Faizsiz Kasko Şirketleri 2019

| |


Faiz ve katılım konusundaki hassasiyetler nedeniyle her geçen gün daha büyük bir öneme sahip olan faizsiz katılım sigortacılığı sayesinde dayanışma usulüne uygun olarak tekafül sistemiyle sigorta ihtiyaçlarının karşılanması mümkün hale getirilmiştir. Çeşitli kişi ve kurumlarca haksız eleştirilere tabi olsa da katılım sigortacılığı İslami usullere uygundur ve faizli sigortacılıktan oldukça farklı bir işleyişe sahiptir.

Bu ve buna benzer sebeplerle faizsiz kasko sigortası, katılım sigortası şirketleri, katılım sigortacılığı eğitimi, tekafül sigorta aracılık hizmetleri ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Faizsiz Sigortacılık Nedir?

Katılım sigortacılığı olarakta adlandırılan faizsiz sigortacılık sistemi sayesinde kişiler dahil oldukları gruplardaki riski paylaşır. En basit haliyle grup üyelerinden birisinin başına bir iş geldiğinde ve bu sigorta kapsamında olduğunda grup üyelerinin daha önceden ödemiş oldukları primler bu kişinin zararını tanzim etmede kullanılır. Grup içerisinde kalındığı sürece kişiler sigorta mevzuatının çizdiği sınırlar dahilinde gerçekleşen olumsuzluklara karşı koruma altına girmiş olur.

Tekafül sigortacılığı Hz. Muhammed (S.A.V.) döneminden bu yana uygulanan bir sistemdir. O dönemde meydana gelen ve engel olunamayan çeşitli sorunlarda komşuların birbirine yardım yapabilmesini mümkün kılmak için hayata geçmiştir. Günümüz dünyasında bu denli küçük gruplardan ziyade binlerce kişiden oluşan gruplar oluşturulduğu için grubun yönetilmesini de bir aracının üstlenmesi gerekmektedir. Elbette en doğrusunu Allah (C.C.) bilir.

Bu noktada da denetimi katılım sigortacılığı yapan şirketler yönetmektedir.

Sistem Nasıl Çalışır?

Aslında pek kafa karıştırıcı bir sigortacılık hizmeti değildir, en basit haliyle katılım sigortacılığı faaliyetine dahil olan kişiler prim ödemelerini yapar ve grup içerisinde kaldığı sürece güvende olur. Gruptaki bir üyenin başına bir iş geldiğinde fonda toplanan para bu üyenin zararını tanzim etmede kullanılır. Gruptan çıkıldığında yatırılan para iade alınır.

İlgili Yazı  Özel Sağlık Sigortası Nedir Nasıl Yapılır Faiz Var mıdır

Vakalet, müdarebe ve karma model olmak üzere üç farklı model uygulanabilir. Denetimi katılım sigortası şirketi ve TSB yapmaktadır.

Katılım Sigortacılığı Yapan Şirketler

Katılım sigortacılığı dendiğinde akla ilk olarak Kuveyt Türk Katılım Bankası’na bağlı NEOVA Sigorta gelse de Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Ayışık Sigorta, Doğa Sigorta ve HDI Sigorta da katılım sigortacılığı faaliyeti yürütmektedir.

Neova Sigorta

Neova sigorta katılım sigortacılığı faaliyetini yürüten en büyük kurumlardan birisidir ve oldukça geniş bir yelpazede kişilere hizmet vermektedir.

NEOVA Zorunlu Trafik Sigortası kapsamında poliçede açıkça ifade edilen durumlarda olduğu gibi bir kişinin yaralanması ya da ölmesi durumunda veya zarara uğraması sebebiyle meydana gelen maddi kaybın giderilmesi için çalışır. Belirlenen limit kapsamında meydana gelen maddi kasar ya da manevi tazminat sigorta kapsamındadır.

Neova Sigorta Katılım Sigortacılığı hizmetlerinden yararlanmak ya da bilgi edinmek isteyenler 444 1 636 numaralı hattan Neova Sigorta’ya ulaşabilir.

Tekafül Sigorta Aracılık Hizmetleri

İslami usullere uygun olarak sigortacılık faaliyetine devam eden kurumlardan birisi de Tekafül Sigorta Aracılık Hizmetleri’dir. İstanbul Fatih’de bulunan kurum İslami sigortacılık faaliyetiyle ilgili yayın yapan ilk web sitelerinden birisine sahiptir.

faizsiz kasko sirketleri
faizsiz kasko sirketleri

 Katılım Sigortacılığı Eğitimi

Katılım sigortacılığı faaliyetine başlayacak ya da bu konuyla ilgili bir satış yapacak olan kurum personelinin Katılım Sigortacılığı Eğitimi’ni internet ortamından dahi olsa alması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda SEGEM’in web sitesi üzerinden ilgili eğitimin alınması mümkündür.

Konuyla ilgili bilgi talebinde bulunmak isteyenler 0212 325 84 89 numaralı hat üzerinden SEGEM’le iletişime geçebilir.

Önceki Yazı

Alara Loft Antalya Lara Konut Projesi Fiyatları ve Detaylar

Prestij Hayat Bursa Osmangazi Konut Projesi Fiyatları

Sonraki Yazı

Yorum yapın