fbpx

Vadesiz (Faizi Olmayan) Hesap Nasıl Açılır Detaylı

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Tüketicilerin temel bankacılık işlemleri arasında yer alan eft, havale, fatura ödemesi ve banka kartı gibi imkanlara sahip olabilmek için açtırması gereken hesap türüne vadesiz hesap ya da cari hesap denilmektedir. Vadesiz hesabın vadeli hesaptan en büyük farkı içerisindeki bakiyenin banka tarafından vadelendirilememesi yani çeşitli yatırımlarda kullanılamamasıdır. Tamamen tüketici tercihine bağlı bu durum kapsamında vadesiz (faizi olmayan) hesap nasıl açılır, nelere dikkat edilmesi gerekir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Vadesiz Hesap Nedir

Tüketicilerin temel bankacılık işlemlerini yerine getirmesini ve parasını Tasarruf ve Mevduat Sigortaları Fonu (TMSF) güvencesi altında bankada tutmasını sağlayan hesap türüne vadesiz hesap denilmektedir.

İlgili hesap içerisindeki bakiye banka tarafından kredilere fon olarak ya yatırımlara sermaye olarak kullanılmamakta, dolayısıyla sadece tüketicinin harcamalarına konu olabilmektedir.

Vadesiz Hesap Nasıl Açılır

Bankacılık faaliyetinin gelişmesi ve bilişim teknolojileriyle giderek daha içli dışlı bir hal alması sonrasında vadesiz hesap açmak için sadece şubeye gidilmesi gerekmemektedir. Tüketiciler çeşitli yöntemlerle evinden de vadesiz hesap açılışını gerçekleştirebilir. Bu kapsamda vadesiz hesap açılış sürecini farklı perspektiflerden incelemek yararlı olacaktır.

Şubeye Giderek Vadesiz Hesap Açma

Şubeye giderek vadesiz hesap açmak isteyen tüketicilerin tek yapması gereken nüfus cüzdanı ve ikametgah ya da adına kesilmiş bir fatura ile birlikte en yakın banka şubesine gitmektir. Çoğu banka vadesiz hesap açılışı için para talep etmemektedir fakat yılın sonunda yıllık hesap aidatı talep eden bankalar da vardır. Hangi bankayla çalışılacağına karar veremeden önce bu gibi detayların çağrı merkezi ya da internet siteleri aracılığıyla mutlaka tescil edilmesi ve buna göre karar verilmesi gerekir.

İlgili belgeleri banka şubesine ibraz ettikten kısa süre sonra hesap açılışı gerçekleştirilecek ve tüketicilerin temel bankacılık işlemlerini yapması mümkün hale getirilecektir. İlgili vadesiz  hesaba bağlı ATM kartının basımı ve teslimi ise bankanın prosedürlerine bağlı olarak değişebilmektedir. Örneğin Kuveyt Türk Katılım Bankası ve ING Bank gibi bazı bankalar anında kart basım imkanıyla hesap açılışının hemen sonrasında ilgili hesaba ait kartı da teslim edebilirken bazı bankalar kartı merkezde basmakta ve yaklaşık 1 hafta sonra tüketicinin adresine posta aracılığıyla ulaştırmaktadır.

İnternet Üzerinden Vadesiz Hesap Açma

Yukarıda da değinildiği gibi vadesiz hesap açmak için başvurulabilecek tek yöntem şubelere belge ibraz etmek değildir, hesap açılışına karar verilen bankanın internet için geliştirdiği bir uygulama varsa buradan da vadesiz hesap açılışı gerçekleştirilebilmektedir.

Özellikle QNB Finansbank Enpara, CEPTETEB ve Kuveyt Türk Senin BAnkan gibi dijital bankacılık faaliyetini yürüten kurumlar aracılığıyla gerçekleştirilebilen bu yöntem için yapılması gereken tek şey ilgili bankanın web sitesine girmek ve gerekli bilgileri form aracılığıyla bankaya iletmek.

Banka, iletilen bilgilerin doğruluğunu kontrol ettikten sonra  hesap açılış sürecine başlayacak ve imzalanması gereken evrakları ilgili hesaba bağlı olacak ATM kartı ile birlikte tüketicinin adresine postalayacaktır. Tüketiciler iligli evrakları imzaladıktan hemen sonra temel bankacılık işlemlerini yerine getirmeye başlayacaktır.

Çağrı Merkezinden Hesap Açma

Vadesiz mevduat hesabı açmanın diğer bir yolu da çağrı merkezi hizmetlerinden yararlanmaktır. Bazı bankalar telefon bankacılığı hizmeti sayesinde tüketicilerin çağrı merkezi üzerinden vadesiz mevduat hesabı açmasını mümkün hale getirmiştir. Bu imkandan yararlanabilmek için yapılması gereken tek şey bankanın çağrı merkezini aramak. Çağrı merkezi üzerinden yapılan hesap açılışı işlemleri de tıpkı internet üzerinden yapılan hesap açılış işlemleri gibi posta ile evrak gönderimini gerektirmektedir bu nedenle hesabın tam anlamıyla açılması 1 hafta kadar sürebilmektedir.

Bankada Hesap Açmak En Hızlı Yöntem

Bankada hesap açılışı için gerekli prosedürlerin yerine getirilmesi en hızlı şubelerde olmaktadır. İster internet üzerinden ister telefon üzerinden hesap açılış talebi iletilsin her halükarda mevzuat gereği ıslak imza ile imzalanması gereken bazı belgelerin ibrazı gerekecektir.

Bu belgelerin posta ile tüketiciye ulaştırılması internet ya da çağrı merkezi üzerinden açılan hesaplar için 3-4 gün sürebilir. Bu belgelerin en hızlı şekilde imzalanıp ibraz edilebilmesi için şubelerden hizmet alınmalıdır. Şubeye gidilerek hesap açılmak istenmesi durumunda aynı iş günü içerisinde hesap açılışı gerçekleşmekte ve hesap kullanılmaya başlayabilmektedir.

Hesap Açılışı için Gerekli Belgeler

  • Nüfus cüzdanı ya da ehliyet veya pasaport,
  • Adresin sözlü teyidi ya da fatura,
  • Hesabın kayıt olabilmesi adına hesap sahibi adına kayıtlı bir cep telefonu numarası.
vadesiz faizsiz hesap açmak
vadesiz faizsiz hesap nasil acilir

Hesap Açılışı için Nelere Dikkat Edilmeli

Hesap açılışı için dikkat edilmesi gereken en önemli şey belki de komisyon ya da hesap işletim ücretinin alınıp alınmayacağıdır. Hesap işletim ücreti banka tarafından alınması zorunlu bir komisyon değildir ve banka tercih ederse bu ücreti almayabilir. Bu nedenle tüketiciler hesap açtıracağı bankanın hesap işletim ücreti almaması için ön araştırma yapmalı ve masrafsız vadesiz hesap açan bankalardan birisiyle çalışmalıdır. QNB Finansbank Enpara, Kuveyt Türk, Kuveyt Türk Senin Bankan, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası ve CEPTETEB en çok kullanılan masrafsız bankalardır.

Sitemizde Faizsiz Kazanç ve yatırım konusunda bir çok yöntem hakkında bilgi içeren makale bulunmakta olup, bu yazılarımıza Faizsiz Yatırım bölümümüzden burası kanalıyla https://sifirfaizli.com/yatirim ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra konulu genel çaplı hazırlanmış yazımızı da ortalama 3 dk içerisinde okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku