fbpx

Özel Sağlık Sigortası Nedir Nasıl Yapılır Faiz Var mıdır

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Kişiler zaman içerisinde meydana gelebilecek bazı olumsuzluklara karşı hazırlıksız olmamak adına birikim yapmanın yanı sıra farklı alternatiflere de başvurabilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli detay alternatiflerden bazılarının faize konu olabilmesi bazılarının ise olmamasıdır. Bu sebeple faize bulaşmadan günlük hayatın idame ettirilebilmesinin giderek zorlaştığı günümüzde özel sağlık sigortası nedir, nasıl yapılır, faiz var mıdır gibi çeşitli konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Özel Sağlık Sigortası Nedir?

Özel sağlık sigortası sayesinde kişilerin başına gelebilecek hastalık, kaza vb. olumsuzluklar sonrasında oluşabilecek sağlık harcamalarını sigorta poliçesine istinaden karşılatması mümkün olur.

Özel olmasının nedeni ise kişiye özel paketlerin hazırlanabilmesi imkanıdır. Kişiler kendi poliçesinin hangi niteliklere sahip olacağını kendisi belirleyebilir ve buna istinaden ödeme yapar. Yine de sağlık sigortasının genel hükümleri vardır ve bu genel itibariyle her sigortalının isteyeceği, sağlık sigortasından beklenen temel şeylerdir.

Özel Sağlık Sigortası Faizli Midir?

Özel sağlık sigortası, işleyişi itibariyle faize konu olabilir ya da olmayabilir. Faize konu olup olmayacağı hangi kurumla çalışıldığına bağlı olarak değişecektir. Bazı sigorta şirketleri prim ödemeleri sonrasında oluşan fonu bankaların faiz havuzunda değerlendirerek gelir elde ederken, katılım emekliliği sistemini benimseyen bazı sigorta şirketleri reel sektöre yaptığı yatırımlar sonrasında fonun nemalandırılmasını sağlamaktadır.

Özel Sağlık Sigortası Caiz Midir?

Eğer özel sağlık sigortası bir fon toplanmasına ve bu fonun katılımcılarının başına bir iş geldiğinde masrafların fondan karşılanması ilkesine dayanıyorsa caizdir. (Prof. Dr. Hayrettin Karaman)

Ayrıca toplanan fonun bir kişinin başına bir iş gelmesini beklemektense yatırıma dönüştürülmesi ve değerlendirilmesi de mümkündür. Fakat değerlendirilmesi sırasında faize bulaşılmadığından emin olunmalıdır.

Katılım Sigortacılığı

Geçtiğimiz yılarda sigorta sektörüne ilişkin yaşanan en köklü değişikliklerden birisi katılım sigortacılığı faaliyetinin boy göstermeye başlamasıdır.

Katılım Sigortacılığı yardımlaşma ve dayanışma ilkesine dayanır. Kişiler oluşturulan sigorta fonlarına katılım sağlar ve kendisi de dahil olmak üzere diğer katılımcıların başına bir iş gelmesi halinde bu fondan masrafların karşılanmasını kabul eder.

Oluşturulan poliçelerin diğer poliçelerden hiçbir farkı yoktur ve daha önceden belirlenen şartlar dahilinde gerçekleşen olumsuzluklara karşı zararın tanzim edilmesi mümkün olur. Katılım Sigortacılığı’nın temel ilkeleri şu şekildedir:

  • Yardımlaşmanın ön planda olması,
  • Prim ödemelerini yapan poliçe sahiplerinin doğrudan prim havuzunda pay sahibi olması ve sigorta şirketinin bu prim ödemesi üzerinde hak sahibi olmaması,
  • Primlerin toplandığı havuzdaki paranın bir kişinin başına bir iş gelmesini beklemektense katılım hesaplarında, sukuklarda, katılım endeksinde, altın yatırımlarında vb. kullanılarak değerlendirilmesi,
  • Poliçede teminata konu olacak durumlarda seçici davranılması,
  • Ekonomi bilgisi olan fıkıh uzmanlarının danışmanlığına başvuruluyor olması.

Faizli Sigorta ile Faizsiz Sigortanın Farkları

  1. Katılım sigortacılığında yardımlaşma ön plandayken, faizli sigortacılıkta satın alma ve ödeme esastır,
  2. Katılım sigortacılığı poliçe sahibi kişiler arasında risk paylaşımı yaparken, faizli sigortacılık risk transferi esasına dayanır,
  3. Faizsiz sigortacılıkta sigorta şirketi poliçe sahibi adına fonunu yönetirken, faizli sigortacılıkta prim ödemesi müşteri adına değil şirket adına yönetilir,
  4. Faizsiz sigortacılıkta poliçe sahipleri risk fonunun sahibi olurken, faizli sigortacılıkta riski sigorta şirketi üstlenir,
  5. Faizsiz sigortacılıkta katılımcıların ayrı şirketin ayrı muhasebe kayıtları tutulurken, faizli sigortacılıkta sadece şirket adına muhasebe kaydı tutulur.
ozel saglik sigortasi faizli midir
ozel saglik sigortasi faizli midir

Faizsiz Özel Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır

Katılım Bankaları’na bağlı olarak faaliyet gösteren sigorta şirketlerinden herhangi birisinin acentesine ya da doğrudan katılım bankası şubesine giderek özel sağlık sigortası başvurusu yapılabilir. Özel sağlık sigortası başvurusu çok kısa bir süre içerisinde sadece nüfus cüzdanıyla dahi yerine getirilebilen bir prosedürdür.

Sitemizde daha önceden sizlerin istifadesine sunmuş olduğumuz Faizsiz BES Hangi Bankalarda Var Nasıl Başvurulur konulu yazımızı da buradan ortalama 3 dk içerisinde okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku