fbpx

Vakıf Katılım Bankası Şubeye Gitmeden Kredi Başvurusu

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Tüketici ihtiyaçlarını ticarete aracılık ederek murabaha usulüyle finanse eden katılım bankaları her geçen gün daha fazla müşteriyle çalışmaktadır. Reel ekonomiyi doğrudan finanse etmesinin yanı sıra ticari işlemlerin kayıt altında tutulmasını sağlaması ve bürokratik kolaylıklara vesile olması itibariyle devlet tarafından da desteklenen katılım bankacılığı neticesinde kamu sermayeli bankalar da katılım bankası açmıştır ve bu bankalardan birisi de Vakıf Katılım Bankası’dır.

Kamu sermayeli Vakıf Katılım Bankası tüketici ihtiyaçlarının olabildiğince düşük kar payı oranlarıyla İslami prensiplere ve katılım bankacılığı ilkelerine uygun şekilde finanse edilmesini sağlamaktadır. Dolayısıyla en sık başvuru yapılan ürünlerine değinmek, Vakıf Katılım Bankası şubeye gitmeden kredi başvurusu yapılıp yapılamayacağını aktarmak ve kredi ürünleriyle ilgili bilinmesi gerekenlere değinmek yararlı olacaktır.

Şubeye Gitmeden Başvuru Yapılır Mı?

Katılım bankaları prensipleri gereği ticari işleme aracılık etmek durumundadır. Bu açıdan kredi ön başvurusu internetten yapılsa ve onay çıksa dahi şubeye gitmek, proforma fatura ve satın alınacak mal ya da hizmete ait çeşitli belgeleri bankaya sunmak gerekir.

Bunun nedeni malın bedelinin banka tarafından doğrudan satıcıya ödenecek olmasıdır. Satıcıya ödenen mal bedeli sonrasında sahiplik tüketiciye geçer, ancak ödeme planı dahilinde tüm taksit ödemeleri yapılıncaya kadar banka ipoteği altında olan malın sahipliği ancak ödeme tamamlandıktan sonra tamamen tüketicinin olmuş olur.

Dolayısıyla Vakıfbank, süreci hızlandırmak adına şubeye gitmeden başvuru yapılmasını mümkün kılmamıştır. Tüketicilerin herhangi bir kredi ürününe başvuru yapmak için en yakın Vakıf Katılım Bankası şubesine gitmesi ve kredi talebinde bulunması gerekmektedir.

Vakıf Katılım Bankası İhtiyaç Finansmanı

Vakıf Katılım Bankası aracılığıyla ihtiyaç finansmanı kullanacak tüketiciler Tüketici Finansmanı isimli bu ürün kaspamında beyaz eşyadan mobilya ve elektroniğe kadar ihtiyaç duyduğu her türlü mal ve hizmet alımına Vakıf Katılım Bankası’nı aracı kılabilir.

Vakıf Katılım Bankası’nın aracılık ettiği bu alışveriş sonrasında oluşan ödeme planını 36 aya varan vadeyle geri ödemek mümkündür.

Kar Oranı ve Masraflar

Vakıf Katılım Bankası aracılığıyla kredi kullanan tüketiciler ihtiyaç finansmanı ürünü için 12-36 ay arası vade fark etmeksizin aylık % 3.25 oranında kar payı ödemesi yapmak durumundadır. Aylık kar payı oranına ek olarak tek sefere mahsus kredi toplam tutarının % 0,5’i kadar finansman tahsis ücreti ödemesinin de yapılması gerekmektedir.

Örnek Hesaplama

En sık başvuru yapılan ihtiyaç finansmanı miktarı için yani 20 bin TL adına bir hesaplama yapılması gerekirse:

 • 12 ay vade için her ay 2119 TL, toplamda 25.474 TL,
 • 24 ay vade için her ay 1298 TL, toplamda 31.160 TL,
 • 36 ay vade için her ay 1.043 TL, toplamda 37.553 TL ödeme yapılmalıdır.

Vakıf Katılım Bankası Taşıt Finansmanı

Sıfır ve ikinci el otomobillerin satın alınması işlemine de aracılık edebilen Vakıf Katılım Bankası bu kapsamda araç bedelinin 100 bin TL’ye kadar olan kısmı için % 70, 100 bin TL’yi aşan kısmı için ise % 50 oranında finansman tahsis etmektedir.

Bu krediden yararlanacak tüketicilerin geri ödemelerini 36 aya varan vade imkanıyla yapması mümkündür. Kredi başvurusu için başvuru formu, nüfus cüzdanı, gelir belgesi, sıfır km araç için proforma fatura ya da ikinci el araç için ruhsat fotokopisiyle birlikte en yakın Vakıf Katılım şubesine gidilmesi gerekmektedir.

Kar Oranı ve Masraflar

Vakıf Katılım Bankası aracılığıyla taşıt finansmanı kullanacak tüketicilerin 12 ay vade için % 2.85, 24 ay vade için % 2.90, 36 ay vade için % 2.95 oranında kar payı ödemesi yapması gerekir.

Buna ek olarak kredi toplam tutarının % 0,5’i kadar finansman tahsis tutarı ve araç sigortası bedelinin de tüketici tarafından ödenmesi gerekmektedir.

Örnek Hesaplama

En sık başvuru yapılan taşıt kredisi miktarı için yani 70 bin TL adına örnek bir hesaplama yapılması gerekirse:

 • 12 ay vade için her ay 7210 TL, toplamda 86.518 TL,
 • 24 ay vade için her ay 4350 TL, toplamda 104.399 TL,
 • 36 ay vade için her ay 3470 TL, toplamda 124.911 TL ödenmesi gerekecektir.

Vakıf Katılım Bankası Konut Kredisi

Vakıf Katılım Bankası aracılığıyla konut kredisi kullanmak isteyen tüketicilerin bu işleme bankayı aracı kılması mümkündür. Konut bedelinin % 80’ine kadar finansman sağlayabilen Vakıf Katılım Bankası tahsis ettiği krediyi 10 yıla varan vadeyle geri alabilmektedir.

Kar Oranı ve Masraflar

Vakıf Katılım Bankası hangi vadeyle konut finansmanı kullanıldığı fark etmeksizin aylık % 2.50 oranında kar payı talebinde bulunmaktadır. Bu kar oranına ek olarak finansman tahsisi sırasında kredi toplam tutarının % 0,5’i kadar finansman tahsis ücreti ve konut sigortası priminin de yatırılması gerekir. İlaveten konut ipoteği sırasında ve ekspertiz gibi prosedürlerde ortaya çıkacak masraflar da tüketici tarafından ödenir ya da krediye dahil edilir.

Örnek Hesaplama

En sık başvuru yapılan konut finansmanı miktarı için yani 150 bin TL adına örnek bir hesaplama yapılması gerekirse:

 • 12 ay vade için her ay 14.623 TL, toplamda 175.477 TL,
 • 24 ay vade için her ay 8387 TL, toplamda 201.286 TL,
 • 36 ay vade için her ay 6368 TL, toplamda 229.239 TL,
 • 48 ay vade için her ay 5401 TL, toplamda 259.243 TL,
 • 60 ay vade için her ay 4853 TL, toplamda 291.181 TL,
 • 72 ay vade için her ay 4513 TL, toplamda 324.909 TL,
 • 84 ay vade için her ay 4289 TL, toplamda 360.272 TL,
 • 96 ay vade için her ay 4136 TL, toplamda 397.103 TL,
 • 108 ay vade için her ay 4030 TL, toplamda 435.238 TL,
 • 120 ay vade için her ay 3954 TL, toplamda 474.512 TL ödeme yapılması gerekir.

Kar Payı ve Faiz Aynı Şey Mi

Kar payı oranı ve faiz oranının birbiriyle yakından ya da uzaktan bir ilişkisi yoktur. Katılım Bankaları ve Özel Mevduat Bankaları birbirinden oldukça farklı çalışır.

Özel mevduat bankaları para satarken, katılım bankaları ticari işleme aracılık eder ve mal ya da hizmet bedelini doğrudan satıcıya ödeyip malın sahibi olur. Mal ya da hizmetin sahipliğini alan katılım bankası daha sonra bu mal ya da hizmeti vadeyle ödeme yapmak isteyen tüketiciye teslim eder, ipotekli olarak tüketiciye devredilen mal ya da hizmet ödeme planına uygun şekilde ödeme yapıldıktan sonra tamamen tüketiciye devredilmiş olur.

Buna karşın özel mevduat bankası sadece parayı teslim eder ve gerisiyle ilgilenmez. Aslında ilgilenmesini gerektirecek bir hususta yoktur, ancak İslam İktisadi Düşünce prensiplerine göre bir işleme faiz bulaşmaması için bunun murabaha usulüyle yani peşinen ödeme, taksitle satış usulüyle gerçekleştirilmesi istenir.

vakif katilim subeye gitmeden online kredi
vakif katilim subeye gitmeden kredi

Katılım bankası da tam olarak faize bulaşmamak için buna uygun hareket eder ve faize bulaşmadan ticari işlemin gerçekleşmesini sağlar. İşlemlerin sebep ve sonuç perspektifinde birbirine benziyor olması normaldir, ancak gerçekleşme biçimi tamamen farklıdır. İslam felsefesi de tam olarak bu işlemin gerçekleşme biçimiyle ilgilenir, nasıl yapılması gerektiğini anlatır. Katılım bankaları buna uygun hareket ederken özel mevduat bankaları buna uygun hareket etmez.

Bir alternatif olarak Türkiye Finans Şubeye Gitmeden Kredi Başvurusu konulu yazımızı da buradan okuyabilir ve bu katılım bankasının da finansman tekliflerini değerlendirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku