fbpx

Katılım Bankaları Online Trade Al Sat Platformları

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Düşünülenin aksine katılım bankaları teknolojik dönüşümlerini en kısa süre içerisinde tamamlayan ve müşterilerine daha iyi hizmet vermeyi ilke edinen kurumlardır. Bu kapsamda müşteri memnuniyetini her şeyin önüne koyan katılım bankalarının kendi özelinde geliştirdiği çeşitli trade platformları da bulunur. Bu ticaret platformları sayesinde döviz alım-satımı yapılabilir, kısa, orta ve uzun vadeli hisse senedi alım ya da satımı gerçekleştirebilir. Bu kapsamda katılım bankalarının trade online al sat platformları ve bu platformların çeşitli özelliklerine değinmek yararlı olacaktır.

Ticaret (Trade) Platformu Nedir?

Yatırımcıların işlem yapmasını kolaylaştıran, borsa ile doğrudan entegrasyon sağlayan platformlara ticaret platformu denilmektedir. Bilişim teknolojilerinin bu denli gelişmediği dönemlerde alım ve satımlar aracı şirketlerin ya da bankacıların borsaya doğrudan doğruya gönderip görevlendirdikleri brokerlar aracılığıyla yapılırdı, yani borsada mevcudiyet gerekliydi. Fakat teknolojinin çözdüğü problemlerden birisi de bu ve bu süreçte yaşanan zaman kaybı oldu, yatırımcılar ya da bankalar konfor alanı içerisinde yatırım yapabilir, aldığı kararları çok kısa süre içerisinde uygulayabilir hale geldi.

Her nedendir bilinmez, ancak katılım bankalarının borsa içerisinde yer almadığına dair yaygın bir inanış var. Durum kesinlikle düşünülenin tam tersi. Katılım bankaları ve katılım bankası müşterileri de en az özel mevduat bankalarının müşterileri kadar yatırım yapar, döviz ticareti gerçekleştirir. Katılım bankaları ve müşterilerinin özel mevduat bankalarından ayrıldığı nokta ise katılım bankası müşterilerinin faizle çalışan ya da faize yatırım yapan, İslam’a göre haram kılınan işlerle (alkol üretimi vb.) uğraşan şirketlerin tahvillerini almamasıdır.

Ticaret platformları sayesinde internet bağlantısının olduğu her noktada, cep telefonuyla dahi alım-satım gerçekleştirmek mümkün olur. Ticaret platformunu kullanmak isteyen müşterilerin bunu bankaya bildirmesi halinde banka tarafından gerekli prosedürler yerine getirilecek ve yatırımcı olunabilecektir. Yatırım platformu tamamen ücretsizdir.

Alba FX

Albaraka Türk Katılım Bankası’nın teknoloji departmanı tarafından özenle geliştirilen bu platform yüksek hacimle işlem yapan yatırımcılar için her türlü alım-satım işlemine karşılık verebilecek kapasitedir. Her türlü ihtiyacı karşılayabilen Alba FX programı sayesinde çok kısa süre içerisinde, avantajlı döviz kurlarıyla kolaylıkla ve ücretsiz bir şekilde alım-satım gerçekleştirmek mümkün olur.

Alba FX platformu ile kaldıraçlı işlem yapılmaz. Albaraka Türk Katılım Bankası müşterilerinin en yakın şubeye gidip döviz alım satım platform sözleşmesini imzalayıp, risk bildirim ve bilgilendirme platformunu okuması halinde hesap tanımlaması yaptırması mümkündür.

Alba FX platformu ile borsanın açık olduğu hafta içi günlerinde 09.00 ile 17:50 saatleri arasında işlem yapmak mümkün olur. İşlemler spot bazlı olarak konvertibl para birimleri arasında gerçekleştirilir.

Alba FX platformunu istediğiniz bilgisayarda istediğiniz yerden kullanabilirsiniz, ancak aynı programı farklı bilgisayarlarda aynı zamanda kullanamaz yani hesabınıza farklı iki bilgisayardan erişemezsiniz.

Akba FX platformundan yararlanarak hızlı işlem yapmak isteyen yatırımcıların en az 10.000 USD’lik işlem gerçekleştirmesi gerekmektedir. Daha düşük miktarlı alım-satım işlemleri için Albaraka Türk’ün internet ya da mobil bankacılık uygulamasını kullanmak mümkün olur.

Kuveyt Türk TradePlus

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın kendi bilişim departmanı tarafından geliştirilen çok yönlü TradePlus platformu sayesinde 2012 yılından bu yana toplamda milyarlarca TL’lik hacimlik işlemler gerçekleştirildi.

  • TradePlus platformunun en dikkat çekici özelliği hiç şüphesiz işlem gerçekleştirme hızı. Tek bir dokunuşla spot ya da forward işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için mükemmel bir şekilde dizayn edilen bu platform ile anlık değişimleri yakalamak dahi mümkün.
  • Kullanıcılar tamamen özelleştirilebilir arayüz tasarımı sayesinde ihtiyaçlarını kendisi belirleyip yine kendisi için en iyi olacak düzeni oluşturabilmektedir.
  • SMS ve mail tanımlamasının yapılmasına istinaden gerçekleşen işlemler hakkında bilgi talebinde bulunmak mümkündür, bilgilendirmeler anlık olarak yapılır ve bu sayede her açıdan güvenlik sağlanmış olur.
  • Gün içerisinde gerçekleştirilen işlemler daha önceki tüm işlemlerden ayrı bir yerde gösterilir, bu sayede gün içerisindeki başarının analiz edilmesi ya da yol haritasının hızlıca çizilmesi farklı rakamlara takılmadan mümkün olur.
  • TradePlus uygulaması tamamen ücretsizdir ve aidat benzeri hiçbir ücret ödemesi yapılmasına gerek yoktur.
  • Yapılan her işlem kaydedilmekte ve arşivlenmektedir, bu sayede geçmişe dönük analiz yapmak da mümkün hale getirilir.
  • TradePlus uygulaması çok kısa bir süre içerisinde indirilebilen ve kurulabilen ticaret platformudur.

Kuveyt Türk TradePlus uygulaması aracılığıyla yatırım yapmaya başlamak isteyen tüketicilerin tek yapması gereken en yakın banka şubesine giderek gerekli belgeleri imzalamak ve yatırımcı olmak. Tamamen ücretsiz bu işlemlerden sonra tanımlama yapılabilecek ve ticaret platformu kullanılabilecektir.

TFXTARGET

Türkiye Finans Katılım Bankası tarafından geliştirilen TFXTARGET platformu sayesinde IOS ve Android telefonlar da dahil olmak üzere internet bağlantısının olduğu her noktadan alım-satım yapmak mümkündür. Türkiye Finans’ın müşterilerine özel olarak geliştirdiği ve iş sürecini her geçen gün geliştirerek tüketicileri tatmin ettiği bu platform sayesinde anlık fiyat takibi yapılabilir, hızlı alım-satım gerçekleştirilebilir.

TFXTARGET uygulamasının en önemli özelliklerinden birisi browser tabanlı olması, cloud altyapısı üzerinde çalışmasıdır. Yani Türkiye Finans müşterileri TFXTARGET platformunu bilgisayarlarına indirmek zorunda değildir. İnternet şubeye giriş yapan yatırımcılar bu arayüz yardımıyla alım-satım işlemlerini gerçekleştirebilir.

  • Vadesiz hesaba bağlı olan yatırımcı hesabı sayesinde ek bir para transferine gerek duymadan anında alım yapabilir, daha sonra bunu satabilir ve kazandığınız parayı tekrar cari hesabınıza aktarabilirsiniz.
  • Hafta içi 5 gün 24 saat işlem yapmak ya da emir vermek mümkündür.
  • Forward işlem gerçekleştirmek isteyen yatırımcıların da şubeye gitmesine gerek yoktur, TFXTARGET uygulaması üzerinden her türlü forward işlemin yapılması mümkündür.
katilim bankasi online trade
katilim bankasi online trade

TFXTARGET uygulamasını kullanmak, yatırım yapmaya başlamak isteyen tüketicilerin en yakın Türkiye Finans Katılım Bankası’na giderek hesap açılışını gerçekleştirmesi gerekmektedir.

En İyisi Hangisi

Her uygulama kendi içerisinde çeşitli avantajlara sahip, herhangi birisinin diğerlerinden aşağı kalır bir yanı olmadığını söylemek yorum yapmak anlamına gelmeyecektir. Fakat yine de tavsiye verilmesi gerekirse, Kuveyt Türk’ün TradePlus aracının oldukça kullanışlı olduğunu söylemek mümkün. Albaraka Türk’ün AlbaFX uygulaması ve TFXTARGET’de oldukça kullanışlı fakat Albaraka’nın 10 bin dolarlık minimum işlem şartı, Türkiye Finans’ın ise 20:00 sonrasındaki yüksek marj farklılıkları bazı olumsuz yönlerden.

Sitemizin Faizsiz Yatırım konusu ile ilgili genel kategorisini buradan ziyaret edebilir, bunun yanı sıra Faizsiz Yatırım Araçları Nelerdir Enine Boyuna Araştırdık konulu genel yazımızı da ortalama 4 dk da okuyarak alternatif bilgileri öğrenebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku