fbpx

Lansman ve Lansman Fiyat Ne Demek 5 Soru 5 Cevap

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Günümüzde en sık karşılaşılan kelimelerden birisi de lansmandır. Başta gayrimenkul sektörü olmak üzere farklı sektörlerin farklı durumlar için kullanabildiği bu kelime aslında tüketici için birçok avantajı beraberinde getirebilir. Bu kapsamda konuyu daha yakından irdeleyebilmek adına lansman nedir, lansmanın önemi nedir, gayrimenkul sektöründe lansmanın önemi, lansman kampanyaları nasıl takip edilir ve başarılı bir lansman nasıl yapılır gibi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Lansman Nedir?

Fransızca kökenli lansman kelimesinin Türkçe karşılığı tanıtım ve ilk izlenim olarak tasvir edilebilir. Fransızca’da da aynı anlamda kullanılan bu kelime bir ürün ya da hizmetin müşterilerin izlenimine ilk defa sunulması sırasındaki durumu tasvir eder.

Lansmanı yalnızca gayrimenkul sektörüyle sınırlandırmak da doğru değildir. Başta teknoloji devi Apple, Google gibi firmalar olmak üzere düzenlenen çeşitli lansmanlar bir yeniliğin, ilk defa kullanılacak yeni bir ürün ya da hizmetin duyurusu niteliğindedir.

Dünya çapında yalnızca lansmanların kaydını tutan yüzlerce blog vardır ve lansmanlar geleceği şekillendirecek, hayatımıza girecek yenilikleri görmemizi mümkün kıldığı için heyecan verici olarak kabul edilir.

Lansman fiyatı ise müşterinin ilk izlenimine sunulan ürün ya da hizmetin bedelidir. Bu bedel çoğu zaman bilinçli olarak cazip tutulmakta ve tüketicileri satın alma konusunda daha agresif kılmaktadır.

Lansman Neden Önemlidir?

Yukarıda da değinildiği gibi lansmanlar yenilikleri, hayatımıza girecek şeyleri önceden gösteren önemli bir etkinliktir. Fakat bu etkinlikleri önemli kılan tek şey yenilik de değildir, lansman sayesinde üreticilerin hiç beklemediği bir taleple karşılaşması ya da basında geniş yer bulması mümkün olabilir. Buna ek olarak sektör otoriteleri de düzenlenen lansmanları yakından takip etmektedir çünkü düzenlenen lansmanlarda tanıtılan ürünler aracılığıyla yeni iş fırsatları keşfetmek ve ortaklıklar kurmak mümkün olabilecektir.

Lansmanların tüketici için önemi ise genellikle fiyat seviyesiyle ilgilidir. Lansmanlarda çoğu zaman ürünler normalde satılacağından daha düşük fiyatlarla satılır ve bu sayede zaten satın alınacak bir ürün ya da hizmet için karlı bir alışveriş yapılmış olur. Başta gayrimenkul sektörü olmak üzere teknoloji, iletişim, telekomünikasyon ve türevi çeşitli sektörlerde düzenlenen lansmanların katılımcıları arasında geniş bir tüketici grubuna rastlamak mümkündür.

Gayrimenkul Sektöründe Lansmanın Önemi

Ülkemizin lokomotif sektörü kabul edilen gayrimenkul sektöründe lansmanlara oldukça sık rastlamak mümkündür. Gerek yatırım gerek ihtiyaç nedeniyle satın alınan konutlar kendi içerisinde tutarlı bir sektör oluşturmayı başardı fakat en iyi malların bile pazarlamaya, tanıtıma ihtiyacı vardır. Bu kapsamda inşaat firmalarının yoğun rekabetten sıyrılabilmesi, takipçilerini yeniliklerden haberdar edebilmesi ve sektör otoriteleri arasında yer alabilmesi için lansmanlar düzenlemesi gerekmektedir.

Düzenlenen lansmanlar sayesinde hem sektörde ne kadar ciddi olunduğunun işareti verilebilecek hem de tüketicilere sunulan uygun fiyatlar sonrasında kısa süre içerisinde satış rakamlarında yükseliş elde edilebilecektir.

Tüketici açısından önemi ise yalnızca cazip fiyatlarla konut sahibi olma imkanı olarak sınırlandırılmamalıdır. Lansmanlarda çıta her zaman daha da yükselir ve bu rekabet sayesinde tüketicilerin daha cazip fiyatlarla daha yüksek standartlara sahip konutlarda oturması ya da bu konutlara yatırım yapması mümkün olur. Lansmanlar yeni trendi belirleme gücüne de sahip olduğu için sektöre bir standart da getirmektedir.

Başarılı Lansman Nasıl Olur?

Lansman için ciddi bir pazarlama stratejisi geliştirilmelidir. Yalnızca ürünün güzelliklerinden bahsedip, tanıtım yapmak lansmanın başarılı olmasına yeterli değildir. Başarılı bir lansman için tüketici ihtiyaçları çok iyi araştırılmalı ve bu ihtiyaçlara ürün ya da hizmetle yanıt verilebildiği gösterilmelidir. Başta sosyal medya olmak üzere potansiyel müşteri ve katılımcı grubunun aktif olduğu her mecrada reklam çalışması yapılmalıdır. Yapılan reklam çalışması sonrasında lansmana katılanlara tek seferlik ürün deneme fırsatı ya da önizleme odaları kurulmalıdır. Yaratıcılığın sınırlarını kaldırıp sansasyonel işlere imza atmak basında daha fazla yer bulunmasını mümkün kılacaktır.

lansman ne demek
lansman nedir

Lansman Kampanyaları Nasıl Takip Edilir

Lansman kampanyalarını takip etmek isteyen tüketicilerin sektör otoritelerinin web sitelerini aralıklarla ziyaret etmesi gerekmektedir. Buna ek olarak sektörle ilgili haberlerin yayınlandığı blogları ya da haber sitelerini takip etmek de yeterli olabilir.

Sosyal medya lansman kampanyalarını kaçırmamak için büyük öneme sahiptir. Lansman düzenlemesi muhtemel firmaların hesaplarını takip ederek herhangi bir efor sarf etmeden yeniliklerden haberdar olunabilir ve fırsatlardan istifade etmek mümkün olur.

Faizsiz Yatırım Araçları Nelerdir konulu yazımızı da buradan ortalama 3 dk içerisinde okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku