fbpx

Faizsiz Kredi Desteği Nasıl Alınır Tüm Detaylar

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Yeni istihdam sahalarının oluşması uluslararası piyasalarda rekabet gücü elde edilmesi ve ihracatın artırılması için KOSGEB aracılığıyla KOBİ’ler başta olmak üzere işletmelere çeşitli desteklerde bulunulmaktadır. Bu destek programları dahilinde yapılan yardımların neredeyse tamamı faizsizdir ve işletmenin inovatif yöntemlerle pazarda yer edinmesini amaçlar. Bu açıdan faizsiz kredi desteği nasıl alınır konusuna değinmek yararlı olacaktır.

Aşağıda KOSGEB kredi faiz desteği, KOSGEB faizsiz kredi hakkında bilinmesi gerekenler, KOSGEB kredi faiz desteği, KOSGEB destekleri, KOSGEB sıfır faizli kredi imkanı, KOSGEB makina desteği, KOSGEB faizsiz kredi başvurusunun nasıl yapılacağı konusunda çeşitli ayrıntılar yer almaktadır.

Faizsiz Kredi Desteği Nasıl Alınır

Öncelikle KOBİ beyannamesi doldurularak KOSGEB veri tabanına kayıt olunur. KOSGEB veri tabanına kayıt olduktan sonra en yakın KOSGEB müdürlüğüne gidilir ve beyanname çıktısı elden ibraz edilir.

Beyanname ibrazından sonra vergi levhası, imza sirküleri vb. personel tarafından talep edilen belgeler ikinci kez müdürlüğe gidilerek ibraz edilir.

Belgelerin ibraz edilmesi sonrasında işletme KOSGEB veri tabanında aktif hale gelir ve e-Hizmetler sayfasından herhangi bir destek programına internetten başvuru yapmak mümkün olur.

Kredi faiz desteği ya da diğer destek programlarından herhangi birisi için başvuru yapılması halinde internetten yapılan bu başvuru değerlendirmeye alınır ve sonuç SMS ile ya da mail ile bildirilir.

Olumlu yanıt alan girişimciler KOSGEB müdürlüğüne giderek iş planı projesi sunumu yapar ve ikinci onayın ardından desteği kullanmaya hak kazanır.

KOSGEB Kredi Faiz Desteği

Bu destek programı kapsamında en basit haliyle bankalardan kullanılan krediler için yapılması gereken faiz ödemesinden kurtulmak mümkün olur. Yani işletmeci bankadan faizli kredi çeker, ancak sadece ana para borcunu öder. İlgili krediden doğan faiz ödemesini KOSGEB yapmaktadır.

Bu destek programından yararlanmak isteyen işletmelerin en az 24 aydır faaliyette olması, krediyi makina/teçhizat alımı ya da ürün yerlileştirmesi veya geliştirmesi için kullanması, KOBİ olması gerekmektedir.

Bu destek programına başvuru yapmak isteyen işletmeler en yakın KOSGEB müdürlüğüne gidip dilekçe yazdıktan sonra KOSGEB veri tabanına kayıt olmalı ve KOBİ beyannamesi doldurmalıdır. Beyannamenin doldurulması sonrasında e-Devlet üzerinden ya da KOSGEB portalı aracılığıyla faiz desteği için başvuruda bulunulabilir.

KOSGEB Faizsiz Kredi Desteği

KOSGEB aracılığıyla da doğrudan kredi çekilmesi mümkündür. KOSGEB’in destek programı kapsamında işletmelerin rekabet avantajı yakalaması, inovatif çözümlere imza atması, ihracat hacmini genişletmesi ve türevi amaçlar için 300 bin TL’ye kadar faizsiz kredi çekmesi mümkün olur.

KOSGEB, başvuru tarihi itibariyle destek programı kapsamında bütçenin aşıldığını belirtirse faiz desteği için yönlendirme yapar. Faiz desteğinden yararlanmak isteyen işletmeler herhangi bir bankaya faizli kredi başvurusu yapar, ancak sadece ana para borcunu öder. İlgili kredi için ödenmesi gereken faiz KOSGEB tarafından ödenmektedir. Bu sayede bankacılık sektörünün de girişimcileri desteklemesi amaçlanmaktadır.

Bu programa başvuru yapmak isteyen işletmelerin öncelikle KOSGEB veri tabanına kayıt olması, en az 24 aydır faaliyette olması, devlet desteklerinden yasaklı olmaması gerekmektedir.

KOSGEB Destekleri

KOSGEB bir önceki yılda aktif olan bazı destek programlarını durdurmuştur, ancak halihazırda yararlanılabilecek 9 farklı destek programı bulunmaktadır.

Girişimcilik Destekleri:

  • Girişimcilik Destek Programı,
  • Girişimciliği Geliştirme Destek Programı

AR-GE, Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme Destekleri:

  • AR-GE ve İnovasyon Destek Programı,
  • Endüstriyel Uygulama Destek Programı,
  • KOBİ TEKNOYATIRIM,
  • Stratejik Ürün Destek Programı.

KOBİ Finansman Destekleri:

  • Kredi Faiz Destek Programı,
  • Gelişen İşletmeler Pazarı KOBİ Destek Programı,

Laboratuvar hizmetleri şeklinde sıralanabilir.

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi

Girişimciliği geliştirme destek programı kapsamında işletmelere ihtiyaçlarını karşılamak için 360 bin TL’ye kadar kredi desteği sağlanmaktadır. Bu destek programından yararlanacak girişimcilerin iş yürütme ve geliştirme konusunda yapması gereken yatırımları yapması için ihtiyaç duyduğu finansal destek sağlanır. Özellikle uluslararası piyasalarda rekabet avantajı elde etmek isteyen, ihracat odaklı işletmeler bu destek programıyla istediklerini yapabilir.

KOSGEB Faizsiz Kredi Başvurusu

Bu yılda sıfır faizli kredi başvurusu yapmak isteyen girişimcilerin öncelikle KOBİ beyannamesi doldurması gerekmektedir. KOSGEB’in internet sitesi aracılığıyla beyanneme dolduran girişimciler daha sonra en yakın KOSGEB müdürlüğüne giderek çeşitli belgeleri ibraz etmelidir.

Kayıt sonrasında kredi faiz desteği ya da girişimciliği destekleme programından herhangi birisi için başvuru yapılarak kredi talebinde bulunulabilir. Yapılan başvuru sonrasında iş planı projesinin hazırlanması ve KOSGEB müdürlüğüne teslim edilmesi istenecektir.

kosgeb faizsiz kredi desteği

KOSGEB Makina Desteği

KOSGEB, yerlileşme amacıyla işletmelerin satın alacakları yerli ve yeni makine teçhizat alımlarında kullanılmak üzere sıfır faizli, 6 ay ödemesiz 3 ayda 1 eşit taksitli toplamda 36 ay vadeli makina destek kredisi vermektedir. 300 bin TL üst limitli bu kredi destek programı kapsamında işletmelerin eski makinelerini değiştirmeleri, yerli mala yönelmeleri ve işlerini geliştirmeleri amaçlanmaktadır.

Projeden yararlanmak isteyen işletmelerin KOBİ beyannamesi doldurduktan sonra KOSGEB portalına girip e-Hizmetler sayfasından Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Başvurusu yapması gerekmektedir. Bu programla ikinci el makine alımı yapılamamakta, makinelerin yeni olması şart koşulmaktadır.

Faizsiz Girişimci Kredisi Nasıl Alınır konulu yazımızı da buradan okuyarak alternatif finansman desteklerini de öğrenebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku