fbpx

Ziraat Katılım Bankası Kar Payı Hesabı Nasıl Açılır

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Faizsiz yatırım yapmak isteyen kişilerin istifade edebileceği en temel bankacılık ürünlerinden birisi katılım hesaplarıdır. Kar payı hesabı olarak da tasvir edilebilen bu ürünler sayesinde tasarrufların çeşitli reel sektör yatırımlarına dönüştürülmesi ve gelir elde edilmesi mümkün hale getirilmektedir. Bu kapsamda katılım hesabı açılan bankalardan birisi olarak Ziraat Katılım Bankası kar payı hesabı nasıl açılır, hesap açılışı sırasında neler gerekir, hesap özellikleri nelerdir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Kar Payı Hesabı Nedir

Tasarruf sahiplerinin birikimlerini yatırımlarda kullanılması adına katılım bankasına verilmesini ve yapılan yatırımlardan vade sonunda yatırıma konu paranın yatırımdaki payı kadar gelir elde edilmesini sağlayan hesaba kar payı hesabı denilmektedir.

Kar payı hesapları yatırım yapmak isteyen ve faize bulaşmak istemeyen kişiler başta olmak üzere binlerce kişi tarafından kullanılmaktadır. Tasarruf sahipleri kar payı hesapları sayesinde yüksek oranda gelir elde edebilir, üstelik faize bulaşmamış ve ülke ekonomisine de doğrudan katkıda bulunmuş olur.

Katılım Bankası, kar payı hesaplarına yatırılan paraları sanayi başta olmak üzere çeşitli ticari konularda ihtiyaç duyulan sermayelere kaynak olarak kullanır ve vade sonunda da elde edilen getiriden belirli bir oranda kar payı dağıtır. Kar payının vade öncesinde belirlenmesi mümkün değildir çünkü yatırımın (hiç karşılaşılmamış olsa da) zarar etme ihtimali de vardır.

Ziraat Bankası Kar Payı Hesabı

Ziraat Katılım Bankası aracılığıyla açılan kar payı hesabı sayesinde tasarrufların yatırıma dönüştürülmesi mümkündür. Ziraat Bankası’nın kar payı hesabı ile ilgili belirttiği özellikler şu şekilde sıralanmıştır:

 • Türk Lirası cinsinden açılan katılım hesaplarını 1 ay, 3 ay, 6 ay ya da 1 yıl vadeli olarak açmak mümkündür,
 • 1 yıldan daha uzun vadeyle açılacak katılım hesapları için spesifik bir gün vade belirlenmelidir, maksimum 1095 günlük katılım hesabı açılabilmektedir fakat talep eden tüketiciler her 1095 günde vadenin yenilenmesini de isteyebilir,
 • Kar payı hesabı bileşik kar payını mümkün kılar yani vade sonunda bir yenileme talebinde bulunulduysa yeni vade içerisinde hem ana para hem de ana paradan elde edilen getiri kar payına konu olur,
 • Kar payının hangi oranda olacağı ancak vade bitimindeki gün belli olmaktadır.

Ziraat Katılım Bankası Kar Payı Hesabı Başvurusu

Ziraat Katılım Bankası aracılığıyla kar payı hesabı açmak isteyen tüketicilerin Ziraat Katılım Bankası’nın internet sitesi üzerinden hesap açtırarak ya da en yakın Ziraat Katılım Bankası şubesine giderek bunu yapması mümkündür.

Hesap açılışı için gerekli olan belgeler nüfus cüzdanı ve ikametgahtır, ilgili belgelerin ibraz edilmesi sonrasında hesap açılışı aynı iş günü içerisinde tamamlanır ve bakiye vadeye konu olmuş olur.

Ziraat Katılım Bankası Kar Paylaşım Oranları

Bakiye 1 Ay Vade 3 Ay Vade 6 Ay Vade 12 Ay Vade 12 Ay+ Vade
250 TL – 24.999 TL % 80 % 81 % 82 % 85 % 86
25 bin TL – 99.999 TL % 80 % 82 % 84 % 87 % 88
100 bin TL – 499.999 TL % 80 % 83 % 85 % 90 % 91
500 bin TL – 999.999 TL % 82 % 81 % 86 % 90 % 91
1 milyon TL – 4.999.999 TL % 87 % 88 % 89 % 92 % 93
5 milyon+ TL % 88 % 89 % 90 % 92 % 93

 

ziraat katilim kar payi hesabi acmak
ziraat katılım kar payı hesabı

 Sitemizde Faizsiz Kazanç ve yatırım konusunda bir çok yöntem hakkında bilgi içeren makale bulunmakta olup, bu yazılarımıza Faizsiz Yatırım bölümümüzden buradan ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra Faizsiz Yatırım Araçları Nelerdir Enine Boyuna Araştırdık konulu genel çaplı hazırlanmış yazımızı da ortalama 3 dk içerisinde okuyabilirsiniz.

2 Yorumlar
 1. Ahmet diyor

  selamlar
  ben Ahmet ilbay belcikadayim
  ziraat bankasinda hesabim var ve yurt disindan da internet bankaciligi kullaniyorum
  bankada olan parami kar payi hesabi acip oraya yatirmak istiyorum
  bu islemi internet bankaciligi uzerinden yapa bilirmiyim yoksa mutlaka bir ziraat bankasina gitmem mi gerekiyor ?
  gitmem gerekirse bile bunu yurt disinda olan Almanyadaki ziraat bankasinda da yapa bilirmiyiz
  saygilar

  1. Hikmet Ilgaz diyor

   Merhabalar Ahmet Bey,

   Yapabilirsiniz diye düşünüyoruz. Ancak olur da halledemezseniz, banka şubesine gitmek yerine müşteri hizmetlerini arayıp işleminiz konusunda yardım alabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku