fbpx

Youtuber Olmak Ne Kadar Süre Sonra Getiri Sağlar

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Youtube giderek popülerleşen ve hali hazırda en çok kullanılan ikinci arama motoru haline gelen gelişmiş bir içerik mecrasıdır. Her türlü konuda her türlü içeriğin bulunabildiği, kullanıcılarına kaliteli içeriği ücretsiz bir şekilde sunan ve sürdürülebilir bir gelir yöntemine sahip olan Youtube, bu sayede gittikçe büyümekte ve hatta televizyonların yerini almaktadır. Geçtiğimiz yıl ilk defa sosyal medya üzerinden yapılan reklam harcamaları televizyon reklamcılığına yapılan harcamalara çok yaklaştı ve kısa süre içerisinde televizyon reklamcılığındansa sosyal medya reklamcılığına daha fazla para harcanacağı düşünülüyor. Bu da tabii ki mecraların temsilcisi, yayıncılar için iyi bir haber çünkü gelirler de yapılan reklam harcamalarıyla doğru orantılı olarak artacak. Bu kapsamda para kazanma ve bu işi bir meslek haline getirme amacında olan kişiler için youtuber olmak ne kadar süre sonra getiri sağlar, nelere dikkat edilmeli ve daha fazla para kazanmak için neler yapılmalıdır gibi çeşitli sorulara değinmek yararlı olacaktır.

Ön bilgilendirme olarak Youtube politikası gereği kanalın 10 bin izlenmeye ulaşmadan önce içeriğine reklam alamayacağı bilinmelidir. Dolayısıyla toplamda 10 bin izlenmeye ulaşıldığı andan itibaren para kazanılamya başlanabilir. 10 bin izlenme ilk duyulduğunda kulağa büyük bir rakam gibi gelse de aslında oldukça ulaşılabilir ve basit bir hedeftir. Yazımızı okumadan önce Youtuberlar Ne Kadar Para Kazanıyor konulu yazımızı okuyabilirsiniz. Göreceğiniz rakamlara şaşıracağınızdan hiç şüpheniz olmasın !

Reklam Türleri

Bir youtuberın ne kadar para kazanacağı ve ne zaman para kazanmaya başlayacağı tercih ettiği reklam türüne bağlı olarak belirlenir. Bu kapsamda reklam türlerine değinerek bazı açıklamalar yapmak yararlı olacaktır. Yayıncılar tıklama başına maliyet ya da görüntülenme başına maliyet olmak üzere (TBM ve GBM) iki farklı seçeneğe sahiptir.

Tıklama Başına Maliyet (TBM)

Bir reklam verenin reklamına tıklandığı ölçüde para verdiği reklam türüne tıklanma başına maliyet odaklı reklamlar denir. Bu reklamlar genellikle videonun sağ tarafında görünür ve görüntülenme başına maliyete nazaran daha fazla para kazanmanızı sağlayabilir. Örneğin bir reklam veren tıklama başına maliyet (TBM) miktarını 2 TL olarak belirlediyse her bir tıklama yayıncıya 1,10 TL civarında para kazandıracaktır, çünkü kazanılan paranın % 45’i Youtube’a % 55’i yayıncıya gitmektedir. Bu reklam türünün dezavantajı ise izleyicilerin reklama tıklamama ihtimalidir. Çoğu izleyici reklama tıklamaz hatta izleyicilerin muhtemelen en fazla % 5’i reklamlara tıklar, bu kapsamda bu modelin sizin için mantıklı olup olmayacağı kanalınıza verilen TBM tekliflerine ve içeriklerinizin hitap ettiği kitleye bağlı olarak belirlenmelidir.

Görüntüleme Başına Maliyet (GBM)

Görüntüleme başına maliyet, her bin izlenme için reklam verenin yayıncıya ödemesi gereken parayı ifade eden reklam türüdür. Görüntüleme başı maliyet odaklı reklamlar genellikle videonun sağında TBM teklifi açık olmayan kanallarda yayınlanır. Görüntüleme başına maliyet teklifi bir aralıktır, bu aralığın taban fiyatından yararlanabilmek için kullanıcıların en az 30 saniye süresince raklamı izlemesi gerekmektedir. Eğer kullanıcıların çoğu reklamı hemen geçiyorsa bu durumda taban fiyattan ödeme yapılır. Görüntüleme başına maliyet reklamlarına ne kadar tıklanırsa tıklansın sadece görüntüleme başına para kazanılacak, tıklama başına gelir elde edilemeyecektir.

TrueView: Pre-Roll, In-Search ve Görüntülü Reklamlar

Reklam öncesi reklamlar video öncesinde görünür ve pre-roll olarak adlandırılır. Bu videolar hem izlenme hem tıklanma başına gelir elde etmenizi mümkün kılar. Daha fazla para kazanmak için kullanıcılarınızın reklamların tamamını izlemesi ya da reklama tıklaması gerekmektedir.

Arama ağı reklamlar arama sonuçlarında görünür ve açık sarı bir kutuyla öne çıkarılır. Görüntülü reklamlar ise ekranın sağ tarafında önerilen videoların hemen üzerinde görünmektedir.

Performans İzlenmeden Daha Önemlidir

Bir reklam veren sadece en az 30 saniye boyunca görünen ya da tıklanan reklamlar için ödeme yapar. O reklam sadece orada durduğu için hiçbir şekilde ödeme almak mümkün değildir, bu kapsamda izlenmelerin doğru orantılı olarak gelir elde edilmesi anlamı yoktur.

Performans herşeydir. Videolarınızı sadece bin kişi izliyorsa ve bu kişilerin tamamı da 30 saniyelik reklamı geçmiyorsa bu durumda tavan fiyattaki tekliften gelir elde etmeye başlarsınız, buna karşın bir video yüz bin kişi tarafından izleniyorsa fakat hiçkimse reklamlara tıklamıyor, 30 saniye boyunca izlemiyorsa bu kanal gelir elde edemez ve yalnızca bin izlemeyle dahi bu kanaldan daha yüksek bir performansa sahip olduğunuz söylenebilir.

Nasıl Daha Fazla Para Kazanılır?

Youtube üzerinden daha fazla para kazanmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken bazı detaylar vardır. Bu detaylar kişinin daha fazla para kazanmasını mümkün kılacağı gibi, çok daha düşük istatistiklerle düzenli bir gelir düzeyine erişilmesini de mümkün kılacaktır.

1. Niche Sektörler Keşfedin

Reklamverenler için tanımlı bir demografiye sahip, hedeflenmiş Youtube kanalları muazzam kalitededir ve sahip olduğu kitleye erişmek için her türlü teklifin yapılması gerekir. Örneğin işletme sahiplerine işletmelerinin nasıl daha hızlı büyüyebileceğini, tasarruf yöntemlerini, kredi olanaklarını ve türevlerini anlatan bir Youtube kanalı işletme sahiplerine erişmek isteyen bir reklamveren için mükemmel bir kanaldır. Hatta öyle mükemmeldir ki bu reklamveren, Adsense üzerinden reklam verirken reklamlarının sadece bu kanal üzerinde yayınlanmasını isteyerek çok daha yüksek TBM ve GBM teklifleri yapar ya da doğrudan yayıncıyla iletişime geçerek sponsor içerik veya satış ortaklığı teklifinde bulunur.

İşte belirli bir ilgi alanına sahip, bir amaç için toplanmış kümelere sahip bu kanallara niche kanallar denir.

2. Yüksek TBM’li Anahtar Kelimelere Odaklanma

Bazı anahtar kelimeler diğerlerine nazaran çok daha yüksek TBM teklifine sahiptir çünkü çok değerlidir. Örneğin ev kredisi anahtar kelimesi, komik videolar anahtar kelimesindense çok daha büyük bir potansiyele sahip olduğu için daha yüksek TBM teklifine sahip olacaktır.

Yüksek TBM’li anahtar kelimelere odaklanmak çok daha düşük tıklanma oranlarına erişilse bile ödenen TBM miktarının yüksek olması kaynaklı daha fazla gelir elde edilmesini sağlayacaktır. Bu açıdan keyword tool external ya da çeşitli sosyal medya araçları üzerinden anahtar kelime analizi yaparak içerik oluşturmak çok akıllıca olacaktır.

Nasıl Hızla Abone Kazanırsınız?

Youtube üzerinde izleyeceğiniz çeşitli stratejiler sandığınızdan çok daha kısa süre içerisinde büyük başarılar elde etmenizi sağlayabilir. Hali hazırda 50 milyondan fazla kişi tarafından takip edilen List25’in kurucusu tarafından verilen bazı öğütlere değinmek bu işe yeni başlayacakların işine yarayabilir.

Syed Balkhi isimli bu youtubera odaklanmamızın nedeni kendisinin her açıdan sosyal medyayı bir iş haline getirmesi ve OptinMonster gibi çeşitli çalışmalarla sosyal medya pazarlamacılarının işini kolaylaştırması. Yani Balkhi, bu işi mesleği haline getirmiş alanında uzman ve ne yaptığını bilen bir kişi.

1. Tek Bir Konuya Odaklanın

Videoyu planlarken tek bir anahtar kelimeye ya da konuya odaklanmak ve bu konuyla ilgili eşsiz, güzel bir içerik üretmek takipçilerinizin güvenini kazanmaya ek olarak kaliteli bir kanal olduğunuz düşüncesiyle yeni aboneler kazanmanızı da mümkün kılacaktır.

Alanınızda kullanılan anahtar kelimeleri bulmak için keywordtool.io ya da Google anahtar kelime planlayıcı gibi araçları kullanabilirsiniz. Bu araçlar yardımıyla keşfedeceğiniz anahtar kelimelere uygun içerikler üretirken konuyu eğlenceli hale getirmeyi ihmal etmeyin.

2. Başlık ve Açıklamaları Optimize Edin

Youtube, dünyanın en büyük ikinci arama motorudur ve bu nedenle başlık, açıklama, anahtar kelime seçimi gibi detaylar büyük önem arz etmektedir.

Video başlığının ilgi çekici, anahtar kelimeyi içeren ve eşsiz olduğundan emin olun. Clickbait yapmayın, isteneni videonun içerisinde verin. Açıklama kısmında ise odaklandığınız anahtar kelimeyi toplam kelime sayısının % 3 – % 8’ini oluşturacak kadar kez geçirin ve bu anahtar kelimeye yönelik reklamlar için Adsense’e sinyal gönderin.

youtuber ne zaman kazandırmaya başlar
youtuber olmak ne kadar sure sonra para kazandirir

3. Harika Küçük Resimler Oluşturun

Kullanıcıların çoğu anahtar kelimeyi yazıp arama yaptıktan sonra başlıkları okumak yerine resimlere bakarak hangi videoyu izleyeceğine karar vermektedir. bu kapsamda kaliteli resimler üretip, başlığa uygun şekle sokmak hem videolarınızın izlenme sayısını arttıracak hem de arama motorlarında daha üst sıralarda yer almanızı sağlayacaktır.

4. Youtube’un Tüm Özelliklerini Kullanın

Youtube gerçekten de harika bir analiz ve geliştirici ekibine sahip, bu kapsamda Youtube’un geliştirdiği ürünleri mutlaka kullanın ve işinize yarayacağı konusunda en ufak bir şüphe dahi gütmeyin. Özellikle video sonunda çıkan kartları ilişkili videoları birbirine bağlamak için kullanın ve ziyaretçinin hiç aklında olmayan fakat ilgisini çekebilecek videolardan da haberdar olmasını sağlayın.

Sitemizde daha önceden sizler için yayımladığımız Döviz (Dolar-Euro) Kazanabileceğiniz 10 İş Yöntemi konulu yazımızı da buradan okuyarak alternatif iş fikirleri ve girişim yöntemleri edinebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku