fbpx

Faizsiz Kredi Kartı Taksilendirme Nasıl Yapılır

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Kredi kartı borcunu ya da yaptığı alışverişi faizsiz olarak taksitlendirmek isteyen tüketiciler eğer üye iş yeri ile bankası arasında bir anlaşma varsa bunu yapabilir. Faiz ödemesi yapmadan kredi kartı borcunun taksitlendirilmesi ise bankayla özel bir anlaşma ya da kampanyaya katılım sonrası imzalanan sözleşme söz konusu değilse pek sık mümkün olmamaktadır. Bu açıdan konuyla ilgili kafa karışıklıklarını gidermek adına faizsiz kredi kartı taksitlendirme nasıl yapılır, kredi kartı taksitlendirme hesaplaması, Yapı Kredi, Maximum, Ziraat Bankası ve diğer konulara değinmek yararlı olacaktır.

Kredi Kartı Taksitlendirme İşi Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borcunu taksitlendirmek isteyen tüketiciler eğer üye iş yeri ile bankası arasında bir anlaşma söz konusuysa vade farksız ve masrafsız taksitlendirme imkanından yararlanabilir. İlgili iş yeriyle bankanız arasında bir anlaşma olup olmadığını öğrenmek için yapmanız gereken tek şey kasiyere bunu sormak ya da internet alışverişlerinde ödeme adımında kredi kartı ödeme imkanları tablosuna göz atmak.

Eğer bankayla üye iş yeri arasında bir anlaşma söz konusuysa bu adımda vade farksız taksitlendirme imkanından yararlanabileceğinizle ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Kredi kartı borcunuzu vade farksız taksitlendirme ya da faiz ödemesi olmadan eşit parçalara bölme imkanı yoktur. Bu, ancak katılım bankalarının kredi kartlarında tek sefere mahsus yapılabilir ve herhangi özel bir kampanya söz konusu olmadığı sürece tüketicilerin borcunu faizsiz taksitlendirmesi mümkün değildir.

Faizsiz Kredi Kartı Var Mı?

Faizsiz kredi kartı kullanmak isteyen tüketicilerin katılım bankalarıyla çalışması gerekmektedir. Özel mevduat bankalarının kredi kartları doğrudan olmasa da bir şekilde faize bulaşılmasına neden olmaktadır. Bu açıdan Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası ya da Albaraka Türk Katılım Bankası aracılığıyla kredi kartı edinebilirsiniz.

Katılım bankası kredi kartlarının çoğunda asgari ödeme oranı ya da alışveriş faiz oranı gibi ödemeler yoktur. Tüketiciler bir ay içerisinde yaptığı tüm harcamaları hesap ekstresinin kesilmesine müteakip ödemek durumundadır. Bu açıdan vade farkı ya da faizin de söz konusu olmadığı bu kartların tamamen faizsiz olduğunu söylemek mümkündür.

Tüketiciler ek olarak nakit avans çekme imkanına da sahiptir ve ilgili katılım bankasının ATM’lerinden sıfır faizle nakit avans çekme imkanına sahip olur. Katılım Bankaları’nın faizsiz kredi kartlarının tek ve belki de en önemli dezavantajı ay içerisinde yapılan tüm harcamaların tek seferde yapılan ödemeyle kapatılması gerekliliğidir.

Kredi Kartı Tek Çekim Taksitlendirme Hesaplama

Kredi kartıyla harcama yapan tüketicilerin ilgili harcamayı ne şekilde taksitlendirebileceği mevzuatla belirlenmiş, bazı harcamaların taksitlendirilmesi sınırlandırılmıştır. Bu açıdan hangi harcamanın kaç ay taksitlendirilebileceği şu şekilde öğrenilebilir.

 • Nakit çekim, mal ve hizmet alımı 12 taksit
 • Havayolları, seyahat acenteleri, konaklama 9 taksit
 • Sağlık, sağlık ürünü ve sosyal hizmetler 9 taksit
 • Kulüp, dernek ve vergi ödemeleri 9 taksit
 • Bilgisayar alımı 6 taksit
 • Elektronik eşya alımı 3 taksit
 • 3 bin liraya kadar olan televizyon alımı 9 taksit
 • Kuyumculukla ilgili harcamalar çin taksit yok
 • Telekomünikasyon (cep telefonu) için taksit yok
 • Yurt dışında yapılan harcamalar için taksit yok
 • Gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik için taksit yok
 • Hediye kart, hediye çeki vb. için taksit yok

Bu açıdan örneğin 1000 TL’lik bir seyahat harcaması yapılması halinde bunun en fazla 9 taksitle ödenmesi mümkün olacaktır. 9 taksitle 1000 TL’lik harcamanın ödenmesi istenirse de aylık 111 TL ödeme yapılması gerekecektir. Bu ödemeye ek olarak ekstreye alışveriş faiz oranı da yansıtılır.

Kredi kartı için TCMB tarafından belirlenen akdi faiz % 2.25’tir. Gecikme faizi ise % 2.75 olarak belirlenmiştir.

Sonradan Taksitlendirme

Tüketiciler bankalarının kendilerine verdiği imkan sayesinde kredi kartıyla yaptığı harcamayı daha sonradan taksitlendirme imkanına sahip olmaktadır. Bunun yapılabileceği bankaların sayısı her geçen gün artsa da en sık merak edilmesi kaynaklı burada Yapı Kredi, Maximum, Ziraat Bankası ve Enpara’ya değinilecektir.

Tek Çekimi Taksitlendirme Yapı Kredi

Yapı Kredi Worldcard kullanıcıları Harcama Taksitlendir özelliği sayesinde peşin olarak yaptığı harcamaları daha sonradan taksitlendirme imkanına sahip olmaktadır. SMS ile, Yapı Kredi mobil bankacılık ya da internet bankacılığı uygulaması üzerinden harcamasını taksitlendirebilen tüketiciler detaylı bilgiyi çağrı merkezinden de talep edebilir.

Eğer taksitlendirmeyi SMS ile yapmak istiyorsanız harcamayı yaptığınız gün içerisinde cep telefonunuza iletilen SMS’i yanıtlayarak bunu yapabilirsiniz. Eğer bu SMS’i yanıtlamayı unutursanız veya ilgili SMS size ulaşmadıysa internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulamasına giriş yaptıktan sonra Harcama Taksitlendir bağlantısına tıklayarak yaptığınız harcamayı kısa süre içerisinde taksitlendirebilirsiniz.

Sonradan Taksitlendirme Maximum

Maximum kart kullanıcıları yaptığı alışveriş sonrasında peşin ödemeyi taksitlendirme imkanına sahiptir. Bunun için internet bankacılığı uygulamasından, Maximum mobil bankacılık uygulamasından, İşCep’ten veya 0850 724 0 724 numaralı çağrı merkezinden yararlanabilirsiniz.

3 taksit yapan tüketicilerden 50 TL ve üzeri alışverişleri için % 2.99 oranında, 6 taksit yapan tüketicilerden % 6.44 oranında faiz alınır.

Sonradan Taksitlendirme Ziraat

Ziraat Bankası Bankkart kullanıcıları yaptığı peşin harcamayı sonradan taksitlendirme imkanına sahiptir. Peşin harcamaların 12 aya kadar vadelendirilmesini mümkün kılan bu fonksiyon sayesinde 5 bin TL’ye kadar yapılan harcamaları kısa süre içerisinde taksitlendirmek mümkün olur. Taksitlendirme imkanından yararlanmak isteyen tüketiciler yaptığı harcama sonrasında cep telefonuna gelen SMS’i yanıtlayarak, internet bankacılığı uygulaması veya mobil bankacılık uygulaması üzerinden kartlarım sekmesi altında yer alan işlem taksitlendirme bağlantısı yardımıyla yaptığı harcamayı taksitlendirebilir.

faizsiz kredi karti taksitlendirme

Enpara Kredi Kartı Taksitlendirme

Enpara’dan aldığınız kredi kartıyla yaptığınız harcamanın 3 bin TL’yi aşmaması kaydıyla 3 ay taksitlendirilmesi mümkündür. 30 Haziran 2019’a kadar geçerli olan bu kampanya kapsamında her ay 3 harcamanın taksitlendirilmesi mümkündür.

Bu kampanyaya katılım sağlamak isteyen tüketicilerin kampanyayla ilgili bilmesi gerekenler şunlardır:

 • Ay içerisinde en fazla 3 harcama taksitlendirilebilir ve toplam üst sınır 3 bin TL’dir,
 • En az 1000 TL’lik en fazla 3000 TL’lik harcama taksitlendirilebilir,
 • Talep eden tüketiciler 3 bin TL’nin üzerinde kalan kısım için % 2.25 faiz oranıyla taksit talebinde bulunabilir.

3 bin TL’ye kadar olan harcamaları 3 ay vadeli olarak faizsiz, masrafsız taksitlendirmek mümkün olur.

Faizsiz Kredi Kartı Başvurusu Yapabileceğiniz 5 Katılım Bankası konulu yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku