fbpx

Ziraat Katılım Bankası Faizsiz Altın Hesabı Açma

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Faize bulaşmadan tasarruflarını değerlendirmek isteyen tüketicilerin istifade edebileceği yatırım araçları sanılanın aksine oldukça fazladır ve doğru seçimler yapılması halinde ciddi oranlarda kar elde edilebilir. Bu kar hem reel sektöre yatırım yapılmış olması nedeniyle ülke ekonomisine katkıda bulunulması sonrasında elde edilmiş hem de faizsiz şekilde elde edilmiş olmasıyla oldukça değerlidir. Bu kapsamda altın hesabı ürününü kullanılabilir hale getiren bankalardan birisi olarak Ziraat Katılım Bankası faizsiz altın hesabı açma, ilgili hesabın özellikleri ve diğer detayları nelerdir gibi çeşitli konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Altın Hesabı Nedir

Altın hesabı, vadeli veya vadesiz olmak üzere tamamen tüketici tercihine bağlı olarak kısa süre içerisinde açılabilen ya birikimlerin bankada güvenli şekilde tutulması ya da tasarrufların yatırıma dönüştürülmesi amacıyla kullanılabilen türdeki hesaplardır. Talep eden tüketiciler fiziki olarak altın yatırabileceği gibi doğrudan nakit parasını altına da çevirebilir.

Altın Hesabı Açmak Caiz Mi

Altın hesabını vadeli olarak açan tüketicilerin kafa karışıklığı yaşamasının en önemli nedeni tasarrufun belirli bir süre sonra getiri elde etmesi vaadine konu olmasıdır. Fakat aslında burada kafanın karışmasına mahal verecek çok fazla kavram yoktur. Vadeli altın hesabı açılması halinde banka, tüketicinin altın katılım hesabına yatırdığı altının nominal değeri kadar reel yatırımda bulunur ve elde edilen kar ya da zarara katılım hesabı açan tüketicinin de ortak olmasını sağlar.

Burada sadece kar kısmına odaklanılmakta ve faizle karıştırılmaktadır fakat katılım bankası ne belirli bir süre sonra elde edilecek karın ne kadar olacağı ne de kar elde edileceğiyle ilgili hiçbir garanti sunmaz. Yine de yapılan yatırımların tutarlı olması ve uzman kişilerce yapılması kaynaklı katılım hesabı açıp da zarar eden bir kişiye dahi rastlanılmamıştır.

Ziraat Katılım Bankası Altın Hesabı Özellikleri

Ziraat Katılım Bankası’nın altın için açabileceği iki farklı türde hesap vardır. Altın cari hesabı açan tüketiciler altını bankaya teslim ederek tasarruflarını güven altına almış, çeşitli teminat imkanlarından yararlanmış olur fakat belirli bir vade sonra gelir elde etmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bu hesaba yatırılan altın olduğu gibi durur.

Diğer bir hesap ise altın katılma hesabıdır. Altın katılma hesabı açan tüketicilerin birikimleri çeşitli yatırım havuzlarında değerlendirilir ve faizsiz getiri elde edilmeye çalışılır.

Altın katılım hesabı açmak isteyen tüketicilerin en az 50 gram altın yatırarak hesap açılışını gerçekleştirmesi gerekir. Altın cari hesap açacaklar için ise alt limit yoktur.

Altın katılım hesabı açan tasarruf sahipleri vadelerini 3 ay, 6 ay ya da 12 ay olarak belirleyebilir.

Ziraat Katılım Bankası Altın Hesabı Nasıl Açılır

Altın hesabı açmak isteyen tasarruf sahiplerinin Ziraat Katılım Bankası’nın internet sitesine girip Bireysel > Katılma Hesapları >Altın Katılma Hesabı > Anında Hesap Aç adımlarını takip ederek ya da en yakın Ziraat Katılım Bankası şubesine gidip başvuru yaparak hesap açılışını gerçekleştirmesi mümkündür.

ziraat katilim faizsiz altin hesabi acma
ziraat katilim altin hesabi

Fiziki Altın Yatırılabilir Mi

Yastık altında tutulan altınların bankaya teslim edilmesi mümkündür. Bunun için Ziraat Katılım Bankası’nın çağrı merkezi aranmalı ve en yakın şube için altın toplama günlerinin hangi günler olduğu öğrenilmelidir. Altın toplama gününde banka şubesine gidip fiziki altını hesaba yatırmak oldukça basit bir işlemdir. Talebe göre ilgili altının farklı bir ayara çevrilmesi ya da aynen saklanması da mümkündür. Her iki halükarda da değer kaybı söz konusu olmayacaktır.

Sitemizde yer alan yazılarımızdan birisi olan Faizsiz Yatırım Araçları Nelerdir konulu yazımızı ortalama 3 dk okuyabilir ve alternatif yatırım imkanları hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku