618’e yaklaşacaktır, her sayı kendisinden 2 sonraki sayıya bölünürse sonuç 0,382’ye yaklaşacaktır.
  5. Finans piyasalarında ilk fiyat hareketinden sonra gelen düzeltmeden hemen sonra gerçekleşen yeni hareket kendisinden bir önceki hareket dalgasının 1.618 katına kadar uzayabilir.

Altın Oran ve Elliot Dalga Teorisi

Elliot dalga prensibinin gelişimi Fibonacci sayılarının baz alınmasıyla mümkün hale getirilmiştir. Herhangi bir temel dalga biçimi dahi Fibonacci sayılarının dizilimine uygun hareket etmektedir. Dalgalar basit dalga ve ana dalga olarak ikiye ayrılır. Basit dalga: beş dalgalı çevrim, üçlüler ve üçgenler; ana dalga ise itici dalgalar, diagonal üçgenler, zigzaglar, ikili zigzaglar ve üçlü zigzaglar olmak üzere 5’e ayrılmaktadır.

Hareket Dalgaları ve Fibonacci Oranları

Fibonacci serisi dikkate alınarak yapılan analizler sonrasında elde edilen bu bilgiler çok önemlidir ve mutlaka dikkate alınması gerekir.

  • 3’üncü dalgadan sonra oluşacak 5’inci dalganın boyu 1’inci dalgaya eşit ya da 1’inci dalgadan 0,618 kat daha uzun olacaktır.
  • Herhangi bir çevrimin 3 etki dalgası 1,618 ya da 2,618 oranlarıyla yapılan hesaplamalarda yüksek doğruluğa sahip şekilde sonuç vermektedir.

Düzeltme Dalgaları Arasındaki Fibonacci Oranları

Düzeltmenin yaşandığı bir durumda zigzag düzeltme formasyonunun varlığından söz ediliyorsa üçüncü dalganın boyu çoğu zaman birinci dalganın boyuna eşit olacaktır fakat nadiren de olsa bu dalganın 1,618 ya da 0,618 oranında daha uzun olduğu görülebilir.

Eğer daha yatık bir düzeltme mevcutsa üçüncü dalga birinci dalganın 1,618 katı kadar daha uzun olacaktır, çok sık karşılaşılmasa da üçüncü dalganın birinci dalgadan 2,618 kat daha uzun olduğu da görülebilir.

Dalga Çevrimi İçindeki Fibonacci Oranları

Öncelikle buraya kadar okuyan bir kişinin fibonacci oranlarını finans piyasalarında ya da hayatın herhangi bir noktasında nasıl kullanabileceğiyle ilgili bir sınırlama olmadığını kavramış olması gerekir. Dolayısıyla her ne kadar farklı ve bilinmeyen kullanım yöntemlerinden bahsediliyor olsa da bu oranların yeniliğe açık olduğu ve çeşitli yöntemlerle etkin keşiflere yol açabileceği bilinmelidir.

fibonacci seviyelerini bulmak
fibonacci seviyeleri nasil bulunur

Yatırım sinyali arayan bir yatırımcı hedeflediği nokta farklı fiyat seviyelerindeki dalga ilişkileri sonrasında birden fazla fibonacci tekniğiyle doğrulayabiliyorsa yatırım sinyalini almış demektir.

Fibonaci sayı serisi ve Elliot Dalga Teorisi’ni birbirinden ayırmak mümkün değildir. Dolayısıyla fibonacci sayı serisini finansal piyasalarda etkin şekilde kullanmak isteyen bir yatırımcı mutlaka elliot dalga teorisi hakkında da araştırma yapmalıdır.

Herhangi Bir Hissenin Analizi Nasıl Yapılır (Temel ve Teknik) konulu yazımızı da bu bölümden okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku