fbpx

Senet Doldururken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Detay

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Ticari hayatın vazgeçilmez unsurlarından birisi olan senetler günümüzde çeşitli dolandırıcılık ve mağduriyet vakalarıyla gündeme gelebilmektedir. Bunun sebebi başta borçlular olmak üzere senet ve senet hukukuna ilişkin düzenlemeleri, dikkat edilmesi gerekenleri bilmemek ve söze itibar etmektir. Dolayısıyla senet doldururken dikkat edilmesi gereken 5 detaya değinmek mağduriyetlerin yaşanmasını önlemek konusunda ciddi fayda sağlayacaktır.

1 – İmza

Senet üzerinde atılan imzalar konusunda çok dikkatli olmalısınız. İster senetin borçlusu ister alacaklısı olun karşı tarafın da gözünüzün önünde senede imza attığını görün ve tarihin ne olduğuna dikkat edin. Eğer borçlu sıfatına sahip kişi bir şirketse mutlaka şirket yetkilisine yani şirket adına imza atmaya yetkili kişinin imza atmasını sağlayın. İmza atan kişinin şirket adına imza atmaya yetkili olup olmadığını kontrol etmek için ticaret sicil gazetesi ya da KAP’a göz atın, orada ilgili bilgilerin tümünün yer aldığını göreceksiniz. Karşınızdaki kişinin o kişi olduğuna emin olun, çünkü eğer kaşınızdaki kişi şirket yetkilisi değilse ve borcunu ödemeyince şirkete icra davası açarsanız işin sonunda evrakta sahtecilik suçlamasıyla hapis cezasıyla karşı karşıya kalmanız muhtemeldir.

2 – Karşınızdaki Şirket Yetkilisi Olmayabilir

Senetle ilgili en sık yaşanan mağduriyetler genellikle söze itibar edilmesiyle ortaya çıkar. En büyük sorun ise karşınızdaki kişinin imza atmaya yetkili olmamasıdır. Şirket adına tüm belgeleri ve bilgileri sunabilse dahi şirket adına imza atmak konusunda yetkilendirilmemiş bir kişinin attığı imzanın hiçbir bağlayıcılığı yoktur. Şirket senet borcunu ödemeyecektir, icra davası açmanız halinde “imza yetkili temsilciye ait değildir” sonucu ile karşılaşacaksınız ve şanssız bir gününüzdeyseniz yüzde 40 icra inkar tazminatına mahkum kalabilirsiniz. Dolayısıyla bu konu çok önemli, özellikle şirketlerle borç ilişkisine girerken bu hususa elzem önem göstermeniz gerekiyor.

3 – İmza Geçerli Olmayabilir

İlginç bir detayda karşınızdaki kişinin imza sirkülerinden farklı bir imza kullanıyor olmasıdır. Karşınızdaki kişinin farklı şekilde attığı imza sonrasında ilgili imzanın kendisine ait olmadığını söyleme ihtimali vardır. İtiraz etmeniz durumunda senet üzerine imza atan kişinin yetkili kişi olup olmadığı tescillenemeyebilir. Çünkü karşınızdaki kişi bunu kötü niyetli olarak yaptıysa muhtemelen her zaman olduğundan daha az bastıracak, diğer elini kullanacak ve farklı bir imza atmış olacaktır. Dolayısıyla imzanın karakteristik özellikleri tespit edilemeyecektir. Kısacası kişiden imza sirküleri de isteyin ya da imza sirkülerine online ortamlar aracılığıyla bakın.

4 – Senet Düzenlenme Tarihinin Doğru Olması Gerekiyor

Karşınızdaki şirketle masaya oturdunuz ve senet düzenlediniz. Bugünün tarihi 01.01.2017, ancak senet üzerinde 15.01.2017 yazıyor. Bunun sorun olmayacağını düşünüyorsunuz çünkü zaten senedi ödediniz, öyle değil mi?

Kesinlikle değil, çünkü şirket bu 15 günlük süre içerisinde şirket adına imza atmaya yetkili olan kişiyi çok kolay bir şekilde değiştirebilir ve ödediğiniz borcu tekrar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu çok nadir rastlanan bir durumdur, ancak dikkat edilmesi gerekir. Özellikle ilk defa ticaret yaptığınız kişilere karşı ekstra önem göstermelisiniz, senet üzerinde bugünün tarihi yazmalıdır, aksi kabul edilemez.

 

senet doldurmak
senet doldurmak

5 – Hamiline Yazılı Senet Olmaz

Senedinizin oradan oraya gitmesi, muhatap bulamamanız mümkündür. Dolayısıyla senedinizin üzerinde alıcının kim olduğunun açıkça yazmasını sağlayın. Mümkünse ‘Nama yazılıdır, ciro edilemez’ ibaresini senetlerin üzerine ekleyin ve senedin tüm gereklilikleri sağladığından emin olun.

Kurallara Uygun Şekilde Çek Nasıl Yazılır (Önemli Noktalar) konulu yazımızı da buradan okuyarak Çek Doldurma konusunda daha detaylı bilgileri edinebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku