fbpx

Faizsiz Sigorta Şirketleri Hangileridir Sistem Nasıl İşler

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Sigortacılık hizmeti de faize bulaşmak istemeyen tüketiciler için seçimi konusunda titizlikle karar verilmesi gereken işlemlerden birisidir. Ülkemizde katılım bankacılığının bir alt dalı olarak yeni yeni gelişmeye başlayan tekafül sistemi faizsiz sigortacılık faaliyetinin işletilmesi adına ortaya konulmuştur. Bu kapsamda faizsiz sigorta şirketleri hangileridir, sistem nasıl işler gibi konulara değinilmesi ve faiz hassasiyeti taşıyan tüketicilerin neler yapması gerektiğinin açıklanması oldukça faydalı olacaktır.

Faizsiz Sigortacılık Nedir?

Sigorta, aynı tehlikeye karşı daha önceden belirlenen bir miktarda paranın birçok kişi tarafından aynı anda toplanması ve oluşan havuzdan bu tehlikenin gerçekleşmesi durumunda zarara uğrayan kişiler için ödeme yapılmasını sağlayan sistemdir. Sigortacılık sistemi de bankacılık sistemi gibi faize konu olabilmektedir ve bu nedenle İslami prensiplere uygun şekilde ele alınması gerekmiştir.

Sigortacılık faaliyetinin İslami açıdan ele alınması durumunda belirsizlik, kumar ve faiz gibi faktörlerin var olduğu görülecektir. Bu sebeple sigortacılık faaliyetinin bu gibi kavramlardan uzak yeni bir faaliyetin ortaya çıkarılması gerekmiştir. Bu durumda da İslami prosedürlere uygun tekefül sistemi geliştirilmiş ve bu gibi kavramların ilgili faaliyetin içeriğinde bulunmaması sağlanmıştır.

Faizsiz sigortacılık sistemi tamamıyla dayanışma usulüyle gerçekleştirilir ve katılımcıların belirli bir tehlike karşısında bir araya getirilmesini amaçlar. Genel itibariyle faiz hassasiyeti taşıyan kişiler tarafından tercih ediliyor olsa da aslı itibariyle diğer sigortacılık faaliyetlerinden çok daha sağlam ve sürekliliği olabilecek bir sistemin hayata geçirilmesini sağlamıştır. Bu açıdan kendine özel bir mevzuat geliştirilmesini dahi sağlamış ve TBMM’de alınan kararla katılım sigortacılığı mevzuatı yayımlanmıştır.

Faizli Sigortacılıkla Faizsiz Sigortacılığın Farkı

Faizli sigortacılık sisteminde katılımcılar ve şirket arasında bir sözleşme gerçekleşir, sözleşme sonrasında katılımcı ödemesi gereken primi öder ve süreç tamamlanır. Faizsiz sigortacılık sisteminde ise katılımcılar şirket koordinatörlüğünde bağış usulüyle fona para bağışlar ve bağışlanan bu paralar sisteme katılım sağlayan diğer kişilerin ya da kişinin kendisinin başına bir iş gelmesi durumunda kullanılmak üzere koordinasyonu gerçekleştiren şirket tarafından tutulur.

Ayrıca katılım sigortacılığı faaliyetinin faizli sigortacılık faaliyetinden en büyük farkı bedel iadesinin alınabilmesidir. Yani sözleşmede belirlenen durumların gerçekleşmiş olması halinde katılımcılar bağışladığı parayı geri alabilmektedir. Tabii bu geri alınacak paradan o dönem içerisinde havuzdan yararlanılmasına neden olan çeşitli sorunlar için yapılan ödemeler düşülmektedir.

Katılım Sigortacılığı faaliyetini devam ettiren şirketlerin içerisinde danışma kurulları vardır ve bu kurulların en önemli görevi hangi malların teminat altına alınmasının dini açıdan mümkün olduğunu denetlemektir. Dini esaslara uygun olmayacağı düşünülen mallar için teminat verilmemesi fona katılım sağlayan diğer kişiler için de oldukça önemlidir.

Faizsiz Sigorta Şirketleri

Faizsiz sigorta şirketlerinin sayısı her geçen gün artmaktadır, ancak hali hazırda katılım sigortacılığı faaliyetinin bir parçası olunmak istenirse şu şirketlerin katılım sigortacılığı ürününden istifade edilebilir:

faizsiz sigorta sirketleri

  • NEOVA Sigorta,
  • Doğa Sigorta,
  • Bereket Sigorta,
  • Ziraat Katılım Sigorta,
  • Vakıf Katılım Sigortacılık,
  • Katılım Emeklilik,
  • Güven Katılım Sigorta,
  • Albaraka Sigorta,
  • Türkiye Finans Sigorta.

İlgili sigorta şirketlerinden hangisiyle çalışılacaksa herhangi bir acentesine giderek ya da çağrı merkezi üzerinden iletişim kurarak kısa süre içerisinde sigorta kapsamı altına girilebilir.

Daha önceden siz değerli okurlarımız için hazırlamış olduğumuz Faizsiz BES Hangi Bankalarda Var konulu yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku