fbpx

Yatırım Yaparken Sepet Oluşturmanın Avantajları

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Birincil seçim yapılmasını gerektiren klasik risk analizi yöntemlerine dayanan yatırım yaklaşımlarının aksine bir yatırım koleksiyonu oluşturulmasını ve varlık tahsisinin çeşitlendirilmesini içeren modern bir yatırım yöntemi olan yatırım sepeti çoğu durumda yatırımcıyı güvenlik çemberi içerisinde tutar. Yatırım yapan kişilerin karşılaştığı en büyük sorun ve iyi bir yatırımcıyla kötü bir yatırımcı arasındaki ayrım olarak da ifade edilebilecek konu yapılacak yatırımın geleceğine ilişkin belirsizliktir. Yatırımın değerini yitirmesi riskiyle karşı karşıya olan yatırımcılar tüm riski tek bir değer üzerinde toplamaktansa çeşitli değerler üzerinde toplayarak risk faktörünü minimize edebilir ya da diğer bir deyişle geleceği tek bir firma veya paritenin performansı tarafından belirlenmez.

Bu kapsamda yatırım yaparken sepet oluşturmanın avantajları ve beraberinde getirdikleri gibi çeşitli konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Riskin Parçalanması ve Azalması

Yatırım sepeti oluşturulması ya da diğer bir deyişle portföy yatırımı yapılması çok daha yüksek geri dönüşler elde edilmesinden ziyade eriskin minimize edilmesiyle ilgilidir. Bazen bireysel yatırımların geri dönüşleri portföy yatırımlarının geri dönüşünden daha fazla olabilir, ancak uzun dönemli yatırımlarda portföy yatırımı yapmak portföyün içerisinde risk çeşitliliği sağlandığı için daha düşük riskle daha güvenli bir yatırım yapmanızı mümkün kılacaktır.

Analiz için Daha Az Zaman Ayrılması

Klasik ve bireysel yatırım yapacak kişiler ilgili yatırım öncesinde şirketin yapısı, ekonomisi ve endüstrisi gibi üç ana başlık altında detaylı bir inceleme yapmak durumundadır. Bu üç aşama ilk bakışta kısa süren bir iş gibi görünse de aslında durum hiçte öyle değildir ve bu konularda analiz gerçekleştirmek ciddi şekilde zaman alıcı bir iştir.

Portföy yatırımı yapan kişiler ise bireysel bazda yatırım analizi yapmadan önce portföyden beklentisini düşünür ve portföy içerisinde yer alan değerlerin portföyün amacına uygun hareket etmesini ister. Dolayısıyla tek tek üç aşamalı analiz yapmaktansa portföy içerisinde yer alan değerlerin riski minimize etmeye ek olarak portföy amacına hizmet etmesi beklenir.

Sistematik Yatırım

Portföy yatırımları geleneksel yatırımlardan farklı olarak belirli bir amaca, sisteme sahiptir. Portföy yatırımı yapacak bir yatırımcı uzun vadede bu portföyden beklentilerini iyi bilir ve bu beklentiler kapsamında portföyüne çeşitli hedefler koyarak işe başlar. Portföy hedefi belirlendikten sonra beklenen getiri miktarı ve risk toleransı seviyesi gibi çeşitli konularda kararlar verilir, son olarak farklı varlık sınıfları bu amaçlara hizmet edecek şekilde portföy içerisine yerleştirilir.

Portföy yatırımı sisteminin en önemli faydalarından birisi de portföy içerisinde yaşanan kayıpların bir diğerinden elde edilen kazançlarla telafi edilmesinin mümkün kılınması, en azından paranın değerinin korunmasının imkan dahilinde olmasıdır.

Takip Gerekmez

Çoğu portföy yatırımcısı yaptığı portföy yatırımlarını uzun bir süre takip etmez, bir nevi pasif yatırım yapmış olur. Bireysel ve geleneksel yatırım yöntemlerinin tercih edilmesi, kısa vadeli yatırımlar yapılması hem işlem maliyetlerini arttırır hem de riskin muazzam seviyelere ulaşmasına sebep olur. Ek olarak kısa vadeli yatırımlardan elde edilen gelirler için yüklü miktarda vergi ödemesi yapılması da söz konusudur. Bu gibi faktörler devreye girince geleneksel yatırım yöntemleri ve kısa vadeli yatırımlardan elde edilen gelirler uzun vadeli yatırımlar ve portföy yatırımları karşısında erimektedir.

Portföy yatırımcısı portföyünün içerisinde yer alan değerlerin toplam risk profilinde herhangi bir değişim olmadığı müddetçe portföyle iglili bir değişikliğe gitmez, gelişmeleri tabii ki takip eder fakat bu gelişmelere karşı daha az duyarlı davranır, çok fazla stres altına girmez.

Potansiyel

Güvenli olmadığı, parasını kaybedeceği endişesiyle tasarruflarını vadeli mevduat hesaplarında ya da katılım hesaplarında değerlendiren kişiler yatırım portföyü oluşturmanın potansiyelinden mahrum olmaktadır. Yatırım portföylerinin uzun vadede elde edilmesini mümkün kıldığı gelirler karşısında bu gibi banka hesaplarının sağladığı getiriler çok mütevazi kalmaktadır. Güvenli bir yatırımı mümkün kılan yatırım portföyleri sayesinde oldukça risksiz ve yüksek gelir elde edilebilecek bir sepet oluşturulması zor değildir.

Ayrıca bankalar aracılığıyla elde edilen gelirler çoğu durumda paranın değerinin korunmasını mümkün kılar ve bundan fazlasını da vaat etmez. Bir yatırımcı, parasının değerini korumak için yatırım yapmamalı ve potansiyeli iyi analiz etmelidir.

Gelir Akışını Seçme Özgürlüğü

Portföy yatırımı yapacak bir yatırımcı sepetinin içerisinde temettü dağıtımı yapan firmalar için bir yüzdelik pay ayırabilir ve bu sayede riski minimize etmesine ek olarak yatırım portföyü neticesinde gelir akışı da elde edebilir. İstikrarlı bir gelir elde edilmesini mümkün kılacak bu sepet çoğu zaman tahmin edilenden daha fazla gelir sağlar, ancak yine de başlangıçta doğru seçimler yapılması çok önemlidir.

yatirim icin sepet olusturmak
yatirim icin sepet olusturmak

Likidite

Finansal piyasalara yatırım yapan bir yatırımcı hali hazırda piyasada olan parası için yüksek likiditeden söz edebilir. Henüz yatırım yapılmış olunsa bile alt piyasalarda satış yapılması ve gelir elde edilmesi mümkündür. Bu kapsamda yatırım portföyünün risk profilinde değişme yaşandığında risk minimizasyonu için kısa süre içerisinde değişikliğe de gidilebilir.

Paylaşımlarımız sadece bilgilendirmeden ibaret olup, herhangi bir yatırım tavsiyesi içermemektedir.

Sitemizde sizler için daha önceden paylaştığımız Katılım Bankalarının Online Trade FX Al Sat Platformları konulu yazımızı da buradan okuyarak bu piyasalar hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku