fbpx

250 bin Düve Projesi Başvuru Tarihleri (Son Gün Ne Zaman)

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Geçtiğimiz gün Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba’nın yaptığı duyuru sonrasında 250 bin düve, 500 bin anaç koyun projesinin hayata geçirildiği açıklandı. Bu program kapsamında eksik kapasite ile üreticilik yapmaya çalışan çiftçilerin sorununa ciddi bir çözüm üretilmiş oldu. Verilecek desteklerden yararlanabilmek için Bakanlığın, Tarım Kredi Kooperatifleri’nin ve Ziraat Bankası’nın belirlediği bazı şartlar var ve zamanında başvuru yapmak da bu şartlardan birisi. Dolayısıyla 250 bin düve projesi başvuru tarihleri (en son başvuru ne zaman), başvuru prosedürleri ve başvuru öncesinde bilinmesi gereken bazı detaylara değinilmesi yararlı olacaktır.

Başvurular Ne Zaman Yapılacak

250 bin düve projesi için başvuru yapmak isteyen çiftçilerin talepleri 24 Nisan 2018 gününden itibaren alınmaya başlayacak. Başvurular Tarım Kredi Kooperatifleri’ne yapılacak ve 7 Mayıs 2018 tarihinde de son bulacak.

Başvuru sırasında yapılan başvuruya istinaden gerekli belgeler kontrol edilecek ve şartların sağlanmadığı tespit edilirse ilgili talebe ilişkin değerlendirme yapılmayacaktır.

Başvuru Şartlar

250 bin düve projesi desteğinden yararlanmak isteyen çiftçilerin yerine getirmesi gereken bazı şartlar vardır. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • 2 Nisan 2018 gününden önce de hayvancılık yapıyor olmak,
 • Tarım Kredi Kooperatifi üyesi olmak,
 • 15 hayvanın barınma ihtiyacını karşılayabilecek büyüklükte bir ahıra sahip olmak ve bu ahırın bulunduğu yerde ikamet etmek,
 • Kara listede ya da kamu desteklerinden yasaklılar listesinde olmamak.

Gerekli Belgeler Neler

İlgili desteğe başvuru yapmaya karar veren üreticilerin şu belgeleri ibraz etmesi gerekiyor:

 1. İkametgah belgesi,
 2. SGK hizmet dökümü,
 3. ÇKS belgesi,
 4. Hayvancılık işletmesi tescil belgesi,
 5. Hayvancılık işletmesi kapasite belgesi,
 6. Daha önce Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın hibelerinden yararlanıldıysa bu hibelerden yararlanıldığını ya da yararlanılmadığını gösteren il veya ilçe tarım müdürlüğünden alınan belge.

Başvurular Nasıl Değerlendirilecek

Kredi talebinde bulunan üreticilerin başvuru değerlendirmeleri öncelikle başvuru sırasında Tarım ve Kredi Kooperatifleri aracılığıyla yapılacak. İlk değerlendirmede şartlar konusunda herhangi bir sorunu olmadığı anlaşılan üreticilerin son değerlendirme aşamasına yani bankacılık mevzuatına göre değerlendirdiği aşamaya geçmesi mümkün.

Bankacılık mevzuatıyla ilgili değerlendirme Ziraat Bankası tarafından yapılacak, Tarım Kredi Kooperatifi bu süreçte talepte bulunan kişilerin bilgilerini Ziraat Bankası’na iletecek ve hızlıca değerlendirme yapılacak.

Ne Kadar Destek Verilecek

Verilecek desteklerin miktarı ne kadar eksik kapasite ile çalışıldığına bağlı olarak değişmektedir. Bu projedeki amaç her çiftçinin en az 15 hayvan yetiştiriciliği yapmasıdır, dolayısıyla ne kadar az hayvan sahibi olunursa o kadar yüksek limitle kredi desteği alınabilecek. Verilecek krediler bu açıdan değişkenlik gösterecek olsa da 100 bin TL civarında bir destekten söz edilebilir.

Tarım Kredi Kooperatifi Üyesi Olmayanlar Ne Yapacak

Destek şartlarında belirtildiği gibi üreticilerin ilgili programa katılım sağlayabilmesi için tarım kredi kooperatifi üyesi olması gerekiyor. 2 Nisan 2018’den önce hayvancılık yapılıyor olmasıyla ilgili bir şart olsa da Tarım Kredi Kooperatifi üyesi olunacak zamanla ilgili herhangi bir sınırlama yok. Yani önceden beri hayvancılık yapan kişiler başvuru için Tarım Kredi Kooperatifi’ne gittiğinde önce kayıt olup daha sonra başvuruda bulunabiliyor.

Destek Niçin Verilecek

Desteğin verilme amacı eksik kapasite ile çalışan, yani 15 hayvanı rahatlıkla barındırabilecek bir ahıra sahip olduğu halde finansal sorunlar nedeniyle hayvan alamayan üreticileri tam kapasite noktasına eriştirmek. Dolayısıyla destek sayesinde tam kapasitede üretim yapılması amaçlanıyor.

Hangi Hayvanlar için destek Verilecek

Verilecek düve desteği ırk bazında şarta bağlanmış durumda. Buna göre üreticiler sadece simental, holstein esmer ya da montbeliard ırkı düve alımı yapabilecek. İlgili düvelerin satın alınması konusunda yetki Tarım Kredi Kooperatifi’ne ait olacak. Çiftçiler çekecekleri kredilerle Tarım Kredi Kooperatifi’ne başvuru yapabilecek.

Başka Destekler de Var

Verilecek tek destek hayvan alımıyla ilgili değil. Ziraat Bankası, 7 yıl vadeli 2 yıl ödemesiz dönemli yatırım desteğine ek olarak yem alımlarında kullanılabilmesi için 18 ay vadeli bir kredi desteği daha verecek. Yem alımları için çekilen kredinin kullanılması adına da Tarım Kredi Kooperatifleri’ne başvuru yapılması gerekecek.

Ayrıca destekten yararlanan her üreticiye veterinerlik hizmeti, aşı ve küpeleme hizmeti, dar kapsamlı hayvan hayat sigortası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Tarım Sigortaları Havuzu tarafından ücretsiz olarak verilecek.

Fakıbaba’nın Açıklamaları

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, konuyla ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu. İlgili desteğe ilişkin kurduğu cümlelerin satır başları şu şekilde:

 • Bu destek paketi sayesinde hem üretici çok daha fazla hayvanla üretim yapıp, karını arttırabilecek hem de tüketici ucuza et tüketebilecek.
 • Kalkınma kırsal kesimden başlamak durumunda. Dolayısıyla yavaş yavaş da olsa emin adımlarla kırsal kalkınmayı desteklemek durumundayız, 500 bin anaç koyun ve 250 bin düve desteği de atılacak adımlardan sadece birisi.
 • Bu destek sadece bu seneye mahsus olmayacak, üreticiler gelecek yıl da ondan sonraki yıl da bu destek programından yararlanabilecek. Tahminen projenin 8’inci yılı içerisinde 5 milyon kadar damızlık dişi koyun sayısına erişilmiş olunacak.
 • 7 yıl içerisinde ortalama 1 milyon 500 bin kadar damızlık sığır sayısına erişilmiş olunacak. Kapasite kullanımı artacak ve boş alan kalmayacak.
250 bin duve hibe projesi
250 bin duve projesi son basvuru tarihi

Hayvanlar İthal Mi Edilecek?

Fakıbaba’nın konuyla ilgili yaptığı açıklamaya göre bu desteği fırsat bilerek fiyatları arttırmayı düşünen üreticileri kötü bir sürpriz bekliyor. Çünkü bakanlık, destek özelinde en uygun teklifi sunan üreticilerle çalışacak. Fakat öncelik yurt içerisine verilecek. Bu kapsamda yurt içerisindeki üreticilerin fırsatçılık yapmaması temennisinde bulunan Fakıbaba, bu şansın iyi değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Sitemizde daha önceden paylaşmış olduğumuz Ziraat Bankası 2 Yıl Ödemesiz 7 Yıl Geri Ödemeli Hayvancılık Kredisi konulu yazımızı da buradan https://sifirfaizli.com/ziraat-2-yil-odemesiz-7-yil-vadeli-hayvacilik-kredisi-hesaplama/ okuyarak daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku