fbpx

Vakıf Katılım Bankası Faizsiz Altın Hesabı Açma İşlemi

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Faize bulaşmadan yatırım yapmak ve birikimlerini değerlendirmek isteyen tüketicilerin yararlanabileceği en değerli katılım bankacılığı ürünlerinden birisi de altın katılım hesabıdır. Altın katılım hesapları sayesinde hem gram altın birikimi yapmak hem de bu birikimleri vade süresince değerlendirmek mümkündür. Bu imkanı sağlayan Vakıf Katılım Bankası faizsiz altın hesabı açma işleminin nasıl yapılacağına ve bu hesabın ne gibi avantajları beraberinde getirdiğinde değinmek yararlı olacaktır.

Altın Hesabı Nedir

İki farklı türde açılabilen altın hesabı, sahiplerine altın birikimi yapma ve gerektiğinde bu altınları yatırımlarda kullanarak değerlendirme imkanı sağlamaktadır. Birikimlerin kümülatif şekilde değerlendirilmesini mümkün kılan nitelikteki hesabına altın katılım hesabı denilmektedir.

Altın katılım hesabı sayesinde daha önceden belirlenen vadede altın birikiminin çeşitli yatırımlarda değerlendirilmesine ve ek olarak bu değerlendirme sürecinde doğrudan altın olması kaynaklı değer kazanmasına imkan verilmiş olur. Altının yıllar içerisinde katbekat değerlendiği göz önüne alındığında eşsiz bir yatırım enstrümanıyla karşı karşıya olunduğundan söz etmek yanlış olmayacaktır.

Vakıf Katılım Bankası Altın Katılma Hesabı

Altın birikimi yapmaya ek olarak yatırımcıların altının değer kazanmasını beklediği süreçte birikimlerini değerlendirmesine imkan veren altın katılım hesabı ile Vakıf Katılım Bankası’nın tüm temel bankacılık hizmetlerinden yararlanmaya da hak kazanılır. Altın katılım hesabının diğer özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • En az 50 gram altın birikimi ya da 50 gram altın satın alabilecek kadar TL ile hesap açılışı gerçekleştirilebilir,
  • En az 3 ay vadeyle hesap açılışı gerçekleştirilebilir,
  • Vade sonunda vade başlangıcında sahip olunan altın miktarına ek olarak kar dağıtımına konu gram altın da hesaba yatırılır,
  • 100 bin TL’ye kadar TMSF güvencesi altında olunur.

Faizsiz Altın Hesabı Nasıl Açılır

Vakıf Katılım Bankası aracılığıyla faizsiz altın hesabı açmak isteyen kişilerin en yakın Vakıf Katılım Bankası şubesine gitmesi gerekmektedir. Nüfus cüzdanı ve hesap açılışı için gerekli minimum altın gereksinimini yerine getirecek miktarda nakit parayla aynı gün içerisinde hesap açılışı gerçekleştirilebilir.

Hali hazırda Vakıf Katılım Bankası müşterisi olan tüketicilerin ise internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamasına ek olarak çağrı merkezi ve banka şubelerinden destek alarak da hesap açılışını gerçekleştirmesi mümkündür.

Altın Hesabına Fiziki Altın Yatırılabilir Mi?

Vakıf Katılım Bankası aracılığıyla fiziki altınlarını katılım hesabına konu etmek isteyen tüketicilerin altın günlerini takip etmesi gerekmektedir. Belirli günlerde çeyrek, yarım, cumhuriyet, yüzük, kolye vb. ziynet altınları şubelerinde toplayan Vakıf Katılım Bankası bu altınları 995/1000 gr saf altına çevirip hesaplara yatırmaktadır. Bu işlem sonrasında hesaba yatırılan gram altını da altına altın katılım hesabına çevirmek mümkündür. Bu çevrim işlemi için hiçbir ücret ya da komisyon ödemesi yapmak gerekmez.

Ne Kadar Kazandırır?

İlgili vadede ne kadar altın kazanılacağı ya da kazanılıp kazanılmayacağı katılım bankacılığı prensipleri gereği garantisi verilemeyen bir şeydir, ancak yine de bir fikir oluşturması amacıyla geçmiş dönemde dağıtıma konu olan örnek bir hesaplamaya değinmek yararlı olabilir.

vakif katilim faizsiz altin hesabi açmak
vakif katilim faizsiz altin hesabi

60 gram altın yatırılması ve 6 ay vadeyle altına altın katılım hesabında tutulması halinde 6 ayın sonunda ilgili hesapta 0,46 gram altın kar edilecektir. 60 gram altın yatırılması ve 12 ay vadeyle hesapta tutulması halinde 0,95 gram altın kar edilecektir.

Daha öncede değinildiği gibi bu miktar çok daha yüksek ya da çok daha düşük olabilir ve ortalama değerlerdir. Katılım Bankacılığı prensipleri ve helal yatırımın bir gerekliliği olarak hem kara hem de zarara ortak olunduğu unutulmamalıdır. Yine de yaptığı yatırım nedeniyle zarar eden bir katılım bankası müşterisine henüz rastlanamamıştır.

Alternatif bir banka olarak Ziraat Katılım Bankası Faizsiz Altın Hesabı Açma konulu yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku